Jak długo rosną koty?

Zadaj pytanieKategoria: KotJak długo rosną koty?
Marta zapytał 11 miesięcy temu

Jak długo rosną koty? Moja kotka ma już prawie pół roku, a ciągle jest jeszcze bardzo drobna. Zastanawiam się, czy powinna mieć wdrążoną jakąś specjalną dietę. A może jest chora?

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jak długo rosną koty. To bardzo indywidualna kwestia, na którą ma wpływ wiele czynników od genów aż po tryb życia. Przyjmuje się, że u samic okres wzrostu dobiega końca po ukończeniu pierwszego roku życia. Samcom zajmuje to nieco więcej czasu.
Półroczna kotka zdecydowanie jeszcze urośnie. Pamiętaj jednak, że może mieć po prostu drobną budowę ciała. Również choroby, czy niedożywienie we wczesnym kocięctwie mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do zahamowania wzrostu. Koty uratowane z bardzo złych warunków czasami zaczynają rosnąć nieco później. Co ciekawe, udowodniono także, że niedożywienie ciężarnej kotki może mieć na opóźnienie rozwoju (fizycznego i emocjonalnego) u jej dzieci. 
Jeżeli czujesz się zaniepokojona rozmiarami swojej kotki, czy postępem w jej rozwoju najlepiej zgłoś się do lekarza weterynarii, który przyjrzy się kotu i rozwieje twoje wątpliwości. Pół roku to jeszcze dość młody wiek. Pamiętaj, że zwierzak rozwija się w swoim własnym tempie. Dla pewności warto jednak każdą wątpliwość konsultować z weterynarzem, który najlepiej zna kotka i – co ważne – ogląda go na żywo.