Jak karmić małego kotka?

Zadaj pytanieKategoria: KotJak karmić małego kotka?
Maciek zapytał 11 miesięcy temu

Jak karmić małego kotka? Do naszego domu trafił maluszek i chciałbym zapewnić mu jak najlepsze warunki, ale nie za bardzo wiem, na jakie jedzenie się zdecydować.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

W gruncie rzeczy wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest Twój nowy przyjaciel. Mniej więcej do piątego tygodnia życia małe koty powinny być żywione mlekiem matki lub preparatem mlekozastępczym, który przeznaczony jest wyłącznie dla tego gatunku. Nie wolno podawać takim maluchom mleka krowiego ani takiego, które przeznaczone jest dla dzieci. 
A jak karmić małego kotka, który je już stały pokarm? Dokładnie tak samo jak dorosłego. Musisz wiedzieć, że koty to zwierzęta mięsożerne, których zapotrzebowanie na węglowodany jest dużo mniejsze niż psów, czy już tym bardziej ludzi. Unikaj więc karm zbożowych, wypełnionych wzmacniaczami smaku, cukrem, czy produktami pochodzenia zwierzęcego. 
Wybierz karmę mokrą. Suche, nawet te bezzbożowe, są mocno przetworzone i zawierają w sobie mało wody. Koty natomiast czerpią ją przede wszystkim z pokarmu. Jak mawia zoodietetyczka Agnieszka Cholewiak–Góralczyk – „żaden zdrowy kot nie pije tyle, ile powinien”. 
Jeżeli znajdziesz dobrą karmę komercyjną (pełnomięsną i bezzbożową) za pewno zauważysz, że bardzo rzadko ma ona wariant „junior”, czy “kitten”. Jeżeli takie się zdarzają, to zazwyczaj są nieco bardziej kaloryczne i zużywa się ich mniej. Musisz bowiem wiedzieć, że małe koty (do pierwszego roku życia) karmimy zgodnie z zasadą ad libitum, czyli podajemy im tyle, ile są w stanie zjeść. A zazwyczaj jedzą dużo. Bardzo dużo. Powodzenia!