Jakie ryby z bojownikiem?

Zadaj pytanieKategoria: RybyJakie ryby z bojownikiem?
Zbyszek zapytał 4 miesiące temu

Jakie ryby z bojownikiem dogadają się najlepiej w jednym akwarium? Słyszałem, że ta ryba musi mieszkać sama, ale nie wiem, czy to prawda.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Bojowniki nie otrzymały swojej nazwy bez powodu. To naprawdę waleczne ryby, które z przedstawicielami swojego gatunku toczą boje na śmierć i życie. Zdecydowanie nie poleca się więc trzymania w jednym akwarium dwóch bojowników. Doświadczeni akwaryści czasami pozwalają sobie na przechowywanie razem samca i samicy tego gatunku, jednak pod żadnym pozorem nie poleca się wpuszczania do jednego zbiornika dwóch samców. 
Na początku warto zaznaczyć, że bojownik może pokojowo współistnieć z rybami innych grup, jednak tylko i wyłącznie w dużym akwarium. Minimum to w tym przypadku 50 litrów. A jakie ryby z bojownikiem dogadają się mimo jego brawurowego charakteru?
Najlepiej postawić na niewielkie rybki ławicowe. Duże gatunki stresują bojownika i powodują w nim lęk. Zdecydowanie unikaj ryb z weloniastymi ogonami. Bojownik może pomylić je z przedstawicielami własnego gatunku, a tym samym prowokować je do walki. Nie zaleca się także trzymania bojownika z glonojadami. Ryby tego gatunku podczas snu często opierają się o rośliny, czy szybę akwarium. Pracujący glonojad może  z rozpędu zacząć je czyścić, co skutkuje uszkodzeniem łusek. W akwarium z bojownikiem mogą za to mieszkać bystrzyki, neony, czy krewetki filtrujące.