Jak długo żyją króliki?

Zadaj pytanieKategoria: GryzonieJak długo żyją króliki?
Daria zapytał 4 miesiące temu

Jak długo żyją króliki. Mój uszatek ma już pięć lat i trochę się martwię, że zostało nam razem już niewiele czasu…

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Ciężko odpowiedzieć na pytanie jak długo żyją króliki, ponieważ w istocie wszystko zależy od wielu różnych czynników – przede wszystkim dobrostanu, w jakim żyją. 
W przypadku najbardziej popularnych królików miniaturek średnia długość życia wynosi w teorii od siedmiu do dziesięciu lat. To dosyć długo, szczególnie w porównaniu do innych małych zwierząt, takich jak szczury, myszy, czy nawet kawie domowe. Prawda jest jednak taka, że realna długość życia królika bywa zdecydowanie niższa i oscyluje wokół czterech – pięciu lat. 
W przypadku królików hodowlanych (które coraz częściej są adoptowane i stają się przyjaciółmi człowieka) trudno określić długość życia, ponieważ zazwyczaj przeznaczane są one na mięso i nie umierają ze starości. Doświadczenie opiekunów wskazuje jednak, że często odchodzą one wcześniej niż króliki miniaturki. 
Pamiętaj, aby zapewnić swojemu królikowi dobre jedzenie i raz w roku zabierać go na badania kontrolne. W ten sposób będziesz mieć największą kontrolę nad stanem jego zdrowia i przyczynisz się do przedłużenia jego życia.