Jak oswoić papugi? Oswajanie wymaga przede wszystkim sporo cierpliwości. Nie możesz niczego przyspieszać, pamiętaj, że ptak przywieziony do nowego domu jest przerażony i zestresowany. Twoim zadaniem jest zapewnienie mu spokoju. Oczywiście, każdy osobnik może potrzebować mniej lub więcej czasu, by przywyknąć do towarzystwa domowników i poczuć się swobodniej. Z reguły szybciej oswajają się ptaki, które wcześnie zostały oddzielone od innych papug i trafiły pod opiekę ludzi. Doświadczeni hodowcy dbają o to, aby dopasowywać sprzedawane ptaki do potrzeb i stylu życia ich przyszłych opiekunów. Papugi ze sklepów zoologicznych często rodzą się w warunkach naturalnych i ich oswojenie jest trudniejsze. Klatkę z ptakiem postaw w cichym i jak najbardziej spokojnym miejscu. Stopniowo przyzwyczajaj ją do obecności człowieka. Uprzedź dzieci, aby nie zaczepiały papugi, nie krzyczały w jej obecności i przede wszystkim nie próbowały na siłę wyciągać jej z klatki. Sprawdź też dokładniej, jak oswoić papugę.

Jak oswoić papugę? Pierwsze kroki

Jak oswoić papugę? Pamiętaj, że kluczowy jest czas, dlatego niczego nie przyspieszaj, wykaż się cierpliwością i bądź wyrozumiały dla swoich podopiecznych. Ptak musi przyzwyczaić się do nowego miejsca, obecności ludzi, ich trybu i sposobu życia. Każdy ptak potrzebuje spokoju, dlatego zaraz po przywiezieniu papugi do domu, ustaw klatkę w odpowiednim, wcześniej przygotowanym miejscu. Najlepiej postaw ją tam, gdzie toczy się normalne życie rodzinne, ale nasilenie rozmów i dźwięków nie jest zbyt duże. Początkowo ptak będzie wycofany i niechętny do jakiegokolwiek kontaktu z człowiekiem – to zupełnie normalne. Stopniowo musisz przyzwyczajać go do obecności ludzi. Uprzedź dzieci, aby nie zaczepiały papugi, nie krzyczały w jej obecności, a przede wszystkim nie próbowały na siłę wyciągać jej z klatki. Z upływem czasu papużka zacznie oswajać się z domownikami.

Pierwsze dni papużki w domu

Im młodsza papuga, tym krócej trwa proces oswajania. Cały czas należy obserwować ptaka. Gdy zauważysz, że przyzwyczaił się do swojej nowej klatki, zaczyna normalnie jeść i przejawia aktywność, możesz przejść do kolejnego etapu oswajania. Otwórz drzwi klatki i pozwól papudze z niej wyjść. I tu musisz wykazać się cierpliwością, nie poganiaj i nie zmuszaj ptaka do opuszczenia schronienia. Zacznij rozstawiać naczynia z jedzeniem i piciem w różnych punktach mieszkania – zawsze gdzieś wysoko. Ten zabieg ma przyzwyczaić papugę do jedzenia z konkretnych naczyń.

Kolejnym etapem będzie podawanie karmy w obecności właściciela. Możesz stawiać naczynie do karmienia na stole, gdy przy nim siadasz. Czynność powtarzaj tak długo, aż ptak nauczy się jeść w twojej obecności. Pamiętaj jednak, by zapewnić mu stały dostęp do wody i jedzenia w klatce! Po pewnym czasie zacznij podawać przysmaki z ręki, gdy papużka jest w klatce. Nawet jeśli początkowo nie będzie chciała sięgnąć do twojej dłoni, nie zniechęcaj się. Zostaw smakołyk w klatce i ponów próbę kolejnego dnia.

Jak oswoić papugi – próby bezpośredniego kontaktu

Ptak obawia się twojej dłoni, boi kontaktu, początkowo nie akceptuje dotyku. Nie licz więc, że od razu będziesz mógł swoją papużkę głaskać. Twój pupil i do tego musi się przekonać i przyzwyczaić. Dobrym pomysłem jest muskanie papugi ptasim piórem. Od tego warto zacząć. Opiekun może delikatnie głaskać papużkę po głowie, grzbiecie, dziobie i pod skrzydłami. Ptak powinien szybko polubić dotyk delikatnego pióra. Wkrótce, wręcz niezauważalnie zaakceptuje także dotyk twojej dłoni, a może nawet pokusi się o wejście na rękę. Twój papuzi przyjaciel powoli zacznie obdarzać cię zaufaniem i wchodzić w bliższe interakcje. Na każdym z opisanych etapów potrzebuje czasu. Ile? Tego nie można określić z całą pewnością. Cały proces jest długi, jednak w przypadku każdego osobnika może okazać się inny. Ty musisz pamiętać, aby nie wystraszyć ptaka, nie wykonywać przy nim gwałtownych ruchów, nie podnosić głosu. Możesz za to często i dużo mówić do niego łagodnym głosem i towarzyszyć mu jak najczęściej.

Oswajanie wymaga czasu

Proces oswajania papugi nie trwa kilka dni, a raczej kilka miesięcy. Gdy wiesz, jak oswoić papugi, sprawa staje się łatwiejsza. Pomimo tego proces wymaga od opiekuna cierpliwości, samozaparcia i konsekwencji. Po osiągnięciu sukcesu na jednym etapie oswajania można przejść do następnego, aż do osiągnięcia celu. Jak wspomniano, najpierw ptak musi przyzwyczaić się do nowych warunków. O czym musisz pamiętać? Przede wszystkim zapewnij swojemu pierzastemu pupilowi bezpieczeństwo:

  • gdy ptak lata wolno, zamknij okna;
  • pamiętaj, aby osłonić okna firankami;
  • wynieś z pokoju lustra;
  • zrezygnuj z roślin, które mogą być trujące lub szkodliwe dla ptaka;
  • usuń wszystko, co może zagrażać papudze.

Jak oswoić papugi żako, a jak papużki faliste?

Jak oswoić papugi? Duże znaczenie ma gatunek ptaka. Jednym z trudniejszych do oswojenia papug jest żako, dlatego nie poleca się zakupu tej papugi początkującym hodowcom.

W domach najczęściej można spotkać papugę falistą. Jak oswoić papużkę falistą? Gatunek ten charakteryzuje się wysoką inteligencją i dużą potrzebą socjalizacji. Najczęściej są to okazy przyjacielskie i wesołe, co również ułatwia proces oswajania. Zdarzają się jednak papugi nieśmiałe, które mogą potrzebować jeszcze więcej czasu na adaptację. Oczywiście najłatwiej oswajają się młode osobniki, które nie osiągnęły jeszcze dojrzałości płciowej. Warto też pamiętać, że dużo łatwiej przebiegnie oswajanie jednej papugi niż kilku. Ptaki będące w grupie bardziej interesują się sobą wzajemnie niż człowiekiem. Dlatego też w tym przypadku lepiej hodować jednego ptaka. Przed wyborem papużki zapytaj w sklepie zoologicznym, jak były karmione ptaki  – te karmione ręcznie są droższe, ale łatwiejsze do oswojenia.

Jak oswoić nimfę?

Nimfy to jedne z najbardziej kontaktowych papug, które z reguły chętnie spędzają czas z ludźmi. To, jak oswoić nimfę, nie różni się znacznie od techniki oswajania papug innego gatunku. W początkach znajomości trzeba zapewnić ptakowi spokojne miejsce. Klatka powinna być umieszczona w takim miejscu w domu, gdzie toczy się rodzinne życie, ale nasilenie rozmów i głośnych dźwięków nie jest zbyt duże. To całkowicie normalne, że z początku nimfa jest wycofana i nieufna w stosunku do człowieka. Nie zmuszaj jej do kontaktu fizycznego. Dobrym pomysłem będzie jednak spokojne mówienie do papugi. W ten sposób ptak przywyknie do twojego głosu i oswoi się z tym, że człowiek jest częścią jej najbliższego otoczenia i nie stanowi zagrożenia. 

Jak oswoić nimfę, gdy zna twój głos? Kiedy papuga będzie czuła się już swobodnie w twojej obecności i przy twojej dłoni, możesz rozpocząć próby pogłaskania jej. Nie zbliżaj ręki od przodu, ponieważ ptaki mają oczy umieszczone po bokach głowy. Na tym etapie trzeba być szczególnie ostrożnym i obserwować zwierzę. Objawy lęku, czy napięcia są sygnałem, że w tym momencie lepiej odpuścić.

Oswajanie papug – podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na zakup ptaka, zastanów się, jaką papugę chcesz mieć i przygotuj się na jej przyjęcie. Za bardzo towarzyskie zwierzaki uchodzą papużki faliste. Za odpowiednie traktowanie i okazaną sympatię papużka odwdzięczy się przyjaźnią, a z czasem ptak sam zacznie domagać się pieszczot, a twoją rękę czy ramię będzie traktować jako koleją żerdź, na której można przysiąść. Jeśli twój ptak dość długo będzie mieć opory, by wejść na dłoń, zacznij od podsuwania mu patyczka.

Nie każdy jest przekonany do zakupu papugi, wiele osób obawia się, że nie zdoła oswoić ptaka. Wystarczy jednak nieco samozaparcia, dyscypliny i przestrzegania powyższych wskazówek, by osiągnąć cel. Gdy wiesz, jak oswoić papugi, mogą się stać one wiernym towarzyszami.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.