Dieta psa musi uwzględniać takie czynniki jak wiek, masa ciała, wielkość, temperament oraz kondycja zdrowotna psa. Tylko biorąc pod uwagę wszystkie informacje o twoim psie, możesz skomponować pełnowartościowe posiłki dla pupila. Podpowiadamy, jak karmić psa, aby uniknąć niedoborów i zapewnić mu długie życie w zdrowiu.

Układ pokarmowy psów – najważniejsze informacje

Aby dowiedzieć się, jak karmić psa, trzeba uświadomić sobie budowę jego układu pokarmowego. Jest on dosyć krótki, jednak sam proces trawienia zajmuje nawet od 12 do 30 godzin. W dużej mierze zależy od wielkości i rasy psa. W związku z tym, że trawienie jest tak długotrwałym procesem, należy po posiłku zapewnić psu możliwość odpoczynku. Spacer dobrze jest zaplanować co najmniej 2 godziny po posiłku, nie należy psa zmuszać też do zabaw i większych aktywności fizycznych. W ten sposób można uniknąć groźnego dla psów skrętu żołądka. Aktywność tuż po jedzeniu jest wskazywana jako podstawowa przyczyna tej choroby.

Najczęstsze błędy żywieniowe

Dobrze skomponowana karma dla psa sprawia, że pupil prawidłowo się rozwija i zdrowo rośnie. Psy jednak są dosyć łapczywe, w szczególności szczenięta. Właściciele pozwalają sobie często na dokarmianie psów jedzeniem typowo ludzkim. Niestety, resztki z obiadu, słodycze, a także niektóre warzywa i owoce mogą być dla organizmu psa toksyczne lub powodować stany zapalne przewodu pokarmowego. Niewiedza na temat tego, czym karmić psa nie wolno, może doprowadzić nawet do śmierci pupila.

Jak często karmić psa?

Jak karmić psa, by wykształcić u niego prawidłowe nawyki? Bardzo ważną kwestią jest wydawanie psu posiłków o stałej porze. Dorosłego psa należy karmić 2 razy dziennie o stałych porach. W ten sposób pies uczy się, kiedy może spodziewać się pokarmu. Należy unikać bardzo długich przerw w jedzeniu, które mogą potęgować u psa nadmierny apetyt i łapczywość.

Posiłki najlepiej zaplanować w następujący sposób:

  • pierwszy posiłek rano – po spacerze i odpoczynku;
  • drugi posiłek wieczorem – traktowany jako posiłek główny, podawany również po spacerze.

Wyjątek od tych reguł stanowią psy pracujące. Zaliczamy do nich m.in. psy ratownicze czy psów przewodników. Z racji ciągłej i wzmożonej aktywności mają też większe zapotrzebowanie kaloryczne. Takie psy należy karmić nawet 4 razy dziennie.

Jak karmić psa – wielkość posiłków

Przyjmuje się, że dorosły pies może jeść dwa razy dziennie. Pierwszy posiłek może być nieco mniejszy, natomiast drugi, wieczorny – nieco większy. Pomiędzy posiłkami nie należy psa dokarmiać, wyjątek stanowią psie smakołyki w czasie szkolenia lub traktowane jako nagroda. Jest to szczególnie ważne przy szczeniętach i ich treningu czystości. To, jak karmić psa, należy ustalić zgodnie ze wskazówkami producenta na opakowaniu karmy lub skonsultować u lekarza weterynarii. Warto też regularnie kontrolować wagę pupila.

Objętość posiłków zależeć może od:

  • wielkości psa, jego rasy i budowy;
  • kondycji zdrowotnej;
  • aktywności i wieku zwierzęcia;
  • rodzaju i kaloryczności podawanego pokarmu.

Podawanie dorosłemu psu dwóch posiłków dziennie o średniej wielkości jest korzystne również ze względów zdrowotnych. Można w ten sposób zapobiec nadmiernemu rozciągnięciu żołądka oraz wystąpieniu problemów trawiennych, jak wzdęcia czy gazy, dlatego ważne jest ustalenie, jak karmić psa prawidłowo. Koniecznie należy pamiętać, by zarówno w trakcie posiłku, jak i po nim zapewnić psu spokój i możliwość odpoczynku. Jest to ważne ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia rozszerzenia i skrętu żołądka, szczególnie u dużych ras psów.

Jak karmić psa – gdzie i jak powinien jeść pies?

Miejsce, w którym pies spożywa posiłki, powinno być nieco na uboczu, aby nic nie rozpraszało go w trakcie jedzenia. Najlepiej karmić psa o stałych godzinach. Zapewniając psu rutynę, dbamy o komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa zwierzaka. Nie należy zapominać o stałym dostępie do świeżej wody, która powinna mieć, podobnie jak jedzenie, temperaturę pokojową.

Miska, z której nasz pies spożywa pokarm, musi być dostosowana do jego wielkości oraz budowy głowy, szczególnie pyska i uszu.

Dieta odpowiednia dla psa

Obecnie istnieją trzy najbardziej popularne metody karmienia psów:

  • karma sucha;
  • karma mokra;
  • dieta BARF.

Każda z nich ma swoje zalety i wady, dlatego to, jak karmić psa, zależy od indywidualnych cech psa oraz możliwości opiekuna.

Karma sucha

Sucha karma to pełnowartościowy posiłek, którym można spokojnie żywić psa na co dzień. Powinna być skomponowana tak, by w każdej porcji karmy dostarczyć psu wszystkich witamin, minerałów i aminokwasów niezbędnych w psiej diecie. Przy tym rodzaju pożywienia należy szczególnie pamiętać o wodzie, która jest potrzebna do prawidłowej przemiany materii.

Karma mokra

Mokra karma jest najczęściej wybierana przez właścicieli psów. Pokarm tego typu powinien składać się z wysokiej jakości mięsa, podrobów i dodatków, szczególnie warzyw. Na rynku dostępne są karmy dostosowane do wieku, rasy oraz aktywności i stanu zdrowotnego psów. Pokarm mokry jest dla psów zazwyczaj atrakcyjny i chętnie go spożywają. Jest też łatwy w podaniu i zapewnia potrzebną dzienną dawkę witamin i minerałów. Na etykietach znajdziesz wytyczne, jak karmić psa zawartością puszki czy saszetki. Karma mokra będzie też łatwiejsza do spożywania przez psa seniora.

Dieta BARF

Ten rodzaj karmy opiera się w dużej mierze na surowym mięsie i kościach. Wymaga od właściciela sporego zaangażowania i czasu do przygotowywania odpowiednio zbilansowanych porcji. Choć karma oparta na wyselekcjonowanych składnikach jest bardzo korzystna dla zdrowia psa i pomaga uniknąć wielu schorzeń, w tym otyłości, to dobranie odpowiednich składników i porcji dziennych bywa niezwykle czasochłonne. Ten sposób żywienia psa wymaga też suplementacji niektórych składników. Dietetyk zwierzęcy podpowie, jak karmić psy surowym mięsem, by im nie zaszkodzić.

Jak karmić szczeniaka?

Karmienie szczeniaka różni się nieco od karmienia psa dorosłego. Jest to spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem na kalorie i bardzo szybkim wzrostem. Jak karmić psa w tak ważnym okresie jego życia? Możesz wybrać gotowe karmy dostępne na rynku, które są bogate w składniki pokarmowe o odpowiednio dobranych proporcjach. W pierwszych miesiącach życia szczenięta trzeba karmić 5–6 razy na dobę. Ilość posiłków stopniowo zmniejszamy wraz z wiekiem psa, aż do osiągnięcia przez niego wagi dorosłego osobnika. W dużej mierze zależy to od rasy. U młodych psów ras dużych może to być okres 18–24 miesięcy, u ras małych 6–9 miesięcy.

Odpowiednie i zbilansowane żywienie psa pomaga uniknąć groźnej dla czworonogów nadwagi oraz innych schorzeń. Wskazówki dotyczące żywienia psa zazwyczaj przekazuje hodowca. Jeśli pod naszą opiekę trafia pies nieznanego pochodzenia, zawsze warto skorzystać z pomocy lekarza weterynarii, który wskaże odpowiedni pokarm dla psa i pomoże w dobraniu zbilansowanej diety. Lekarz pomoże nam też ustalić, jak karmić psa z problemami żołądkowymi.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.