Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu?

Zadaj pytanieKategoria: PiesJak oduczyć dorosłego psa sikania w domu?
Zuza zapytał 1 rok temu

Wzięłam starszego psa ze schroniska, który, pomimo regularnych spacerów, często załatwia się w domu. Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu i czy to w ogóle możliwe?

1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 1 rok temu

Pytanie o to, jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu pojawia się stosunkowo rzadko; panuje bowiem powszechne przekonanie, że sikania poza domem należy uczyć od szczeniaka, a starego psa nie da się już oduczyć złych nawyków. Nic bardziej mylnego – dorosły pies, który załatwia się w domu najprawdopodobniej po prostu nigdy nie odbył prawidłowego treningu; możliwe także, że przez większość swojego dotychczasowego życia mieszkał na dworze i tam też załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne.
Nauczenie dorosłego psa sikania poza domem powinno wyglądać tak jak w przypadku szczeniaka. Jeżeli pies załatwia swoje potrzeby regularnie, należy te momenty wyłapać i podczas nich wyprowadzać go na spacer. Dobrze jest przy tym nagradzać psa za załatwienie swoich potrzeb poza domem. Po jakimś czasie pies sam powinien zacząć dawać sygnał swojemu opiekunowi, że potrzebuje wyjść „za potrzebą”. Jeżeli pies mimo treningu nadal sika w mieszkaniu, warto skonsultować się z behawiorystą. Jeśli i to nie pomoże, bezwzględnie należy odwiedzić weterynarza – być może przyczyna leży w infekcji i konieczne jest podanie leków.
Więcej o oduczaniu psa sikania w domu przeczytasz w artykule: https://zwierzaki.pl/jak-oduczyc-psa-sikania-w-domu.