Jak często można kąpać psa?

Zadaj pytanieKategoria: PiesJak często można kąpać psa?
Patrycja zapytał 4 miesiące temu

Jak często można kąpać psa? Mam wrażenie, że wszędzie spotykam się ze skrajnymi opiniami – albo, że trzeba robić to często, albo że w ogóle.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Prawda jest taka, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jak często można kąpać psa. Najprościej odpowiedzieć – to zależy, lub – wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Najczęściej kąpiemy psy pozbawione okrywy włosowej, na przykład grzywacze chińskie. Ich skóra jest bardziej narażona na przykre konsekwencje płynące z zanieczyszczenia. 
Małe psy z długą sierścią trzeba czasami kąpać nawet co dwa tygodnie z użyciem środków pielęgnacyjnych – szamponów oraz odżywek, które ułatwiają rozczesywanie.
Psiaki, które dużą część życia spędzają na dworze, powinny być kąpane przynajmniej raz w roku. Większość opiekunów jednak doskonale zdaje sobie sprawę z tego, kiedy przychodzi odpowiedni moment na kąpiel psa. Pretekstem może być bardzo intensywny spacer po lesie, z którego zwierzak wraca pokryty błotem, lub po prostu wówczas, gdy jego zapach staje się nie do zniesienia. 
W niektórych przypadkach kąpiel może także zalecić lekarz weterynarii. Dzieje się tak w przypadku różnego rodzaju problemów skórnych i chorób dermatologicznych.