Jak zostawić psa samego w domu?

Zadaj pytanieKategoria: PiesJak zostawić psa samego w domu?
Danka zapytał 11 miesięcy temu

Jak zostawić psa samego w domu, żeby jakoś bardzo tego nie przeżywał? Nasz szczeniaczek strasznie płacze, kiedy wychodzimy. Zaczął też gryźć meble. Czy to lęk separacyjny?

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Nie wszystkie niepożądane zachowania, które wymieniłeś, muszą od razu świadczyć o lęku separacyjnym, szczególnie jeżeli mówimy o tak małym piesku. Mimo wszystko to ostatni moment na rozpoczęcie nauki samodzielnego zostawania w domu. 
Pierwszym sposobem na to jak zostawić psa samego w domu jest przyzwyczajenie go do tego, że rytuały, które towarzyszą opuszczaniu mieszkania, są całkowicie normalne. Raz na jakiś czas ubierz się, załóż buty, a potem na spokojnie je zdejmij. Spakuj plecak lub torebkę, a następnie odłóż je i wróć do codziennych czynności. W ten sposób sprawdzisz, że czynności poprzedzające wyjście przestaną budzić w zwierzęciu nadmierne emocje. 
Zaleca się także zmęczenie psa przed rozstaniem. Najlepszym sposobem będzie wybranie się przed wyjściem na dłuższy spacer. Nie każdy jednak jest amatorem bardzo wczesnego wstawania, dlatego kompromisem może być zabawa węchowa, która zaangażuje zwierzaka. 
Dobrym pomysłem będzie zostawienie psiakowi konga albo lickmaty, czyli uspokajających i zajmujących zabawek, które zabiją nudę i zwyczajnie zajmą psa podczas Twojej nieobecności. 
Jeżeli jednak proces nauki zostawania w domu będzie wyjątkowo trudny, a Twoje wysiłki nie przyniosą żadnego skutku, najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do behawiorysty. Im wcześniej zaczniesz walczyć z lękiem separacyjnym, tym łatwiej będzie go pokonać.
Więcej o lęku separacyjnym przeczytasz tutaj: https://zwierzaki.pl/lek-separacyjny-u-psa