Jak oswoić nimfę?

Zadaj pytanieKategoria: PtakiJak oswoić nimfę?
Alina zapytał 4 miesiące temu

Jak oswoić nimfę? Mam tę papugę od niedawna i ciągle siedzi w klatce w jednym miejscu. Czy jest szansa, że będzie chciała wchodzić z nami w interakcje?

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Nimfy to jedne z najbardziej kontaktowych papug, które z reguły chętnie spędzają czas z ludźmi. To jak oswoić nimfę nie różni się znacznie od techniki oswajania papug innego gatunku. W początkach znajomości trzeba zapewnić ptakowi spokojne miejsce. Klatka powinna być umieszczona w takim miejscu w domu, gdzie toczy się rodzinne życie, ale nasilenie rozmów i głośnych dźwięków nie jest zbyt duże. 
To całkowicie normalne, że z początku nimfa jest wycofana i nieufna w stosunku do człowieka. Nie zmuszaj jej do kontaktu fizycznego. Dobrym pomysłem będzie jednak spokojne mówienie do papugi. W ten sposób ptak przywyknie do Twojego głosu i oswoi się z tym, że człowiek jest częścią jej najbliższego otoczenia i nie stanowi zagrożenia. 
Po jakimś czasie możesz zacząć podawać nimfie przysmaki. Nie wkładaj ręki do klatki. Lepszym pomysłem będzie podawanie ich przez kraty. Musisz liczyć się z tym, że na początku papuga może nie chcieć przyjmować pokarmu z Twojej ręki. Początkowy brak zaufania jest całkowicie normalny. Zostaw smaczka w klatce i odejdź. Z czasem nimfa powinna zacząć sięgać po jedzenie do Twojej dłoni. Stąd już blisko do wchodzenia na dłoń. 
Kiedy papuga będzie czuła się już swobodnie na Twoim ręku, możesz rozpocząć próby pogłaskania jej. Nie zbliżaj ręki od przodu, ponieważ ptaki mają oczy umieszczone po bokach głowy. Na tym etapie trzeba być szczególnie ostrożnym i obserwować zwierzę. Objawy lęku, czy napięcia są sygnałem, że w tym momencie lepiej odpuścić.