Sztuczki dla psa i wspólna nauka pomoże ci stworzyć ze zwierzakiem silną więź opartą na zaufaniu, przywiązaniu i miłości. Nauka jest dla psa ekscytująca i dostarcza mu pozytywnej energii. To najlepszy sposób na to, aby pies był posłuszny. Nauka podstawowych komend jest bardzo istotna również ze względów bezpieczeństwa i komfortu waszego wspólnego życia. Jeśli pies będzie reagował na twoje polecenia i zachowywał się tak, jak chcesz w konkretnych sytuacjach, możesz uniknąć nagłej ucieczki, agresji, pogryzienia innego psa lub człowieka, zjedzenia przez pupila różnych rzeczy na dworze czy niszczenia przedmiotów w domu. To jednak nie wszystko, ponieważ odpowiedni trening sprawi, że pies nie będzie odczuwał lęku separacyjnego i wielu innych problemów emocjonalnych. Sprawdź, jak nauczyć psa nowych sztuczek!

Sztuczki dla psa – wspólna nauka i zabawa

Sztuczki dla psa nie tylko budzą podziw u osób obserwujących pupila, ale przede wszystkim stanowią dla zwierzaka wyzwanie, które stymuluje jego psychikę i ciało. To nie tylko świetny sposób na spędzanie czasu z ukochanym psem, ale po prostu obowiązek odpowiedzialnego właściciela. Jeśli chcesz, aby wasze wspólne życie było pozbawione problemów i nieprzyjemnych sytuacji, musisz dowiedzieć się, jak nauczyć swojego psa sztuczek i reagowania na twoje polecenia. Wspólna zabawa i nauka jest świetnym sposobem na rozładowanie energii. Jeśli nie chcesz się szybko zniechęcić i wzbudzić u pupila frustracji, przede wszystkim pomyśl o tym, aby dopasować sztuczki do możliwości psiaka. Nauka ma być przyjemnością dla każdej ze stron – to czynność, która ma was do siebie zbliżyć, a nie wzbudzać złość.

Nauka sztuczek – nagradzanie psa

Jak uczyć psa nowych komend? Niezawodną motywacją dla psa podczas nauki sztuczek jest nagradzanie go smakołykami. Większość psów skusi się na ulubiony przysmak i zrobi to, czego od niego oczekujesz. Po prawidłowym wykonaniu polecenia pochwal go i daj smakołyk. Gdy powtórzysz tę czynność kilka razy, z pewnością twój pies nauczy się odpowiednio reagować na wydawane przez ciebie polecenia. Jeszcze inną nagrodą dla zwierzaka może być po prostu słowna pochwała, pogłaskanie lub podarowanie mu ulubionej zabawki. Podczas wspólnej nauki bacznie obserwuj psa. Jeśli zauważysz, że traci on koncentrację i zaczyna się rozpraszać, oznacza to, że najwyższy czas przerwać trening. Najlepiej, jeśli wrócisz do nauki kolejnego dnia.

Przygotowanie do nauki komend

Jeśli chcesz rozpocząć szkolenie swojego ukochanego czworonoga, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim pamiętaj, że szkolenie powinno być dopasowane do indywidualnych umiejętności, wieku, wzrostu i wagi zwierzaka. Nie każda sztuczka będzie odpowiednia jednocześnie dla szczeniaka i dla dorosłego dużego psa. Ty jako właściciel musisz wykazać się dużą dawką cierpliwości i opanowaniem. Szkolenie ma być zabawą i przyjemnością. Unikaj krzyku, złości czy rozdrażnienia. Każdy psiak będzie się uczył nowych sztuczek w swoim tempie. Powtarzaj określone polecenia aż do momentu, w którym pies dokładnie będzie wiedział, czego od niego oczekujesz. Dbaj jednak o to, aby szkolenia nie były długie, gdyż psy szybko się nudzą. Wystarczy kilka minut dziennie wspólnej nauki.

Podstawowe komendy

Jeśli masz ambitne cele i chcesz, aby twój zwierzak nauczył się wszystkich efektownych sztuczek, musisz ostudzić swoje emocje. Zacznij od podstawowych komend takich jak: łapka, turlać, położyć, poprosić, a następnie możesz przejść do slalomu, zdechł pies i wielu innych wymagających silnej więzi i bezbłędnej komunikacji ze zwierzakiem. Sprawdź, jak nauczyć psa podstawowych komend!

Siad

To sztuczka, która pomoże ci kontrolować zachowanie psa w różnych sytuacjach. Jest to niezwykle ważne, pies powinien być posłuszny – dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemnych sytuacji na przykład, gdy przyjdą do ciebie goście lub gdy wyjdziesz z psem na spacer. Umieść smakołyk w zaciśniętej pięści i przesuwaj ją delikatnie nad głowę psa. Zwierzak, aby chwycić smakołyk, będzie musiał usiąść. Wtedy pochwal go i daj smakołyk. Powtarzaj tę czynność, aż psiak dokładnie zrozumie, czego od niego oczekujesz. Możesz spróbować również innych metod nauki omawianej komendy, które w przypadku twojego pupila mogą okazać się bardziej skuteczne. Pokaż swoje zaangażowanie i wykaż się cierpliwością, a z pewnością szybko zobaczysz efekty.

Daj łapę

W większości przypadków to pierwsza sztuczka, która przychodzi do głowy właścicielowi czworonoga po opanowaniu komendy siad. Nauka zazwyczaj jest prosta i szybka, jednak wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji psa. Pierwszy krok to uklęknięcie obok zwierzaka i wydanie komendy usiądź. Następnie jednocześnie wydając polecenie daj łapię, rozłożoną dłonią podnieś łapkę pupila. Cały proces ćwicz, aż do momentu, gdy psiak samodzielnie podniesie łapię. Pamiętaj o nagradzaniu zwierzaka smakołykami. Oczywiście to nie jedyny sposób na naukę omawianej komendy. Z pewnością znajdziesz jeszcze szereg innych metod, jednak najważniejsze to wybrać tę, która będzie jasna zarówno dla ciebie, jak i psa. Z pewnością twój pies szybko opanuje komendę podaj łapę.

Leżeć

Jak nauczyć swojego psa komendy leżeć? To również proste zadanie, jednak pamiętaj o tym, aby po wykonaniu zadania nagrodzić zwierzaka. To bardzo ważny punkt nauki, który jest motywacją dla czworonożnego przyjaciela. Najpierw wydaj komendę siad, następnie pokaż pupilowi, że w dłoni masz pyszny smakołyk, następnie przesuń rękę tak, aby nos psa znalazł się na ziemi między przednimi łapami i dodaj komendę leżeć. Cały proces powtarzaj aż do momentu, gdy pies będzie odpowiednio reagował na samo polecenie słowne.

Zostań

Kolejna sztuczka również jest bardzo ważna i może znacząco poprawić wasze relacje oraz sprawić, że wspólne życie stanie się znacznie łatwiejsze. Stań naprzeciwko psa i wypowiedz komendę usiądź. Następnie wypowiedz polecenie zostań i odejdź dwa kroki w tył. Jeśli pupil nie ruszy się, daj mu smakołyk. Proces przećwicz kilka razy, stopniowo zwiększając dystans i wydłużając czas, w którym pies ma pozostać na miejscu. Jeśli zwierzak opanuje wszystkie etapy, możesz przejść do ostatniego punktu. Polega on na tym, że pies ma zostać na miejscu, gdy ty wychodzisz na chwilę z pomieszczenia. Opanowanie tego etapu może zająć sporo czasu, dlatego wykaż się dużą dawką cierpliwości.

Ważnym zadaniem właściciela czworonoga jest odpowiednie szkolenie zwierzaka. Twój pies powinien opanować podstawowe polecenia, takie jak siad, daj łapę, leżeć. Następnie możesz przejść do nauki nieco bardziej skomplikowanych zadań, np. ukłon, turlaj się, slalom. Pamiętaj, aby nagrodzić psa. Jedno jest pewne – szkolenie psa pozwoli wam stworzyć cudowną więź. Jeśli uwielbiasz swojego czworonożnego przyjaciela, poświęć mu trochę czasu i zadbaj o odpowiednie wychowanie.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.