Drapak dla kota jest podstawowym wyposażeniem każdego mieszkania, w którym przebywa domowy mruczek. To nie tylko źródło zabawy, ale przede wszystkim narzędzie, które pozwala zwierzakowi spełnić jego naturalne potrzeby gatunkowe. Drapaki dla kota to bardzo szeroki segment rynku zoologicznego, dlatego w sklepach można znaleźć ich naprawdę dużo. Nie ma jednak przeszkód, żeby spróbować wykonać taki drapak samodzielnie. W poniższym artykule znajdziesz kilka porad i wskazówek, jak powinien wyglądać praktyczny drapak dla kota – jak zrobić taką zabawkę DIY?

Jak zrobić drapak dla kota i dlaczego jest taki ważny?

Drapanie jest naturalną kocią aktywnością, której nie da się oduczyć. Wszystkie koty drapią powierzchnie pionowe i poziome i robią to regularnie od wczesnego kocięctwa do późnej starości. Jeżeli nie mają do tego odpowiednich akcesoriów w postaci drapaków, będą zostawiały ślady swoich pazurków na meblach i wykładzinach.

Wbrew powszechnemu przekonaniu podczas drapania kot nie zdziera sobie pazurków, tylko je ostrzy. Dodatkowo zostawia na powierzchniach swoje ślady zapachowe, relaksuje się, a nawet performuje swoją pozycję i siłę przed innymi przedstawicielami własnego gatunku. Odpowiednio wykonany drapak jest więc nie mniej potrzebnym elementem wyposażenia niż kuweta czy miseczka na jedzenie!

Jakie są rodzaje drapaków dla kota?

Na rynku zoologicznym dostępne są bardzo różne modele drapaków dla kota. Można podzielić je z grubsza na dwie grupy:

  • poziome,
  • pionowe.

Drapaki poziome są zdecydowanie mniej popularne, chociaż bardzo potrzebne. Wykonane są najczęściej z tektury i służą do drapania powierzchni płaskich. Z kolei drapaki pionowe mają formę tub owiniętych sznurem sizalowym. Występują w formie prostych słupków lub rozbudowanych wielopiętrowych drzewek, które poza miejscami do drapania mają również przymocowane legowiska, zabawki, czy budki.

Jaki powinien być dobry drapak dla kota?

Żeby koci drapak spełniał swoją funkcję, musi mieć odpowiednio rozległą powierzchnię do drapania. Z jednej strony wydaje się to dosyć oczywiste, z drugiej jednak bardzo dużo dostępnych w sklepach modeli pomimo dobrej jakości materiałów i wielu dodatkowych elementów nie spełnia swojego podstawowego zadania. Wszystko dlatego, że powierzchnie pokryte sznurem są… zbyt niskie.

Aby kot mógł z satysfakcją ostrzyć swoje pazury na drapaku, powinien mieć możliwość całkowitego wyprostowania kręgosłupa podczas tej czynności. Mebel powinien więc być odpowiednio wysoki i dostosowany do fizycznych warunków twojego zwierzaka.

Pamiętaj również, że koty uwielbiają wspinać się na swoje drapaki niezależnie od ich formy. Właśnie dlatego konstrukcja powinna być możliwie jak najbardziej stabilna. Szczególnie przy wysokich drapakach jest to bardzo istotne, ponieważ chwiejne i zbyt słabe drzewko może spowodować wypadek. Kiedy kot będzie się na nie wspinał lub o nie opierał, nie powinno przewracać się ani chwiać pod jego ciężarem.

Jak zrobić drapak dla kota? Potrzebne materiały

Do produkcji drapaka dla kota własnej roboty konieczne będzie zgromadzenie odpowiednich komponentów. Unikaj słabej jakości plastikowych materiałów. Przydadzą ci się natomiast elementy takie jak:

  • sznurek sizalowy;
  • drewniane płyty;
  • płyty ze sklejki;
  • pluszowy materiał tapicerski;
  • tuby z tektury lub drewniane konary;
  • wkręty;
  • kątownik
  • śruby i zakrętki;
  • nożyczki
  • zszywacz;
  • klej;
  • nóż introligatorski;
  • ołówek lub marker do odrysowania kształtów;
  • wyrzynarka (jeżeli zależy ci na konkretnym kształcie drapaka).

Jak zrobić drapak dla kota? Instrukcja krok po kroku

Podstawa drapaka

Podstawą drapaka pionowego powinna być solidna płyta. Jeżeli korzystasz z wyrzynarki, możesz wyciąć kształt koła, jednak w większości przypadków sprawdzi się prostokątna konstrukcja. To właśnie postawa zapewnia drapakowi stabilność, dlatego wybierz do tej roli deskę drewnianą lub wykonaną ze sklejki. Dobrym pomysłem będzie obicie jej tkaniną – na przykład wykładziną lub pluszem.

Do podstawy należy zamocować pionową powierzchnię do drapania. Może to być tekturowa tuba lub drewniany konar. Mocujemy je do podstawy za pomocą wkrętów i kątowników w taki sposób, aby były stabilne i nie chwiały się, kiedy kot się o nie opiera. Ich ilość uzależniona jest od wielkości podstawy. Następnym krokiem będzie owinięcie każdego słupka sznurkiem. Najlepiej postawić na sizalowy lub jutowy sznurek. Bazę drapaka trzeba nasmarować mocnym, ale nietoksycznym dla zwierząt klejem, a następnie ściśle owinąć sznurem. W celu zwiększenia trwałości jego końcówki dodatkowo zszywamy zszywaczem.

Górna część drapaka

Jeżeli masz taką możliwość, możesz stworzyć również drugie piętro drapaka. Między dwiema lub czterema tubami można rozwiesić hamak – na przykład wykonany z kocyka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić tam półkę, budkę czy rozetę z legowiskiem. Pamiętaj jednak, że bardziej zaawansowane formy drapaków DIY wymagają nie tylko umiejętności, ale także posiadania odpowiednich narzędzi. Priorytetem zawsze powinno być bezpieczeństwie zwierzaka!

Dodatkowe akcesoria

Wiesz już jak zrobić drapak dla kota i o czym koniecznie trzeba pamiętać jeszcze przed zabraniem się do pracy. Jeżeli masz już podstawowy projekt swojej konstrukcji, możesz z powodzeniem pomyśleć o dodatkowych akcesoriach, które umilą zwierzakowi przebywanie na drapaku.

Dobrze sprawdzą się różnego rodzaju zabawki – pluszowe myszki czy miękkie piłki zawieszone na sprężynie. Rozety i półki warto natomiast wyposażyć w miękkie poduszki i legowiska, które w razie potrzeby można wyjąć i wyprać.

Jak zrobić drapak dla kota na ścianę?

Bardzo prostym sposobem na zaspokojenie kociej potrzeby drapania jest zapewnienie zwierzakowi dostępu do wiszącej na ścianie powierzchni. Taki drapak można wykonać z lekkiej deski, do której mocujemy zszywkami tkaninę tapicerską lub owijamy ją sznurem. Dobrym pomysłem będzie wkręcenie w ścianę śrubek, na których drapak zawiśnie. W ten sposób unikniesz jego chwiania się.

Jak zrobić drapak dla kota w wersji poziomej?

Niektóre koty bardzo cenią sobie drapanie powierzchni poziomych. W takich wypadkach dywany, wykładziny, a nawet panele podłogowe mogą znaleźć się w sporym niebezpieczeństwie. Jeżeli nie chcesz kupować poziomego drapaka, możesz spróbować zrobić go samodzielnie w domu.

Jak zrobić drapak dla kota poziomy? Możesz zdecydować się na deskę lekko pochyloną pod kątem i owijaną sznurkiem. Taki drapak w formie równi pochyłej jest bardzo dobrze akceptowany przez większość kotów i chętnie przez nie użytkowany. Świetnie sprawdzi się zarówno jako samodzielna konstrukcja, jak i w formie jednego z elementów większego drzewka dla kota.

Do drapania płaskich powierzchni najlepiej nada się naturalna tektura falista, którą warto umieścić w stabilnych frontach lub przykleić do deski. Pamiętaj jednak, że jest to materiał stosunkowo nietrwały, dlatego przy intensywnym użytkowaniu (na przykład w domu, w którym przebywa wiele kotów) może wymagać częstej wymiany.

Wiesz już, jak zrobić drapak dla kota. Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w dobrej jakości naturalne materiały. Najlepiej sprawdzi się drewno pochodzącego z zaufanego źródła. Jego ilość i kształt uzależnione są oczywiście od tego, jaki kształt i rozmiar będzie miało twoje przyszłe dzieło.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.