Jak tresować szczeniaka?

Zadaj pytanieKategoria: PoradyJak tresować szczeniaka?
Janek zapytał 11 miesięcy temu

Jak tresować szczeniaka? Chciałbym, żeby mój trzymiesięczny kundelek potrafił robić sztuczki i był posłuszny. Jak to zrobić?

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Obecnie żaden szanujący się trener psów raczej nie odpowie Ci na pytanie jak tresować psa, ponieważ tresura już dawno została zastąpiona słowem szkolenie.
Twój piesek jest obecnie w końcowym okresie socjalizacji, dlatego w tym momencie powinieneś skupić się na tym, aby miał szansę poznać jak najwięcej ludzi, sytuacji i zwierząt, które mogą spotkać go w przyszłości. W tym okresie trzeba zacząć trening czystości.
Postaraj się odłożyć nieco w czasie myśli o sztuczkach. Oczywiście możesz rozpocząć w zabawie jakieś podstawowe ćwiczenia, jednak w tym okresie Waszym priorytetem powinno być posłuszeństwo oraz nauka zasad życia i funkcjonowania w domu. Skupiaj się na metodach pozytywnych. Nagradzaj pieska za rzeczy, które robi dobrze. 
W tym okresie dobrze także rozpocząć eliminację zachowań niepożądanych. Nie nagradzaj szczeniaka swoją uwagą, kiedy piszczy pod drzwiami, czy skacze na Ciebie, kiedy wracasz do domu. Konsekwentne ignorowanie to najczęściej klucz to niewzmacniania takich zachowań. 
Jeżeli to Twój pierwszy pies dobrym rozwiązanie będzie zapisanie się do psiego przedszkola, czy skorzystanie z porady profesjonalnego szkoleniowca. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć tutaj: https://zwierzaki.pl/jak-nauczyc-psa-komend