Jakie kolory widzą koty?

Zadaj pytanieKategoria: KotJakie kolory widzą koty?
Artur zapytał 4 miesiące temu

Jakie kolory widzą koty? Słyszałem, że widzą na czarno biało, ale patrząc na mojego kota, mam wrażenie, że wcale tak nie jest.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Masz rację. Naukowcy już dawno przeprowadzili badania, które udowodniły, że koty widzą kolory, dlatego twierdzenia, o świecie widzianym na czarno-biało można włożyć między bajki. 
To, jakie kolory widzą koty, nie jest już tajemnicą. Możemy z całą pewnością potwierdzić, że nasze mruczki mogą dostrzec dużo mniej barw niż my sami. Wszystko to ma źródło w ewolucji. Ludzie, jako istoty wszystkożerne, musieli rozwinąć umiejętność dostrzegania bardzo wielu barw. Kotowate – jako drapieżniki nie miały takiej potrzeby, dlatego zakres widzianych przez nie barw jest mniejszy. Na ich siatkówce znajdują się bowiem tylko dwa rodzaje czopków, odpowiadających za widzenie kolorów. 
Koty widzą najlepiej kolor fioletowy, żółty, niebieski i zielony. Nie widzą jednak czerwieni, którą najpewniej postrzegają w odcieniach czerni lub szarości. Co ciekawe, koty mają jednak dosyć unikalną umiejętność postrzegania promieni UV, których z kolei my nie widzimy gołym okiem. 
Więcej o tym, jak widzą koty, przeczytasz tutaj: https://zwierzaki.pl/jak-widzi-kot.