Jak wytresować owczarka niemieckiego?

Zadaj pytanieKategoria: PiesJak wytresować owczarka niemieckiego?
Tomasz zapytał 4 miesiące temu

Jak wytresować owczarka niemieckiego? Słyszałem, że te psy są bardzo inteligentne i uwielbiają sprawiać radość człowiekowi. Czy to prawda?

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Owczarki niemieckie dla wielu osób ciągle pozostają synonimem psów absolutnie oddanych człowiekowi i niezwykle mądrych. Oczywiście ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przecież rasa została ukształtowana w taki sposób, aby jak najbardziej chcieć pracować z człowiekiem. 
Warto jednak zaznaczyć, że współczesne owczarki niemieckie nieco różnią się charakterem od tych, które pamiętamy, chociażby z czasów słynnego Szarika. Oczywiście nadal są to bardzo mądre psy o wielkim potencjale, jednak mają problem z lękowością i nadpobudliwością. Trzeba więc położyć bardzo duży nacisk nie tylko na samo szkolenie, ale także na socjalizację. 
Zanim kupisz psa tej rasy (lub adoptujesz osobnika w typie) koniecznie skonsultuj się z dobrym szkoleniowcem, który będzie wiedział dokładnie, w jaki sposób pracować z psem. 
Na koniec warto wspomnieć o tym, że zamiast zastanawiać się, nad tym, jak wytresować owczarka niemieckiego, pomyśl o wspólnej pracy bardziej jako o szkoleniu, a nie tresurze. To określenie raczej nie jest już dzisiaj stosowane i budzi zdecydowanie pejoratywne skojarzenia.