Jak obciąć pazury kotu?

PytanieKategoria: KotJak obciąć pazury kotu?
Tamara zapytał 6 miesięcy temu

Jak obciąć pazury kotu? Chciałabym to zrobić, ale trochę się obawiam, że wyjdę z sytuacji poraniona. Czy to w ogóle konieczne, jeżeli kot ma drapak?

1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Obcinanie kotom pazurów jest bardzo wskazane, niezależnie od ilości drapaków w domu. Sam drapak pełni kilka funkcji – pozwala zwierzakowi się rozluźnić, spełnia naturalną potrzebę drapania oraz ostrzy kocie pazury. Niestety, nie ściera ich. Jeżeli kot nie spaceruje regularnie po betonie jego pazurki będą długie i ostre. Nie tylko mogą dotkliwie nas podrapać, ale także zaczepiać się – na przykład o dywan.
Jak obciąć pazury kotu? Z pewnością zadanie jest łatwiejsze, jeżeli mamy do czynienia z kociakiem. Malucha można przyzwyczajać do nożyczek i do trzymania za łapki. W przypadku dorosłego kota, który jeszcze nie miał do czynienia z obcinaniem pazurów masz do wyboru dwie opcje. Można zrobić to, kiedy kot śpi i jest zrelaksowany lub przy pomocy innej osoby, która przytrzyma go, kiedy ty będziesz obcinać.
Nie używaj zwykłych nożyczek ani ludzkich cążków. Wybierz nożyczki specjalnie przeznaczone do pazurów – kosztują kilka złotych i są dostępne w większości sklepów zoologicznych. Łapkę kota należy delikatnie nacisnąć, a kiedy wysuną się pazury obciąć je poniżej linii nerwu.