Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Zadaj pytanieKategoria: KotJak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Natalia zapytał 1 rok temu

Cześć! Niedługo do mojego domu trafi nowy lokator w związku z tym mam pytanie: jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Trochę się tego obawiam…

1 odpowiedzi
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 1 rok temu

Zakopywanie odchodów jest dla kotów naturalnym odruchem, dlatego nie musisz się martwić! Większość kotów błyskawicznie orientuje się, o co chodzi. Naukę kuwetowania rozpoczyna się już u pięciotygodniowych kociąt. Do nowego domu maluchy powinny natomiast trafiać w wieku przynajmniej trzech miesięcy, dlatego zazwyczaj w nowy lokator od początku doskonale wie jak korzystać z kuwety. 
Wiadomo jednak, że świat nie jest idealny. Jeżeli twój kot nie miał wcześniej kontaktu z kuwetą postaw ją w spokojnym miejscu (ale nie oddalonym od centrum domowych wydarzeń!). Pokaż kotu kuwetę wypełnioną czystym żwirkiem i zachęć go delikatnie kopiąc w nim ręką. Zainteresowany zwierzak powinien szybko zacząć naśladować twoje ruchy. 
Czasami do naszego domu trafiają koty, które przez całe życie były wolnożyjące. Mogą one mieć problem ze zrozumieniem konceptu pudełka ze żwirkiem. Jak nauczyć kota korzystania z kuwety w takim przypadku? Warto odwołać do tego, co jest im bliskie i znajome. Zbierz do kuwety trochę ziemi z dworu. Możesz także z powodzeniem włożyć do niej kilka liści, czy gałązek. Kot szybko skojarzy kuwetę z miejscem przeznaczonym do załatwiania swoich potrzeb. Z czasem naturalną ściółkę można stopniowo zmieniać na żwirek.
Jeżeli kociak uparcie załatwia się poza kuwetą najlepszym rozwiązaniem jest zabranie go do weterynarza i wykonanie badań diagnostycznych. Często jest to bowiem objaw problemów z pęcherzem lub nerkami.