Jak oswoić papugę?

Zadaj pytanieKategoria: PtakiJak oswoić papugę?
Bożena zapytał 4 miesiące temu

Jak oswoić papugę? Kupiłam dzieciom aleksandrettę obrożną, ale ptaszek bardzo się boi i nie chce wychodzić z klatki.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Przede wszystkim bądź cierpliwa i niczego nie przyspieszaj. Ptak przywieziony do nowego domu jest przerażony i przeżywa ogromną dawkę stresu, dlatego trzeba zapewnić mu jak najwięcej spokoju. 
Istnieje wiele sposobów na to jak oswoić papugę. Co ciekawe, wiele zależy od tego, z jakiego źródła kupiłaś ptaka. Z reguły szybkiej oswajają się ptaki, które zostały oddzielone od innych papug i większą część dzieciństwa spędziły z ludźmi. Doświadczeni hodowcy dbają o to, aby dopasowywać sprzedawane ptaki do potrzeb i stylu życia ich przyszłych opiekunów. Papugi ze sklepów zoologicznych często rodzą się w warunkach naturalnych i ich oswojenie jest trudniejsze. 
Kluczowy jest czas. Klatkę z ptakiem postaw w cichym i jak najbardziej spokojnym miejscu. Stopniowo przyzwyczajaj ją do obecności człowieka. Uprzedź dzieci, aby nie zaczepiały papugi, nie krzyczały w jej obecności i przede wszystkim nie próbowały na siłę wyciągać jej z klatki. Aleksandretty to wyjątkowo charakterne papugi, a przerażone, czy złe mogą bardzo mocno gryźć. 
Z czasem ptak przekona się do obecności człowieka, jednak to jak bardzo się z Wami zaprzyjaźni, zależy od wielu czynników, które trudno przewidzieć.