Jak rozpoznać kota od kotki?

PytanieKategoria: KotJak rozpoznać kota od kotki?
Malwina zapytał 6 miesięcy temu

Znalazłam kota, ale nie jestem pewna, czy to chłopiec, czy dziewczynka. Jak rozpoznać kota od kotki?

1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Nie ma innego wyjścia jak tylko zajrzeć pod koci ogon. U dorosłego, niekastrowanego osobnika rozpoznanie płci nie powinno być żadnym problemem, ponieważ jądra dorosłych kotów są bardzo dobrze widoczne. Znajdują się tuż pod odbytem i trudno je przeoczyć.
U noworodków rozróżnienie płci jest bardzo trudne. U kilkutygodniowych kocurów mogą pojawiać się już zgrubienia w miejscu jąder. Niektórzy rozróżniają płeć kociąt przyrównując to, co znajduje się pod ogonem do dwóch znaków interpunkcyjnych. U kotów jest to dwukropek, a u kotek średnik.
Zazwyczaj kotki są nieco drobniejsze od kocurów. Czasami w tym jak rozpoznać kota od kotki może pomóc nam kolor futerka. W niektórych przypadkach gen, który za nie odpowiada jest sprzężony z chromosomem odpowiadającym za płeć. Szylkretowe zwierzaki to zazwyczaj kotki, natomiast właścicielami rudego futra w 80% bywają koci panowie.
Jeżeli jednak nadal masz wątpliwości, warto odwiedzić lekarza weterynarii, który rozpozna płeć zwierzaka i wykona wszystkie potrzebne badania kontrolne.