Pies jest całkowicie zależny od swoich właścicieli. To oni dają mu jeść, zabierają na spacery i zabiegi zdrowotne w gabinecie weterynaryjnym. Poza tym to na właścicielu spoczywa obowiązek zadbania o higienę zwierzęcia. W przeciwieństwie do kota, pies nie wyliże całego ciała, by pozbyć się nieczystości. Trzeba go regularnie myć. Jak często kąpać psa?

Czy należy kąpać psa?

Na początku warto rozwiać wątpliwości co do tego, czy w ogóle należy kąpać czworonożnego pupila. Otóż każdy pies, bez względu na rasę, wielkość i wiek, powinien być regularnie kąpany i poddawany określonym zabiegom pielęgnacyjnym. To ważne z punktu widzenia nie tylko estetyki zwierzęcia i jego sierści, ale i utrzymania pupila w dobrej kondycji. Kąpiele sprawiają, że można zachować odpowiedni poziom higieny psa, a to przyczynia się do jego lepszego zdrowia.

Jak często kąpać psa? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Wszystko zależy od tego, jakiej rasy czworonoga masz w domu, jaką ma on sierść i czy na co dzień jest to zwierzę szalejące po kilka godzin na spacerach, czy raczej prowadzące stacjonarny, kanapowy tryb życia.

Jak często można kąpać psa o sierści długiej?

Wiele ras psów może pochwalić się piękną, jedwabistą, długą sierścią. Jednak nie będzie ona się tak prezentowała, jeśli o nią nie zadbasz. Jeżeli nie będziesz regularnie kąpać zwierzęcia i przy tym wyczesywać sierści z nieczystości, to będzie ona skołtuniona i po prostu brudna.

Jak często kąpać psa o długiej sierści? Zaleca się kąpiel raz w tygodniu dla przedstawicieli takich ras jak:

Sierść tych zwierząt rośnie szybko, dlatego podobnie jak w przypadku włosów człowieka, trzeba ją myć dosyć często i systematycznie obcinać. Cotygodniowa kąpiel psa o długiej sierści i bez podszerstka to duże wyzwanie dla właściciela. Z czasem jednak i ty, i twój pupil przyzwyczaicie się do takich zabiegów.

Jak umyć psa o długiej sierści?

Przed kąpieli warto naszykować sobie wszystkie niezbędne kosmetyki, ręcznik czy matę, na której stanie zwierzę. Pierwsze, wstępne mycie psa w wannie czy pod prysznicem powinno odbywać się z wykorzystaniem psiego szamponu, który ma za zadanie skutecznie usunąć brud. Dopiero po nim możesz przystąpić do właściwego, pielęgnacyjnego mycia sierści i nałożenia na koniec odżywki do spłukania. Cały nadmiar wody odciśniesz ręcznikiem – nie trzyj psiej sierści, ponieważ łatwo może się kołtunić. Po kąpieli najlepiej wysuszyć zwierzę suszarką i wyczesać. Co istotne, psy mają skłonność do przeziębień, dlatego należy je dobrze dosuszyć, by nie biegały mokre.

Co ile kąpać psa o krótkiej sierści?

Takie rasy psów jak mops czy labrador mają krótką sierść, która właściwie całkowicie przylega do ich ciała. Z tego względu nie ma możliwości, by gromadziły się na niej większe zabrudzenia. Jeśli pies dużo biega, jest aktywny i przy tym uwielbia np. tarzać się w błocie, naturalnie trzeba go kąpać częściej. Jednak przy stacjonarnym trybie życia wystarczy, że weźmie kąpiel np. raz w miesiącu.

Co ile kąpać psa, który bawi się w ogrodzie z dziećmi? Można to robić nawet codziennie, choć zajmuje to czas. Co ważne, oprócz szamponu do psiej sierści warto używać też odżywki nawilżającej skórę, która ma działanie ochronne.

Jak często można kąpać psy z podszerstkiem?

Niektóre rasy psów odznaczają się występowaniem tak zwanego podszerstka, czyli puchu pod warstwą okrywową, który ma do spełnienia ważną funkcję. Chroni przed chłodem i różnymi warunkami atmosferycznymi, a przy tym pozwala na termoregulację ciała zwierzęcia. Podszerstek znajduje się pod warstwą okrywową sierści u wielu ras, w tym takich jak:

Pytanie tylko, czy podszerstek sprawia, że czworonóg powinien być kąpany częściej, czy rzadziej? Co ile kąpać takiego psa, który mieszka na podwórku, w budzie? Wystarczy, że zrobisz to raz na kwartał lub nawet dwa razy do roku – na wiosnę i późną jesienią.

Co ze szczeniakami?

Jak często można kąpać psa w pierwszym roku życia? Co ciekawe, szczeniaków w ogóle nie powinno się kąpać, chyba że istnieje taka wyraźna potrzeba – np. maluch kąpał się w błocie podczas spaceru. Najlepiej jednak zaplanować kąpiel dopiero po zakończeniu wszystkich szczepień. Powinna być ona wtedy możliwie jak najkrótsza, a piesek – dokładnie wysuszony, by się nie przeziębił.

Po co kąpać psy?

Wiesz już, jak często kąpać psa. Pamiętaj również, że czworonóg musi być kąpany po to, by pozbyć się brudu zgromadzonego we włosach i skórze. Dzięki kąpielom usuwasz z jego ciała wszelkie zarazki czy pasożyty, które mogłyby przenieść się na twoje kanapy, fotele i koce. Brudna skóra i sierść psa stwarzają niestety dobre warunki do rozwoju bakterii i grzybów, a stąd niedaleka droga do powstania poważnych infekcji skórnych.

Nawet w przypadku, gdy pies wyjątkowo nie lubi kąpieli, to jednak trzeba ją przeprowadzić. Wiesz już, jak często można kąpać psa, dlatego postaraj się, by zabiegi te przebiegały w przyjemnej dla obu stron atmosferze. Na szczęście nie należy też zbyt często kąpać czworonoga, zwłaszcza tego z podszerstkiem, ponieważ może to znacznie osłabić jego odporność. Nadgorliwość w kwestii utrzymania higieny nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zbyt częste kąpiele powodują, że usuwasz naturalne oleje z sierści i skóry psa. Możesz doprowadzić do jej przesuszenia i zmatowienia. Zwierzę może odczuwać świąd i drapać się, przez co łatwo o uszkodzenie naskórka i powstanie ran. Jeśli już z różnych względów pies wymaga częstszego kąpania, stosuj specjalne szampony, które są zdolne do uzupełnienia warstwy lipidowej zmytej z sierści i skóry.

Podsumowanie

Dla zdrowia psa warto go kąpać z odpowiednią częstotliwością, właściwą dla jego rasy, długości sierści oraz prowadzonego trybu życia. Zwierzęta z długą sierścią kąpie się częściej niż te, które mają ją bardzo krótką, przylegającą do ciała. Wiele zależy też od stanu zdrowia czworonoga. Zachowaj w tej kwestii rozsądek i wybierz opcję najlepszą dla psa.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)