Podczas gdy niemal każdy wie, jak bawić się z psem czy kotem, niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak się bawić z królikiem i że zabawa z nim w ogóle jest możliwa. Zanim jednak zaczniesz hasać ze swoim pupilem, musisz przygotować miejsce, w którym puszysty przyjaciel będzie bezpieczny. Właściciel musi być wyjątkowo ostrożny, ponieważ małemu i ruchliwemu zwierzakowi łatwo przypadkiem wyrządzić krzywdę. Zatem, jak się bawić z królikiem, by i opiekun i zwierzę byli szczęśliwi? Które akcesoria będą przydatne? Przeczytaj!

Zabawa z królikiem w rzucanie piłeczki

Jak się bawić z królikiem? Ciekawą zabawą może okazać się rzucanie piłki. Nie wszystkie króliki opanowały zdolność aportowania, jednak wiele z nich doskonale radzi sobie na tym polu. Tak czy siak, większość króli bardzo lubi pościgi za rzucaną piłką lub inną toczącą się zabawką. Gdy pogoda dopisuje, a ty masz możliwość zabawy na terenie bezpiecznego wybiegu, możecie przenieść się na zewnątrz. Bieganie za piłką na świeżym powietrzu zapewni pupilowi niezbędną dawkę ruchu i sprawi dużo radości.

Zabawy dla królika – szukanie smakołyków

Bardzo lubiana przez króliki jest także zabawa w szukanie przysmaków. Zajęczaki mają bardzo dobry węch i błyskawicznie lokalizują ukryte w domu pyszności. W tej roli świetnie sprawdzą się liofilizowane owoce – przede wszystkim uwielbiane przez króliki ananasy. Możesz także postawić na świeżą żurawinę. Pamiętaj jednak, że takie łakocie mają sporo cukru i spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do nadwagi.

W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne akcesoria – kule, do których możesz włożyć smaczne i pachnące przekąski. Zadaniem króliczka jest ich wydostanie przez małe otwory. Czasem wymaga to od zwierzaka dużo cierpliwości i samozaparcia. Możesz jednak mieć pewność, że postara się wydobyć każdy kęs. Innym pomysłem jest przygotowanie papierowej torby z niespodziankami – wybierz sianko, przysmaki i ukryj w jej wnętrzu.

Idealna zabawka dla królika

Nadal myślisz, jak się bawić z królikiem? Pamiętaj, że króliki to zwierzęta, które bardzo lubią gryźć. Czasem ich ofiarą padają również meble. Musisz zapewnić pupilowi możliwość ścierania wciąż rosnących zębów. A gdyby udało ci się połączyć przyjemne z pożytecznym? Możesz podarować swojemu królikowi specjalny gryzak, np. drewniany pieniek wypełniony sianem. Zwierzątko nie tylko zje sianko, ale będzie podgryzać drewno, ścierając zęby. Dzięki temu ochronisz pupila przed chorobami dziąseł i przyzębia, a także urozmaicisz jego dietę. Jako gryzak mogą również posłużyć gałązki:

  • wierzby;
  • brzozy;
  • klonu;
  • jabłoni;
  • gruszy.

Futrzak lubi zarówno świeże gałęzie, jak i ususzone. Specjaliści nie zalecają podawania królikom gałązek z moreli czy śliwy.

Nie tylko gryzak. Jak jeszcze zabawić swojego królika?

Twoje zwierzątko domowe potrzebuje rozrywki, a ty nie masz pomysłów, jak się bawić z królikiem i jakie atrakcje mu przygotować? Dobrym sposobem jest udostępnienie pupilowi tunelu. Możesz użyć kartonu i wykonać konstrukcję samodzielnie. Przygotuj pudełko odpowiednich rozmiarów i wytnij w nim otwory. Gotową zabawkę kupisz także w sklepie zoologicznym. Przy wyborze zwróć uwagę na kilka szczegółów:

  • zabawka powinna być wykonana z drewna, wikliny, bawełny z metalowymi wzmocnieniami;
  • elementy akcesorium nie mogą być pomalowane lub lakierowane.

Musisz też pamiętać, że króliki nie lubią przebywać w pomieszczeniach z jednym wejściem  – może je to zestresować. Tunel może stać się także króliczą twierdzą, pupil będzie w nim chętnie chował się i odpoczywał  – zabawka musi mieć jednak przynajmniej dwa wejścia.

Jak się bawić z królikiem? Przygotuj tor przeszkód

Jeszcze innym pomysłem na zabawę z królikiem jest przygotowanie dla niego toru przeszkód. Możesz stworzyć labirynt z tunelami, zastosować uwielbiane przez futrzaki pochylnie. W sklepach dostępne są również specjalne place zabaw dla futrzaków, wyposażone w huśtawki, drabinki, jednak nie sprawdzą się one w przypadku królików. Te lubią przemieszczać się po stabilnym podłożu, dlatego najlepszym rozwiązaniem będą wspomniane tunele i domki.

Dlaczego królik powinien się bawić?

Wiesz już, jak się bawić z królikiem, ale być może zastanawiasz się, po co w ogóle to robić? Zabawy mają bardzo dobry wpływ na samopoczucie twojego przyjaciela, stymulują układ nerwowy i ruchowy. Poprawiają sprawność fizyczną futrzaka, rozwijają jego wyobraźnię, myślenie przestrzenne. Jednocześnie wzmacniają więź emocjonalną między zwierzakiem a właścicielem, pomagają oswoić zwierzaka. To niezbędna porcja ruchu, trening umysłowy, sposób na nudę i niezbędne urozmaicenie życia w klatce.

O czym pamiętać podczas zabawy z królikiem?

Jest mnóstwo sposobów na to, jak bawić się z królikiem. Przede wszystkim jednak trzeba zadbać o to, aby warunki do zabawy były jak najbezpieczniejsze. Króliki uwielbiają gryźć, co często przekłada się na skracanie wszystkich dostępnych w domu kabli. Jeżeli uszak ma biegać swobodnie po domu, trzeba także zabezpieczyć gniazdka.

Królik z natury jest ciekawski, towarzyski, ale również bojaźliwy i płochy, dlatego łatwo go przestraszyć. Nie przepada za głośnymi dźwiękami i nagłymi ruchami. Zabawa zadziała na niego korzystnie, jeśli będzie miał na nią ochotę. Obserwuj swojego pupila, a jeśli zauważysz, że nie czerpie przyjemności lub jest przestraszony, przerwij zabawę. Pamiętaj, że istotne jest bezpieczeństwo zwierzaka, usuń wszystkie ostre przedmioty, o które mógłby zrobić sobie krzywdę.

Wiedząc, jak się bawić z królikiem, możesz zaspokajać jego naturalne skłonności i potrzeby. Zadbaj, aby twój pupil otrzymał wszystko, czego potrzebuje, by czuł się dobrze. Pamiętaj też, że to zwierzę stadne, dlatego najszczęśliwszy będzie, jeśli zapewnisz mu towarzystwo innego króliczka. I pomyśl – z dwoma to dopiero dobra zabawa!

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.