Jak czyścić uszy psu?

Zadaj pytanieKategoria: PiesJak czyścić uszy psu?
Karol zapytał 11 miesięcy temu

Jak czyścić uszy psu, żeby nie zrobić mu krzywdy i nie musieć ciągle tego powtarzać? Hodowca uprzedził mnie, że uszy muszą być regularnie czyszczone, ale nie wiem jak się do tego zabrać.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Przede wszystkim musisz pamiętać, aby nie wykorzystywać do tego patyczków do uszu przeznaczonych dla ludzi. Warto natomiast zaopatrzyć się w specjalny płyn do czyszczenia uszu oraz w zwykłe płatki kosmetyczne. 
Wiele zależy od tego, jaki typ uszu ma twój pies. W przypadku uszu stojących wystarczy delikatnie przetrzeć małżowinę, usunąć z niej kurz i inne zabrudzenia. Jeżeli jest taka potrzeba, możesz umieścić na płatku kosmetycznym odrobinę płynu czyszczącego i zrobić to za jego pomocą. Pamiętaj jednak, aby nie wkładać płatka kosmetycznego zbyt głęboko w kanał słuchowy.
Nieco bardziej skomplikowana jest procedura czyszczenia wiszących uszu. Przede wszystkim kontroluj, czy nie wypływa z nich ciemna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Obecność przezroczystej wydzieliny jest jak najbardziej normalnym fizjologicznie zjawiskiem, niepokoić powinien wyłącznie jej nadmiar. Bardzo ważne jest także to, aby dokładnie przycisnąć rosnące w uszach włoski.