Jeżeli twoja kotka nie jest wykastrowana i przy okazji swobodnie wychodzi na dwór, prędzej czy później możesz spodziewać się ciąży. Możliwe także, że pewnego dnia pod twój dach trafi kot, którego będziesz podejrzewał o odmienny stan. W takich wypadkach warto wiedzieć, jakie objawy mogą świadczyć o ciąży oraz, jak dobrze zaopiekować się kotką przed porodem i w jego trakcie. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. 

Ile trwa ciąża u kota?

Ile trwa ciąża kota? Zazwyczaj poród następuje po 66 dniach od zapłodnienia. Teoretycznie ciąża może jednak trwać od 52 do 74 dni. 

ile trwa ciąża u kota

W pierwszych tygodniach zmiany są bardzo delikatne i praktycznie niewidoczne dla osób, które nie znają dobrze swojego zwierzęcia. Płody zaczynają bardzo szybko rosnąć po upływie czterech tygodni od zapłodnienia. W organizmie przyszłej mamy zachodzą zmiany hormonalne. 

Liczba płodów może być określona precyzyjnie wyłącznie przez lekarza weterynarii na podstawie badania USG. Można wykonać je w szóstym tygodniu ciąży. 

Jak rozpoznać ciężarną kotkę?

ile trwa ciąża u kota - jak rozpoznać

Większość z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiała się, czy napotkany na ulicy kot spodziewa się młodych, czy może jest po prostu gruby. Objawy ciąży u kotki mogą być różne w zależności od trymestru oraz cech osobniczych. 

Zmiany w kocim ciele pojawiają się dosyć szybko. Już dwa tygodnie po zapłodnieniu sutki zmieniają kolor i stają się większe. Apetyt kotki może wzrosnąć, chociaż niekiedy pojawiają się wymioty i mdłości. Jeżeli masz możliwość dotknięcia brzucha zwierzęcia, bardzo łatwo rozróżnisz ciążę od zwykłej otyłości. Płody są wyczuwalne palpacyjnie. Mają postać okrągłych woreczków, które można wyczuć pod powłokami brzucha.

W ciąży zmienia się także zachowanie kotki. Na ogół jest ona bardziej osowiała, spokojna i zdecydowanie więcej śpi. Zmiany w osobowości kotki są bardzo różne. Czasami zwierzęta, które na co dzień są dosyć zdystansowane, w ciąży stają się bardzo czułe i szukają kontaktu z człowiekiem. Bardzo towarzyska kotka może natomiast spędzać czas samotnie i nie być skora do pieszczot. 

Kotka w ciąży – jak o niego dbać? 

Kotce w ciąży należy się specjalna opieka i bardzo odpowiedzialne traktowanie. Chociaż ciąża u kota nie jest chorobą, niesie za sobą ryzyko komplikacji. Aby je zminimalizować, warto ograniczyć kotce potencjalne powody do stresu. Koty są zwierzętami wyjątkowo na niego nieodpornymi. Duża ilość stresogennych sytuacji może wpłynąć negatywnie na ich układ immunologiczny. Pamiętaj więc, aby ograniczyć zmiany i w miarę możliwości stosować się do rutyny.

ile trwa ciąża u kota - jak o niego dbać

Już od siódmego tygodnia ciąży kotka może poszukiwać miejsca, w którym uwije sobie gniazdo na poród. Dobrym pomysłem może być zapewnienie jej ciepłego i spokojnego schronienia, w którym będzie mogła ukryć się przed wzrokiem osób postronnych. 

Zazwyczaj w ciąży kotki są spokojniejsze, jednak niektóre z nich nadal mogą mieć skłonność do wspinania się i wysokiego skakania. Na czas ciąży usuń z domu wysokie drapaki i ogranicz kotce dostęp do wysokich miejsc. Nadmierna aktywność może skończyć się przepukliną. 

Kot w ciąży – dieta

Ciąża kota to okres, w którym zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Dieta kotki powinna więc być bardzo dobrze zbilansowana i bogata w składniki mineralne oraz witaminy.Unikaj suchej karmy oraz takiej, w której składzie znajduje się duża ilość produktów roślinnych. Dobrej jakości białko zwierzęce znajdziesz w wysokomięsnych mokrych karmach. 

Nie podejmuj się żadnej suplementacji bez konsultowania tej decyzji z lekarzem weterynarii albo zoodietetykiem. 

Kot w ciąży – badania

ile trwa ciąża u kota - badania

Ciężarna kotka powinna być pod stałą opieką lekarza weterynarii. Badania, które warto rozważyć, to przede wszystkim USG oraz RTG. Badanie ultrasonograficzne będzie w stanie określić, czy ciąża faktycznie ma miejsce oraz, czy płody są żywe. Prześwietlenie natomiast może odpowiedzieć na pytanie, ile dokładnie kotków znajduje się w macicy. Najlepiej wykonać je po upływie sześciu tygodni od zapłodnienia. 

Poród u kota

ile trwa ciąża u kota - co trzeba wiedzieć

Kotka już w piątym tygodniu ciąży może zacząć szukać miejsca na poród. Intensywność poszukiwań zwiększa się znacznie w siódmym tygodniu. Możesz przygotować jej zaciszne miejsce, jednak powinieneś liczyć się z tym, że zapewne sama znajdzie gniazdo, które będzie bardziej odpowiadało jej potrzebom. Może być wnętrze twojej szafy albo opuszczone kartonowe pudełko. 

Warto wiedzieć, ile trwa ciąża kota, aby obliczyć, kiedy nastąpi rozwiązanie. Objawy, które zwiastują poród, to:

  • niepokój;
  • krążenie z miejsca na miejsce;
  • wylizywanie okolic krocza;
  • wyciek mleka z sutków.

Inaczej niż ciąża u kota, poród zazwyczaj nie wymaga żadnej ingerencji z twojej strony. Może zdarzyć się tak, że całej akcji nawet nie zauważysz. Pamiętaj jednak, że w niektórych sytuacjach mogą nastąpić komplikacje, które wcale nie są rzadkie. Jeżeli widzisz, że akcja porodowa trwa już ponad godzinę, a żaden kociak jeszcze nie przyszedł na świat, powinieneś szybko zabrać kotkę do lekarza weterynarii. 

Akcja porodowa jest bardzo bolesna i niesie za sobą ryzyko komplikacji. Zaleca się wykonanie przed porodem przynajmniej jednego badania RTG, które pozwoli określić, ile płodów znajduje się w macicy. Wówczas będziesz wiedział, jeżeli któreś z kociąt utknie w kanale rodnym. Taka sytuacja wymaga bardzo szybkiej interwencji chirurgicznej, w przeciwnym razie kończy się śmiercią kotki.

Zazwyczaj w miocie rodzi się od trzech do sześciu kociąt. Może być ich więcej, musisz jednak wiedzieć, że czasami na świat przychodzi tylko jeden maluch. Paradoksalnie takie mioty są bardziej narażone na komplikacje. Ruchy płodów prowokują poród, pojedynczy kociak jest mniej ruchliwy, dlatego ciąże często są przenoszone. 

Ciąża u kota – jak jej zapobiec?

ile trwa ciąża u kota - jak zapobiec

Powinieneś mieć świadomość, że – jeżeli nie prowadzisz zarejestrowanej hodowli – nie powinieneś dopuścić do pojawienia się na świecie nowych kociąt. Wciąż panuje błędne przekonanie, że kotka przynajmniej raz powinna urodzić, wówczas będzie zdrowsza i szczęśliwsza. Nic bardziej mylnego. 

Koty nie czują instynktu macierzyńskiego aż do momentu, kiedy poród uruchomi w ich organizmie produkcję określonych hormonów. Nie mają świadomości macierzyństwa i nigdy nie będą w żaden sposób żałować jego braku – ciąża kota nie jest jego celem w życiu. Projektowanie ludzkich emocji na zwierzęta sprawia, że w najlepszej wierze wyrządzamy im dużą krzywdę. Rozmnażanie kotów poza hodowlami prowadzi do:

  • zwiększenia bezdomności;
  • ryzyka powikłań;
  • obciążenia organizmu;
  • bólu związanego z porodem, a nawet z samym zapłodnieniem (na prąciu kocura znajdują się kolce, które podczas kopulacji sprawiają kotce dotkliwy ból).

Warto wiedzieć nie tylko, ile trwa ciąża u kota, ale także, jak jej zapobiec. Kiedy do twojego domu trafi kotka, umów ją na zabieg kastracji. To prosta i rutynowa operacja, która raz na zawsze pozbawia zwierzę możliwości rozmnażania się. Ma także bardzo dobry wpływ na jego zdrowie. Kotki z powodzeniem mogą być kastrowane nawet w trzecim-czwartym miesiącu życia. Nie warto czekać z jej wykonaniem do pierwszej rui

W niektórych przypadkach możesz rozważyć także kastrację aborcyjną. Chociaż dla wielu osób jest to rozwiązanie kontrowersyjne, w ostatecznym rozrachunku ma dobry wpływ na kotkę i zmniejsza skalę bezdomności.Ciąża u kota jest szczególnym okresem, podczas którego przyszła mama potrzebuje szczególnie troskliwej opieki. Jednak najlepsze, co można zrobić dla kotki, to nie dopuścić do zapłodnienia. Zapytaj najbliższego lekarza weterynarii o zabieg kastracji. Wiele gmin oferuje dofinansowanie jego kosztów.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.