Jakie szczepienia dla kota?

Zadaj pytanieKategoria: KotJakie szczepienia dla kota?
Lidka zapytał 4 miesiące temu

Jakie szczepienia dla kota są niezbędne, a z których lepiej zrezygnować? Słyszałam, że u kota trzeba zredukować zastrzyki do minimum i trochę teraz boję się szczepić.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Rzeczywiście, w przypadku kotów raczej unika się zastrzyków, jeżeli nie są one absolutnie konieczne. Wynika to z ryzyka pojawienia się mięsaka poiniekcyjnego (FISS). Ten nowotwór złośliwy występuje niemal wyłącznie u kotów. Nie ma jeszcze zgody co do tego, jaki jest związek między zastrzykiem a pojawieniem się guza, jednak wiemy, że ten związek jest. Czy to jednak oznacza, że kotów nie powinno się szczepić? W żadnym wypadku. 
Ryzyko związane z brakiem szczepień jest zdecydowanie wyższe niż ryzyko wystąpienia FISS. U kotów zresztą zastrzyki robi się w udo lub łapę, po to, aby w razie konieczności móc je amputować. Jakie szczepienia dla kota będą konieczne? 
Absolutnie konieczne są szczepienia podstawowe, które chronią przed panleukopenią, kaliciwirozą i herpeswirozą. Dodatkowo trzeba wymienić szczepienia przeciwko białaczce (FeLV) i chlamydii, które są konieczne u kotów wychodzących oraz tych, które żyją w dużych skupiskach – hodowlach, domach tymczasowych, czy schroniskach. Szczepienie przeciwko białaczce powinno być bezwzględnie poprzedzone wykonaniem tekstów na przeciwciała wirusa. 
Najwięcej kontrowersji budzi szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie. Weterynarze nie są zgodni co do tego, czy jest ono konieczne. Warto jednak wykonać je przynajmniej raz na dwa – trzy lata. Taki jest rzeczywisty czas działania szczepionki. Nawet w przypadku kotów niewychodzących nie można wykluczyć sytuacji, kiedy uciekną – na przykład z transportera.