W pierwszych tygodniach życia mały kotek dostaje wszystko, czego potrzebuje, od swojej mamy. Od ok. 6 tygodnia życia pomału matka zaczyna odstawiać maluchy. Jak karmić małego kota, który nie spożywa już mleka? Dowiedz się, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Czego potrzebuje mały kot?

Kocięta do 4 tygodnia życia potrzebują przede wszystkim mleka matki. Dostarcza ono wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ok. 4–5 tygodnia życia można zacząć powoli rozszerzać kotkom dietę. Jak karmić małego kota, aby zaspokoić jego potrzeby żywieniowe? Najlepiej w tym czasie sprawdza się karma mokra, którą można dodatkowo mieszać z niewielką ilością wody lub mlekiem zastępczym. Taka konsystencja pokarmu ułatwi kotkom jedzenie.

Karmę należy podawać jak najlepiej rozdrobnioną, na płaskim talerzyku, z którego kotek bez problemu zje samodzielnie przygotowane dla niego jedzenie.

Kiedy kot przestaje pić mleko matki?

Około 8 tygodnia życia kocięta są gotowe, aby w pełni przejść na pokarm stały. Również w tym czasie następuje u kotów naturalny proces, jakim jest odsadzanie. W tym czasie matka przestaje karmić swoje kocięta. Już nieco wcześniej należy zacząć podawać maluchom pokarmy mięsne. Muszą być one jednak dostosowane do ich wieku i masy ciała, aby zapewniały prawidłowy rozwój i nie podrażniały delikatnego żołądka.

Jak karmić małego kota – ilość posiłków

Karmienie kociąt powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą opiekuna. Bardzo ważna jest jakość karmy dla kociąt, jej zbilansowany skład, oraz częstotliwość, z jaką karmimy naszego kociaka. Młode kotki powinny jeść 4–5 posiłków dziennie. Dobrze jest ustalić stałe godziny podawania posiłków. Korzystnie wpływa to na rozwój kociąt.

Czym karmić młodego kota – główne składniki diety

Podobnie jak w przypadku dorosłych kotów, głównym składnikiem, który powinien się znajdować w karmie, jest białko. To podstawowy budulec tkanek w organizmie, szczególnie istotny w diecie kociąt. Dużą rolę odgrywają też aminokwasy, zwłaszcza tauryna. Jej niedobór na etapie intensywnego wzrostu może prowadzić do nieodwracalnych zmian i wad rozwojowych. Karma powinna zawierać też podwyższoną ilość witamin i minerałów, takich jak:

  • fosfor;
  • magnez;
  • cynk;
  • żelazo;
  • wapń.

Są one niezbędne, by zapewnić kociakowi prawidłowy wzrost i zdrowie.

Jak karmić małego kota? Na samym początku zmiany diety na stałą dobrze jest podawać kotu mokrą karmę, np. w formie wygodnych saszetek. Po jakimś czasie można zacząć dawać karmę suchą. Ten rodzaj pokarmu wpływa korzystnie na zęby i dziąsła, pomaga też uporać się z osadem nazębnym. Zawsze należy pamiętać, by sucha karma była przeznaczona dla młodych kotów, gdyż posiada ona zbilansowane proporcje wszystkich niezbędnych do prawidłowego wzrostu składników.

Jak karmić małego kota – budowanie dobrych nawyków

Koty to zwierzęta o wyczulonym zmyśle zapachu i smaku. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na miejsce, w którym ustawiamy miseczki z jedzeniem. Powinny one znajdować się w sporej odległości od kuwety. Dobrze też, by w miarę możliwości kotek miał zapewniony w czasie jedzenia spokój, a więc nie należy umieszczać ich w najbardziej ruchliwym miejscu w domu, np. w salonie.

Nie zapomnij o dostępie do świeżej wody. Koty z natury za nią nie przepadają, jednak jest ona potrzebna. Wodę można zostawić w różnych miejscach w domu. Niektóre zwierzaki preferują wodę płynącą. Można zachęcić kota do jej picia, puszczając z kranu niewielki strumień lub zaopatrując się w specjalną kocią fontannę.

Czego nie powinien jeść kociak?

Czym i jak karmić małego kota, aby rósł zdrowo? Największym błędem w żywieniu kociąt jest podawanie im jedzenia dla ludzi, w tym także resztek ze stołu. W ten sposób nie tylko szkodzimy zwierzęciu i narażamy jego zdrowie, ale uczymy kiepskich nawyków. Specjaliści od żywienia kotów wskazują na bardzo szkodliwy wpływ wysoko przetworzonego jedzenia. Zjadanie resztek nie zapewni zwierzęciu żadnych wartościowych składników. Kot, który dostaje tego typu pokarm, może cierpieć na liczne niedobory żywieniowe, które prędzej czy później objawią się w postaci choroby.

Mleko krowie – czy jest wskazane?

W dalszym ciągu panuje przekonanie, że koty powinny pić mleko. W momencie przejścia na pokarm stały, czyli ok. 8 tygodnia życia, koty tracą jednak zdolność do trawienia mleka. Enzymy odpowiedzialne za trawienie tego typu białek przestają być produkowane, a tym samym mleko staje się pokarmem nadmiernie obciążającym układ pokarmowy.

Jak karmić małego kota bez matki?

Osierocone kocięta wymagają szczególnej troski. Istotna jest wiedza, jak karmić małe koty w tak kluczowym okresie życia, by nie wyrządzić im krzywdy. W miarę możliwości trzeba zapewnić im pokarm innej kotki, która ma młode w podobnym wieku. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba w sklepie zoologicznym kupić preparat mlekozastępczy dla kociąt o dostosowanym składzie i wysokiej strawności. Kotki można karmić specjalną butelką ze smoczkiem lub przy pomocy strzykawki. Pod żadnym pozorem nie można podawać mleka krowiego, nawet w formie rozcieńczonej. Takie mleko jest zbyt obciążające dla delikatnego układu pokarmowego małych kociąt.

Karmienie małych kotów może wydawać się bardzo wymagające. Jeśli nie wiesz, jak karmić małego kota, zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii. Doradzi on, w jaki sposób komponować składniki, by stworzyć pełnowartościową dietę dla pupila. Prawidłowego żywienie jest niezwykle istotne dla dalszego rozwoju kota.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.