Jak okazać miłość mruczącemu pupilowi? Kupując najlepszą karmę i ciekawe zabawki, poświęcając czas na wspólną zabawę i chroniąc przed groźnymi chorobami. To ostatnie zapewniają szczepienia kotów – dzięki nim koci układ immunologiczny będzie w stanie skutecznie walczyć z atakującymi go patogenami. W Polsce szczepienia nie są obowiązkowe, warto je jednak wykonać, by mieć pewność, że nasz mruczący pupil jest bezpieczny. 

Szczepienia dla kotów – jakie wykonać?

Istnieją trzy szczepionki dla kotów, które warto podać zwierzakowi. Chronią one przed najgroźniejszymi chorobami, których skutki mogą być nawet śmiertelne.

Szczepienie kota – panleukopenia

Jest to bardzo zaraźliwa i trudna w leczeniu choroba, wywoływana przez wirusa FPV należącego do grupy parwowirusów. Objawia się ona wymiotami, biegunką (często z krwią), gorączką oraz utratą apetytu i ogólną apatią. Schorzenie to może prowadzić do odwodnienia organizmu i niedokrwistości, szczególnie groźnych dla kocich niemowlaków. W ich przypadku panleukopenia często prowadzi do śmierci. 

Szczepienie kota przeciwko kaliciwirusowi

Bardzo zaraźliwy wirus wywołujący chorobę określaną mianem kociego kataru. Jej objawy to m.in. kichanie, zapalenie błony śluzowej nosa i jamy ustnej, surowicza lub ropna wydzielina z nosa i oczu, gorączka, zapalenie górnych dróg oddechowych. Koci katar spowodowany przez kaliciwirusa kociego zazwyczaj przebiega relatywnie łagodnie. Coraz częściej jednak obserwuje się ciężkie, uogólnione zakażenia FCV, mogące prowadzić do zapalenia wątroby, jelit, trzustki i komórek wyściełających naczynia krwionośne. Ta ciężka postać kaliciwirusa może być śmiertelna nawet dla połowy chorych kotów, dlatego szczepienie kota jest szczególnie ważne.

Herpeswirus kotów – kiedy szczepić kota?

Jest to kolejny wirus wywołujący tzw. koci katar, a konkretnie – ostre zapalenie jamy nosowej i tchawicy. Objawy choroby u kociąt to kaszel, katar, zapalenie spojówek, gorączka i osłabienie. u dorosłych zwierząt pojawia się też przewlekłe zapalenie spojówek. Nieleczone zakażenie herpeswirusem kocim FHV-1 może prowadzić do groźnego dla życia zapalenia płuc oraz ślepoty. 

Szczepienia kotów – jakie jeszcze wykonać?

Czy to wszystko? Niestety, zwierzęta narażone są na wiele innych chorób. Przed ich rozwojem może uchronić szczepienie kota. Eksperci zalecają zwłaszcza wykonanie szczepień przeciwko:

  • wściekliźnie;
  • chlamydii – bakterii wywołującej zapalenie spojówek;
  • kociej białaczce – nieuleczalnej chorobie zakaźnej, która upośledza działanie układu immunologicznego. Ok. 50% kotów, u których zdiagnozowano FeLV, umiera w ciągu dwóch lat.

Kiedy szczepić kota?

Pod względem odporności kocięta nie różnią się od ludzkich niemowląt: tuż po urodzeniu są chronione przez przeciwciała otrzymane od matki. Ta naturalna tarcza obronna zaczyna słabnąć ok. 6-8 tygodnia życia – to dobry moment na pierwsze szczepienie kota. Organizm może już prawidłowo na nie zareagować, czyli rozpocząć produkcję własnych przeciwciał. 

Podstawowe szczepienie kota – terminy

Podstawowe szczepienie kota to to przeciwko panleukopenii, herpeswirozie oraz kaliciwirozie. Skojarzone preparaty wykonuje się między 6 a 8 tygodniem życia zwierzęcia, następnie powtarza między 11. a 13. tygodniem i między 16. a 17. tygodniem. Pierwsza dawka przypominająca powinna zostać zaaplikowana w wieku 6-12 miesięcy, kolejne co 2-3 lata. Ten sam pakiet szczepień, ale po wykonaniu testów na obecność wirusa, należy wykonać u dorosłego kota przygarniętego z ulicy lub ze schroniska. 

Opcjonalne szczepionki dla kotów

Kiedy szczepić kota przeciwko innym chorobom? Już w 8. tygodniu życia można wykonać szczepienie przeciwko białaczce. Należy przy tym pamiętać, by wcześniej przeprowadzić test na obecność FeLV – zaszczepić można wyłącznie zdrowego kota. Drugą dawkę podaje się po 3-4 tygodniach, kolejne zaś co roku. 

Chlamydię zaczyna się szczepić, gdy kot skończy 9. tydzień życia; kolejną dawkę podaje się po upływie 2-4 tygodni od pierwszej. Jeśli kot nie jest narażony na kontakt z bakterią, np. nie wychodzi z domu i nie styka się z innymi obcymi kotami, szczepienia nie trzeba już powtarzać – w przeciwnym wypadku rekomendowane jest aplikowanie kolejnych dawek co roku. Szczepienie kota przeciw wściekliźnie można zacząć dopiero po 2. miesiącu życia kota. Drugą dawkę podaje się po roku, kolejne według uznania, np. na wypadek podróży zagranicznej. Nie każdego kota trzeba jednak szczepić przeciwko wszystkiemu.

Kot domator – szczepić czy nie?

To zależy od choroby, przed którą chcesz uchronić pupila, a konkretnie – sposobu zakażenia. Lekarze weterynarii radzą, by szczepienie kota niewychodzącego obejmowało preparaty przeciwko panleukopenii, herpeswirozie oraz kaliciwirozie. Wścieklizną zarazić się można po ugryzieniu przez chore zwierzę lub wystawienie otwartej rany na ślinę zakażonego zwierzęcia, dlatego szczepienie niewychodzących kotów nie jest konieczne. Ze względu na możliwość wystąpienia poważnych skutków ubocznych przy niewielkim ryzyku zakażenia lekarze radzą też zrezygnować ze szczepienia przeciwko kociej białaczce. 

Szczepienie kota – podstawa profilaktyki

Wielu chorobom groźnym dla kotów w każdym wieku można zapobiegać. Jest to możliwe poprzez szczepienie kota odpowiednimi preparatami, we właściwych odstępach czasowych. Jedno ukłucie może uchronić zwierzę przed bolesnymi objawami i wieloma tygodniami trudnej terapii. Z tego powodu szczepień nie należy pomijać.

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)