Króliki stały się, obok kotów, psów czy chomików, ulubionymi zwierzętami domowymi. Delikatne, o miłym futerku i niewielkich rozmiarach szturmem podbiły nasze serca i na stałe zagościły w domach. Dość często są one wybierane przez rodziców na towarzyszy dla najmłodszych. Posiadanie zwierzaka ma pomóc w kształtowaniu właściwej postawy pociech – uczyć odpowiedzialności i troski o innych. Jak długo możemy cieszyć się obecnością tego sympatycznego stworzenia? Ile żyje królik domowy? Czy mamy realny wpływ na długość życia pupila? Jak długo żyją króliki hodowlane? Przeczytaj!

Królik domowy – pupil najmłodszych

Sympatyczny, często o wesołym usposobieniu, obdarzony niezwykle miękkim, delikatnym i miłym w dotyku futerkiem – królik domowy to ulubieniec dorosłych i najmłodszych. Ten uroczy zwierzak cieszy się ogromną popularnością i często trafia pod opiekę dzieci. I choć mogłoby się wydawać, że jest one łatwy w utrzymaniu, ma naprawdę spore wymagania. Jeśli decydujesz się na trzymanie w domu futrzastego przyjaciela, musisz zapewnić mu odpowiednie warunki do życia – zadbać o pielęgnację, zdrową dietę, zagwarantować przestrzeń do życia. Musisz wiedzieć, że twój, z pozoru niewymagający milusiński, potrzebuje dużo troski i zainteresowania. To, w jaki sposób wywiążesz się ze swoich obowiązków jako właściciel, ma znaczący wpływ na długość życia podopiecznego.

Ile żyje królik domowy? W przypadku najbardziej popularnych królików miniaturek średnia długość życia wynosi w teorii od siedmiu do dziesięciu lat. To dosyć długo, szczególnie w porównaniu do innych małych zwierząt, takich jak szczury, myszy, czy nawet kawie domowe. Prawda jest jednak taka, że realna długość życia królika bywa zdecydowanie niższa i oscyluje wokół czterech, pięciu lat. W przypadku królików hodowlanych (które coraz częściej są adoptowane i stają się przyjaciółmi człowieka) trudno określić długość życia, ponieważ zazwyczaj przeznaczane są one na mięso i nie umierają ze starości. Doświadczenie opiekunów wskazuje jednak, że często odchodzą one wcześniej niż króliki miniaturki. 

Ile żyje królik domowy? Czynniki wpływające na długość życia

Ile żyje królik domowy? Jak w przypadku każdego innego zwierzęcia możemy jedynie wskazać na szacowaną średnią długość życia. Niestety to tylko dane, które nie zawsze znajdują odzwierciedlanie w rzeczywistości. Musisz pamiętać, że to, ile lat przeżyje twój pupil, w dużej mierze zależy od genów. Ty także masz na to wpływ – musisz zapewnić zwierzęciu optymalne warunki do rozwoju i życia. Jednym z ważniejszych wymagań królika jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni do życia. Twój puchaty przyjaciel musi się ruszać, dlatego ciągłe przebywanie w klatce wpływa na niego niekorzystnie. Pamiętaj, że króliki żyjące na wolności wciąż się przemieszczają, a zatem i twój futrzak musi się wybiegać.

Idealne miejsce do życia

Przygotuj dla królika wybieg odpowiednich rozmiarów, dzięki któremu będzie mógł się swobodnie przemieszczać. Jeśli to możliwe zapewnij mu przestrzeń 6–8 metrów kwadratowych. Króliki domowe możesz przez cały rok trzymać na zewnątrz. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, idealnym rozwiązaniem będzie przygotowanie dobrze zabezpieczonego wybiegu z domkiem w ogrodzie. Ponieważ musisz chronić zwierzę przed drapieżnikami, a także uniemożliwić mu ucieczkę, zrób podmurówkę, a specjalną siatkę rozciągnij po bokach i u góry. Mieszkanie w bloku nie zwalnia cię z obowiązku zapewnienia pupilowi przestrzeni – wciąż pamiętaj o tym, że królik pozbawiony ruchu staje się ospały, traci energię i radość. Możesz więc śmiało wypuszczać go na spacery po mieszkaniu, jednak wcześniej zabezpiecz kable, dywany, czy meble, ponieważ królik to prawdziwy rozrabiaka i może porządnie napsocić!

Podstawa to prawidłowa dieta

Nie, królik domowy nie żywi się tylko marchią i sałatą. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że królik jest zwierzęciem, które je niemal cały czas. Brak apetytu jest pierwszą niepokojącą oznaką i wymaga natychmiastowej konsultacji z weterynarzem. Królik ma bardzo delikatny i wrażliwy żołądek, dlatego kluczowe jest stosowanie się do zasad diety. Zwierzę musi mieć nieograniczony dostęp do siana i świeżej wody. Wybierz też dobrej jakości suchą karmę. Dodatkowo podawaj swojemu pupilowi warzywa i owoce, a także suszoną trawę (nie świeżą, ponieważ może ona powodować wzdęcia). Staraj się także zrywać zioła  – koniczynę, mniszek lekarski, podagrycznik. Wybieraj jednak łąki leżące z dala od dróg. Jeśli masz wątpliwości co do króliczej diety, skonsultuj się z lekarzem. Obserwuj zwierzaka, aby sprawdzić, czy któryś produkt mu nie szkodzi.

Czego unikać, by królik żył dłużej?

Opiekując się królikiem, wciąż miej na uwadze, że są one wyjątkowo wrażliwymi i delikatnymi stworzeniami. Choć królik miniaturka jest zwierzakiem roślinożernym, nie każde warzywo czy owoc możesz mu podać. W przypadku układania diety dla królika musisz zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim unikaj warzyw wzdymających, np. kapusty. Nie podawaj też zbyt często sałaty i marchewki. Zwróć uwagę, by warzywa i owoce pochodziły ze sprawdzonych upraw, idealnie byłoby, gdybyś mógł karmić pupila, korzystając z własnych zbiorów. Możesz postawić na produkty BIO, pamiętając, że każdy oprysk zadziała niekorzystnie na stan zdrowia zwierzaka. Poza właściwą dietą musisz zagwarantować swojemu podopiecznemu spokój. Stres wpływa na niego bardzo niekorzystnie. Króliki nie lubią zmiany miejsca, przeprowadzki. Boją się zmian, obcych, hałasu, ciągłego podnoszenia i przenoszenia. Jeśli chcesz, aby pupil żył jak najdłużej, zadbaj o rutynę, ponieważ króliki lubią przewidywalność.

Jak długo żyją króliki? Choroby

Na długość życia królików wpływ mają również choroby. Największym zagrożeniem są problemy z układem trawiennym. Stąd tak duża rola prawidłowo skomponowanej diety. Niewłaściwy sposób odżywiania pupila skutkuje kłopotami z wypróżnianiem oraz przerostem zębów. Często na pierwszy rzut oka trudno ocenić, że coś dzieje się puszystemu przyjacielowi, dlatego oprócz bacznego obserwowania zwierzaka, zadbaj o regularne wizyty u lekarza. Sprawdzajcie stan uzębienia, przedyskutujcie nawyki żywieniowe i wykonajcie wszystkie niezbędne szczepienia ochronne. W ten sposób masz szansę przyczynić się do przedłużenia życia swojego zwierzątka. Koniecznie zadbaj także o higienę króliczka.

Ile żyje królik? Znaczenie zabiegów pielęgnacyjnych

Twój królik miniaturka potrzebuje również zabiegów pielęgnacyjnych. To kolejna kwestia, na którą musisz zwracać uwagę. Jak dbać o królika? Oto kilka podpowiedzi:

  • regularnie czyść klatkę i wybieg;
  • zmieniaj podściółkę;
  • codziennie myj miski i poidełko;
  • każdego dnia sprzątaj miejsce, w którym królik się wypróżnia;
  • raz na jakiś czas wyczesuj zwierzę (częstotliwość zabiegu zależy od rasy);
  • jeśli to konieczne przemywaj oczy specjalnym preparatem poleconym przez weterynarza.

Jak długo żyją króliki? Jeśli zadbasz o higienę, właściwe żywienie, odpowiednią dawkę ruchu, masz szansę cieszyć się towarzystwem pupila nawet przez 10 lat.

Średnia długość życia królika – co jeszcze ma wpływ?

Króliki źle reagują na samotność, są raczej towarzyskie, a jedną z ich podstawowych potrzeb jest integracja i komunikacja z innymi osobnikami. Niestety nawet zabawy z właścicielem nie są im w stanie tego zastąpić. Dlatego też wielu hodowców zaleca kupowanie dwóch osobników. Najlepiej, gdy będzie to para (pamiętaj, by samca poddać kastracji). Jeśli chcesz, aby twoje dziecko bawiło się z pupilem, uczul, by było wyjątkowo ostrożne – króliczkowi dość łatwo można zrobić krzywdę. Postępowanie dużo zmienia w tym, jak długo żyją króliki.

Wiesz już, ile żyje królik – zazwyczaj znacznie dłużej niż chomik, czy świnka morska. Masz też świadomość, że czasem rozstanie następuje szybciej, niż się spodziewałeś, nawet po 4-5 latach. Odejście ulubionego zwierzaka zawsze oznacza ciężkie chwile dla właściciela, zwłaszcza tego najmłodszego. Zadbajcie o swojego przyjaciela najlepiej, jak tylko umiecie, a na pewno przyczynicie się do wydłużenia mu życia! Pamiętaj, aby zapewnić swojemu królikowi dobre jedzenie i raz w roku zabierać go na badania kontrolne. W ten sposób będziesz mieć największą kontrolę nad stanem jego zdrowia i przyczynisz się do przedłużenia jego życia.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.