Świadomy opiekun wie, że potrzeby psa nie ograniczają się jedynie do fizjologii. Pupile mają silne zapotrzebowanie na kontakt z człowiekiem i innymi psami. Bardzo ważne jest dla nich poznawanie nowych zapachów i zwiedzanie nieznanych szlaków, ale nie mniej istotna okazuje się kreatywna zabawa. Jeżeli nudzi cię sztampowe rzucanie piłki i przeciąganie wciąż tej samej linki, to świetnie trafiłeś. Poniżej znajdziesz ciekawe i różnorodne zabawy z psem, które można organizować zarówno podczas spacerów, jak i w domowym zaciszu. Dowiedz się, jak bawić się z psem na różne sposoby. Ani tobie, ani jemu nie zagrozi nuda, jeśli poznasz wiele aktywności. Czytaj nasz tekst!

Zabawy z psem – dlaczego są takie ważne? 

Zapotrzebowanie psa na ruch nigdy nie będzie jednakowe przez cały czas. Na to, ile energii ma twój zwierzak, wpływa wiele różnych zmiennych. Przede wszystkim:

  • predyspozycje rasowe;
  • wiek;
  • stan zdrowia;
  • ogólna kondycja.

Istnieje mnóstwo sposobów na to, jak bawić się z psem. Warto próbować bardzo różnych zabaw i obserwować, które z nich najbardziej odpowiadają czworonogom. Niektóre zabawy można bardzo łatwo dostosować do potrzeb danej rasy. Aportery – na przykład retrievery i psy w typie tych ras najlepiej bawią się, przynosząc piłki. Z kolei psy ras myśliwskich wprost kochają zabawy węchowe.

Jak zaspokajać psią potrzebę aktywności?

Jest jednak coś, co łączy niemal wszystkie psy – nienawiść do nudy. Jeszcze przed adopcją lub zakupem czworonoga warto dobrze zrozumieć, że jego potrzeba aktywności ma różne odsłony. Psy potrzebują bowiem nie tylko ruchu na świeżym powietrzu, lecz także zajęć umysłowych. Stawianie przed nimi nowych wyzwań, nauka nowych sztuczek i poznawanie kolejnych zabaw to klucz do psiego dobrostanu. 

Z najbardziej podstawowych zabawy – tych, od których warto zacząć – można spokojnie wymienić szarpanie. Na rynku zoologicznym znajduje się mnóstwo szarpaków. W prosty sposób można także zrobić je samodzielnie w domu.

Dlaczego warto poznać różne zabawy z psem?

Brak zabawy z psem sprawia, że zwierzak jest narażony na poczucie frustracji, które na dłuższą metę może przekładać się na poważne problemy. Jeżeli ty nie zapewnisz mu czegoś do roboty, w pewnym momencie zwierzak sam znajdzie sobie zajęcie. Wówczas trzeba liczyć się ze stratami w wyposażeniu domu, czego na pewno chcesz uniknąć.

Psy poprzez zabawę:

  • uczą się;
  • rozładowują nadmiar energii;
  • budują więź z opiekunem. 

Wspólne zabawy z psem są więc bardzo ważne i powinno się zadbać o to, aby były jak najbardziej różnorodne. 

Zabawa z psem w domu

Spacery są bardzo ważnym elementem psiej rzeczywistości. Czasami jednak pogoda lub inne okoliczności redukują ich częstotliwość. Na szczęście, są także zabawy z psem, które można organizować w warunkach domowych. 

Zabawa z psem w chowanego

Zabawa w chowanego z psem będzie świetną propozycją dla osób, które w domu lub mieszkaniu dysponują dużą przestrzenią. Jak wygląda? 

  1. Razem z pozostałymi domownikami ukrywacie się w różnych częściach mieszkania.
  2. Jedna osoba ma za zadanie przytrzymać psa. 
  3. Na sygnał trzeba zwolnić zwierzaka i pozwolić mu przeszukać dom.
  4. Każdy sukces, czyli znalezienie kolejnego członka rodziny, nagradzaj ulubionym przysmakiem. 

Taka zabawa jest bardzo prosta, a jednocześnie ma wiele zalet. Niweluje nudę i umacnia waszą więź. Co istotne, buduje także w psiaku przekonanie, że podchodzenie do opiekuna jest pozytywne i opłacalne. Będzie to miało dobre efekty na spacerach lub w każdej sytuacji, kiedy będziesz musiał szybko odwołać psa. 

Zabawy z psem – gdzie jest smaczek? 

Na pewno kojarzysz zabawy z wesołych miasteczek, kiedy jedna osoba miesza ze sobą trzy różne kubeczki, a druga musi zgadnąć, pod którym z nich znajduje się skarb. W ten sam sposób można bawić się z psem!

Dla twojego psiaka będzie to bardzo zajmujący rodzaj zabawy węchowej. Oczywiście, na rynku możesz poszukać specjalnie przeznaczonych do tego zabawek. Ich mechanizm polega na ujawnianiu smaczka za każdym razem, kiedy pies wykona określoną czynność (na przykład uderzy łapą lub dźgnie nosem prawidłowy pojemnik). Z powodzeniem jednak możesz zacząć od kolorowych kubeczków. 

To świetna zabawa z psem, która wyczuli jego węch, a jednocześnie zmusza do myślenia i rozwija go intelektualnie. 

Zabawy z psem – kula z niespodzianką

Popularna kula-smakula to wielofunkcyjna zabawka, która pozwoli uciec od nudy podczas długich i mokrych jesiennych wieczorów. Sposób jej działania jest banalnie prosty. W kuli znajduje się mechanizm przypominający labirynt. Zawartość nie jest zatem tak łatwo wysypać. Pies musi trochę się napracować, żeby dostać się do zamkniętych w kuli pyszności. 

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup takiej zabawki, pamiętaj, że musi ona być:

  • odpowiedniej wielkości – pies nie może połknąć zabawki;
  • wykonana z dobrej jakości mocnej gumy.

Zabawy z psem – domowy tor agility

Agility to bardzo popularny psi sport. Oczywiście, nie wszystkie czworonogi mają możliwość uprawiania go wyczynowo. Jest jednak doskonałą zabawą z psem, ponieważ pokonywanie prostego toru przeszkód może świetnie rozwinąć kondycję zwierzaka. 

Prowizoryczny domowy tor do agility to propozycja skierowana do psich opiekunów, którzy dysponują w mieszkaniu większą przestrzenią. Jak go zaaranżować? 

  1. Niewielkie psy mogą z powodzeniem korzystać z dostępnych w sklepach zoologicznych tuneli dla kotów. 
  2. Pozostałe przeszkody możesz wykonać na przykład z kartonów, książek czy poduszek. Ogranicza cię tylko wyobraźnia.
  3. Do pokonywania toru z przeszkodami skłonisz pupila np. za pomocą przysmaku. Zwierzak powinien podążać za tobą – to ty wybierasz dla niego kolejność przeszkód i wyznaczasz mu właściwy kierunek. W ten sposób wzmacniacie swoją więź i umiejętność współpracy. 

Jak bawić się z psem na zewnątrz?

Chociaż zabawy z psem nie wymagają ogromnej przestrzeni, to zwierzaki uwielbiają bawić się na zewnątrz. Jeżeli tylko pogoda dopisuje, a ty masz odrobinę czasu, koniecznie wybierz się z czworonogiem w plener. Dobrym miejscem jest ogród, jednak możecie odwiedzić park lub wybrać się na leśną polanę. Ważne, aby przestrzeń była odpowiednio duża i bezpieczna. 

Zabawy z psem – szarpanie

Zabawy z szarpakiem wśród wielu opiekunów mają bardzo złą opinię. Panuje przekonanie, że mogą wzmagać w zwierzęciu chęć do zachowań agresywnych. Nic z tych rzeczy! Dobrze dobrany szarpak i umiejętne prowadzenie zabawy gwarantują niemal same zalety!

Zabawa szarpakiem świetnie sprawdza się zarówno jako samodzielna aktywność, jak i nagroda za dobrze wykonane ćwiczenie. Szarpak możesz kupić lub zrobić go sam w domu. Najważniejsze jest jednak, aby zabawka była odpowiedniej wielkości. Pamiętaj, że podczas tej zabawy z psem to szarpie, a ty jedynie trzymasz drugą stronę linki. 

Zabawy z psem – rozróżnianie kierunków

Czy pies może nauczyć się odróżniania od siebie kierunków świata? Jak najbardziej! Uściślając, może nauczyć się wybierać kierunek na podstawie wymawianej przez ciebie komendy – prawo lub lewo. Nauka tej umiejętności może być naprawdę świetną zabawą. 

  1. Stań naprzeciwko psa w odległości kilku metrów. 
  2. Po jednej ze stron połóż zabawkę. 
  3. Wyciągnij rękę w jej stronę i wypowiedz jednocześnie komendę, z którą chcesz tę stronę skojarzyć. Najlepiej sprawdzi się „prawo!” lub „lewo!”. 
  4. Kiedy już to zrobisz, razem podbiegnijcie do zabawki. Zmieniaj stronę kilkukrotnie. 
  5. W momencie, kiedy zauważysz, że psiak „załapał”, o co chodzi, możesz położyć dwie zabawki – po prawej i po lewej stronie. 

Zabawy z psem – aportowanie

Aportowanie to zabawa z psem znana chyba każdemu. Jest świetnym sposobem na urozmaicenie spacerów i spożytkowanie psiej energii. Wielu opiekunów wychodzi z założenia, że pies powinien sam wiedzieć, na czym polega aportowanie, ale przynoszenie obiektu opiekunowi jest naturalne tylko dla pewnej grupy ras. Reszta musi się tego nauczyć. 

Pamiętaj, aby unikać aportowania patyków. To popularne, ale potencjalnie niebezpieczne narzędzie. Zamiast tego korzystaj z:

  • zabawek;
  • piłek;
  • dysków. 

Piłka powinna jednak być odpowiednich rozmiarów. Zbyt mała może zostać zjedzona lub utknąć zwierzakowi w gardle. 

Zabawy z psem – tropienie

Tropienie to zabawa, która ma bardzo pozytywny wpływ na zwierzaka. Nie tylko zajmuje go na dłuższy czas, lecz także świetnie relaksuje. W domu najlepiej sprawdza się mata węchowa. Na zewnątrz możesz z kolei porozkładać przysmaki w różnych miejscach – w korze mijanych drzew, obok kamieni, a nawet w trawie. 

Pamiętaj, że nie każdy pies już na początku będzie mistrzem węszenia. Nie może znaleźć poszukiwanego obiektu? Naprowadź go. Zabawa z psem powinna być zabawą, a nie powodem do frustracji. Niektóre wrażliwe zwierzaki mocno przeżywają tego rodzaju „porażki” i lepiej ich unikać. 

Zabawy z psem – sporty kynologiczne

Sporty kynologiczne (albo inaczej – psie sporty) to świetne połączenie zabawy, nauki, doskonalenia umiejętności i tworzenia więzi z opiekunem. W Polsce organizowane są seminaria, sesje treningowe i zawody w agility, frisbee, obedience i wielu innych konkurencjach. 

Jak wygląda mniej oficjalna forma tej zabawy z psem?

Nie musicie jednak od razu porywać się na podium! Ćwiczenie frisbee będzie świetnym urozmaiceniem spaceru. Własnoręcznie wykonane tory agility w ogrodzie dadzą zwierzakowi mnóstwo frajdy. 

Zanim jednak zdecydujesz się na psie sporty, koniecznie sprawdź, czy budowa anatomiczna, stan zdrowia i wiek twojego psa nie wykluczają ich uprawiania. Treningi można zaczynać w momencie, kiedy zwierzak skończy rosnąć. 

Zabawy z psem – nauka nowych komend

Nauka komend i utrwalanie tych już znanych to także świetna zabawa z psem! Warto przeznaczyć podczas spaceru kilka minut na sesje treningowe. 

Wypróbuj choćby naukę slalomu między nogami. Sztuczka jest bardzo prosta. 

  1. Polega na tym, że za każdym razem, kiedy ty robisz duży krok, pies przechodzi pomiędzy twoimi nogami. Zachęcisz go do tego za pomocą smaczka.
  2. Kiedy widzisz już, że zwierzak zrozumiał, na czym polega sztuczka, zacznij prowadzić go już bez przysmaku w dłoni. 
  3. Na koniec do sztuczki dodaj komendę.

Slalom to tylko przykład. Podczas spacerów możecie ćwiczyć każdą sztuczkę, która sprawia psu przyjemność.

Zabawy z psem a forma i wiek zwierzaka

Wiesz już, że zabawa z psem jest bardzo ważna. Znasz też sposoby na jej kreatywną organizację. Na koniec warto jednak wspomnieć o tym, że udane zabawy z psem to te, które są bezpieczne dla jednej i drugiej strony!

Zabawy z psem – dostosuj je do wieku

Aktywność psiaka zawsze trzeba dostosować do jego kondycji, zdrowia i budowy ciała. Psy ras olbrzymich lub na przykład jamniki nie zrobią kariery we frisbee. Ich budowa oraz predyspozycje do dysplazji wykluczają bowiem skakanie. 

Bezpieczeństwo psa w domu i na zewnątrz

Zabawa z psem powinna odbywać się w bezpiecznych warunkach. Zarówno w domu, jak i na zewnątrz upewnij się, że zwierzak nie będzie mógł uciec na ulicę. Ważne jest także to, aby pupil nie stanowił zagrożenia dla innych zwierząt i ludzi. 

Kiedy bawicie się z pupilem w plenerze, zadbaj o to, aby:

  • miejsce było osłonięte od ulicy;
  • pies reagował na odwołanie lub przebywał na smyczy;
  • zwierzak nie stanowił zagrożenia dla innych osób i zwierząt;
  • zabawa była dostosowana do potrzeb i możliwości zwierzaka.

Jeżeli zaś zabawy z psem odbywają się w domu, warto zadbać o to, aby zwierzak miał odpowiednią przestrzeń. Dostosuj rodzaj aktywności do miejsca, jakim dysponujecie. Szalone biegi w zbyt ciasnym pomieszczeniu mogą być bardzo szkodliwe dla jego wyposażenia. 

Zabawa z psem – podsumowanie

Zabawa z psem daje mnóstwo frajdy, ale trzeba ją rozsądnie planować. Jako świadomy opiekun powinieneś dobrze poznać swojego czworonoga i dopasować zabawy do jego stanu zdrowia, budowy ciała i preferencji.

Zabawy z psem można organizować zarówno w domu, jak i w plenerze. Bardzo ważne jest to, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje, zwierzaka oraz osób, które znajdują się wokół. Nie wszystkie zabawy z psem wymagają wymyślnych gadżetów. Do wielu z nich możesz wykorzystać to, co akurat znajduje się w domu. 

Zabawy z psem pomagają zwierzęciu rozładować nadmiar energii i się wyciszyć. Możesz organizować te czysto fizyczne – na przykład aportowanie. To jednak nie wszystko. Zabawa pomaga także przy frustracjach psychicznych. Bywa dla psa wyzwaniem i rozrywką intelektualną. Pamiętaj o dostosowaniu wszystkich aktywności do jego indywidualnych potrzeb. Warto obserwować zwierzaka i mieć wiedzę na temat tego, czego potrzebuje. 

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.