Ile rośnie pies?

Zadaj pytanieKategoria: PiesIle rośnie pies?
Ulka zapytał 4 miesiące temu

Ile rośnie pies? Mam w domu szczeniaka i zastanawiam się, jak długo trzeba czekać, żeby stał się dorosłym psem.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Obserwowanie poszczególnych etapów rozwoju szczeniaka jest naprawdę fascynujące! To ile rośnie pies, jest uzależnione przede wszystkim od jego wielkości. Małe rasy, a także malutkie kundelki,  szybciej osiągają pełną dojrzałość. Ich rozwój fizyczny kończy się mniej więcej w momencie pierwszych urodzin. Do tego czasu psy te są rozwinięte fizycznie i płciowo. Suczki zazwyczaj mają już za sobą pierwszą cieczkę i w tym momencie można już rozważać kastrację. 
Sytuacja wygląda nieco inaczej w kwestii dużych psów, a przede wszystkim tych ras olbrzymich. Osiągnięcie pełnej dojrzałości trwa u nich dużo dłużej. Dorastanie fizyczne kończy się wówczas w okolicach drugich – trzecich urodzin. Rozwój emocjonalny natomiast może trwać jeszcze dłużej. 
Wszystko więc zależy od indywidualnych cech fizycznych Twojego szczeniaka. Pamiętaj, aby dokładnie go obserwować. Wówczas na pewno będziesz wiedziała, kiedy proces dorastania dobiega końca. Pamiętaj też, że nie zawsze jest on zbieżny z rozwojem emocjonalnym psa.