Jak rozpoznać wiek kota?

Zadaj pytanieKategoria: KotJak rozpoznać wiek kota?
Przemek zapytał 5 miesięcy temu

Jak rozpoznać wiek kota? Niedawno do naszego domu dołączyła kotka znaleziona na ulicy. Zastanawiam się, ile może mieć lat.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Rozpoznanie wieku kota jest dosyć trudnym zadaniem, ponieważ objawy starzenia nie zawsze pojawiają się u każdego w równym stopniu. Najłatwiej jest oczywiście z małymi kotkami, ponieważ ich wiek można określić na podstawie uzębienia. 
Zęby to także dość dobry sposób na to, jak rozpoznać wiek kota, który jest już dorosły. Kiedy zwierzak kończy trzy lata, rozpoczyna się proces ich żółcenia. Wówczas wzrasta także ryzyko pojawienia się kamienia. Im starszy kot, tym większa szansa na to,  że jego uzębienie będzie niekompletne. Niestety, stan zębów bardzo często zależny jest od genów oraz tego, w jakim stopniu kot został zaniedbany, zanim do Ciebie trafił. 
Po ukończeniu ósmego roku życia rozpoczyna się stopniowy zanik masy mięśniowej, starsze koty można rozpoznać również na tej podstawie. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak udanie się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii, który najlepiej oceni jego wiek. Więcej na ten temat znajdziesz również pod tym linkiem: https://zwierzaki.pl/wiek-kota.