Jak kąpać kota?

Zadaj pytanieKategoria: KotJak kąpać kota?
Basia zapytał 5 miesięcy temu

Jak kąpać kota? Słyszałam, że te zwierzęta bardzo nie lubią wody, dlatego obawiam się, że zostanę potraktowana pazurami i bardzo się boję.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Z reguły najbardziej adekwatna odpowiedź na pytanie jak kąpać kota brzmi: nie kąpać wcale. Zwierzęta tego gatunku doskonale same dbają o własną higienę osobistą. W niektórych przypadkach faktycznie nie obędzie się bez kąpieli, dlatego warto wiedzieć jak zminimalizować ryzyko otrzymania poważnych ran ze strony pupila.
Zamiast dużej wanny, czy brodzika wybierz dużą miskę albo wanienkę dla dziecka. Wypełnij ją wodą w mniej więcej do wysokości kolan zwierzaka i powoli (najlepiej za pomocą szklanki) zwilż futro. Koniecznie omijaj głowę, szczególnie zaś uszy. Do mycia wykorzystaj delikatny szampon hipoalergiczny dla dzieci, a jeżeli zachodzi taka potrzeba – szampon leczniczy polecony przez lekarza weterynarii. 
W przypadku kąpieli przeciwpchelnej ważne jest to, aby przy szyi zwierzaka stworzyć ściśle zamknięty krąg z szamponu. W ten sposób uniemożliwisz pasożytom, dostanie się na głowę zwierzaka. Możesz być pewna, że tę drogę ucieczki z pewnością będą próbowały wykorzystać. 
Podczas kąpieli kota zamknij wszystkie okna, aby zminimalizować ryzyko przeciągu. Zrezygnuj z polewania go prysznicem, lepiej wybrać delikatny strumień ze szklanki lub karafki. Upewnij się, że woda nie jest ani zbyt ciepła, ani zbyt chłodna. Kwestia suszenia jest bardzo indywidualna. Koty o długiej i gęstej sierści lepiej dokładnie wysuszyć suszarką. W przypadku ras krótkowłosych można po wytarciu zostawić je do wyschnięcia, aby nie generować więcej stresu. Wyłącznie jednak w momencie, kiedy w domu jest stała temperatura i nie ma przeciągów.