Ile żyje pies mieszaniec?

Zadaj pytanieKategoria: PiesIle żyje pies mieszaniec?
Daria zapytał 4 miesiące temu

Ile żyje pies mieszaniec? Słyszałam, że kundelki żyją dłużej niż psy rasowe i raczej nie chorują.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Niestety, odpowiedź na pytanie ile żyje pies mieszaniec, nie jest prosta, ponieważ kundelki są niezwykle zróżnicowaną grupą zwierząt. Długość ich życia zależy od bardzo wielu czynników – wielkości, obciążeń genetycznych oraz przede wszystkim warunków życia. 
Rzeczywiście, bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że mieszańce to psy długowieczne, czy wręcz niezniszczalne. Nie jest to do końca prawda. Trzeba mieć świadomość, że każdy pies może zachorować, ulec wypadkowi i z tego powodu przedwcześnie odejść z tego świata.
Oczywiście istnieją pewne czynniki, które pozwalają nam na spekulacje – małe pieski zazwyczaj żyją dłużej niż te z genami ras olbrzymich. Tak naprawdę jednak długość życia kundelka pozostaje jedną wielką niewiadomą, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z młodym i zdrowym psem. 
Warto zaznaczyć, że klasyczny kundelek nie zawsze jest równoznaczny z tak zwanym miksem, czyli tworzoną najczęściej celowo mieszanką dwóch różnych ras. W takich przypadkach ryzyko problemów genetycznych jest nieco większe, a to z kolei często przekłada się na długość życia. 
Więcej o kundelkach przeczytasz  tutaj: https://zwierzaki.pl/kundel