Jak wyciągnąć kleszcza psu?

Zadaj pytanieKategoria: PoradyJak wyciągnąć kleszcza psu?
Patrycja zapytał 5 miesięcy temu

Jak wyciągnąć kleszcza psu? Wszystkie moje zwierzaki są zabezpieczone, ale mam wrażenie, że kleszcze są teraz wszędzie, nawet na trawniku przed domem. Mogę zrobić to sama, czy muszę jechać do weterynarza?

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

W ostatnich latach sezon na kleszcze faktycznie trwa przez okrągły rok, dlatego lepiej dmuchać na zimne i wiedzieć, jak wyciągnąć kleszcza psu. Oczywiście możesz zrobić to sama w domu, trzeba tylko koniecznie pamiętać o kwestiach ostrożności.
Między bajki włóż wszystkie mity o tym, że kleszcza trzeba najpierw posmarować masłem. W ten sposób robak zacznie się dusić i wypluwać do krwi psa więcej śliny z potencjalnymi patogenami. Najlepiej kup specjalne narzędzie do usuwania kleszcza. Ma ono formę haczyka, jest bardzo proste i kosztuje kilka groszy. Narzędzie umieszcza się przy skórze zwierzęcia tuż pod robakiem, zaciska je i okrężnym szybkim ruchem wyciąga pasożyta w całości. 
Bez haczyka również można poradzić sobie z kleszczem u psa. Ważne jest to, aby nie naciskać na odwłok robaka i nie wyciągać go na siłę. Trzeba chwycić go jak najbliżej skóry i wykręcić, tak aby wyciągnąć razem z głową. 
Po wyjęciu kleszcza najlepiej spuścić go w toalecie, ponieważ wyrzucony może być dalej aktywny. Miejsce po robaku zdezynfekuj. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat kleszczy u psa, informacje znajdziesz pod tym linkiem: https://zwierzaki.pl/kleszcz-u-psa