Jak się liczy psie lata na ludzkie?

Zadaj pytanieKategoria: PiesJak się liczy psie lata na ludzkie?
Maciek zapytał 4 miesiące temu

Jak się liczy psie lata na ludzkie? Chciałbym wiedzieć, czy ja i mój czworonożny przyjaciel jesteśmy na podobnym etapie życia 🙂

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

W internecie można znaleźć bardzo wiele tabel i instrukcji, które mogą pomóc w przełożeniu wieku psa na ludzkie lata. Istnieje na ten temat mnóstwo teorii – warto jednak mieć do nich dosyć duży dystans. Zwierzaki mają zupełnie inny metabolizm niż ludzie, a także ich etapy życie rozkładają się nieco inaczej niż nasze. 
Dzieciństwo psa mija w mgnieniu oka. Zakłada się, że już półroczny szczeniak jest odpowiednikiem ludzkiego dziesięciolatka. Przy swoich pierwszych urodzinach pies odpowiada mniej więcej ludzkiemu piętnastolatkowi. Z czasem ten proces zwalnia. Pięcioletni pies to w przełożeniu na nasze kryteria zwierzak w średnim wieku, który trwa w jego przypadku aż do starości – często wiele lat. 
Nie ma jednak jednej odpowiedzi na pytanie jak się liczy psie lata na ludzkie, ponieważ same psy dojrzewają w bardzo różnym tempie, chociażby w zależności od rasy, czy wielkości. Podczas gdy małe pieski dojrzałość emocjonalną mogą osiągnąć już po pierwszych urodzinach, rasy olbrzymie zyskują ją często, dopiero mając na karku trzy lata. 
Odpowiedź brzmi więc: to zależy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o wieku psów i długości ich życia, zajrzyj pod ten adres: https://zwierzaki.pl/wiek-psa.