Nie da się ukryć, że głośne zachowanie czworonoga może być bardzo uciążliwym problemem, szczególnie dla sąsiadów. Czemu pies wyje? Przyczyn może być wiele. Musisz obserwować swojego czworonoga i sprawdzić, co powoduje u niego takie zachowanie. Twój pies w ten sposób może próbować po prostu zwrócić na siebie twoją uwagę. 

Zdecydowanie powinieneś spróbować rozwiązać ten problem. Przyniesie to ulgę przede wszystkim zwierzakowi, a także innym domownikom i sąsiadom. Czasami niezbędna jest pomoc specjalisty, a jest nim behawiorysta, który najlepiej zna się na wychowywaniu czworonogów. 

Co oznacza wycie psa? Dlaczego pies wyje? Jak sobie poradzić z wyciem psa? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu!

Co oznacza wycie psa?

Wycie psa to duży problem przede wszystkim dla właściciela. Taka sytuacja może bardzo doskwierać wszystkim domownikom, ale także sąsiadom. Jednak wycie psa jest całkowicie naturalną rzeczą, która może mieć różnorodne przyczyny. Aby dowiedzieć się, czemu pies wyje, powinieneś go bacznie obserwować, a następnie przeanalizować sytuację. 

Wycie psa może oznaczać:

  • znudzenie;
  • zaniepokojenie;
  • ostrzeżenie dla innych;
  • komunikację;
  • niektóre emocje, np. lęk; 
  • ból. 

Istnieją również rasy, które mają predyspozycje do tego typu zachowań. 

Może zdarzyć się tak, że nie będziesz w stanie samodzielnie odnaleźć przyczyny i rozwiązać problemu. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym wyjściem jest zgłoszenie się do behawiorysty, który z pewnością będzie umiał ci pomóc. A teraz poznaj kilka podstawowych czynników, które mogą powodować wycie psa. 

Porozumiewanie się

Dla psów wycie jest naturalnym sposobem porozumiewania się i powiedzenia otoczeniu, czego potrzebują. Zdarza się również tak, że pies zaczyna wyć w odpowiedzi na wycie innego przedstawiciela swojego gatunku. Są to zwierzęta stadne, w związku z tym ich naturalnym zachowaniem jest odpowiedzenie na sygnały wokalne krewniaków. 

Ostrzeganie

Pies może zacząć wyć, gdy na jego terytorium wkroczyły obce osoby. To jeden ze sposobów na odstraszenie intruza, a jednocześnie informacja o zagrożeniu dla członków jego stada. To także sposób nawoływania ich, aby przyszli mu z pomocą w momencie zagrożenia.

Nuda i brak uwagi ze strony właściciela

Decydując się na przygarnięcie psa, musisz pamiętać, że bardzo ważne jest poświęcanie psu wystarczającej uwagi. Pies również potrzebuje czułości, treningu i zabawy. To zwierzę stadne, które bardzo nie lubi samotności. Ma naturalną potrzebę przebywania z domownikami, zabawy z innymi i pieszczot. Gdy te potrzeby nie są spełnione, może narastać w nich złość i frustracja, a efektem tego będzie właśnie skowyt psa. 

Czasami może wydawać ci się, że pies wyje bez powodu. Zastanów się, czy aby na pewno. Znudzony pies nie ma jak rozładować swojej energii i właśnie w takich sytuacjach jednym ze sposobów radzenia sobie jest wycie. Być może nie poświęcasz mu tyle uwagi, ile on potrzebuje. W takich sytuacjach rozwiązaniem problemu będzie po prostu długi spacer lub zabawa z pupilem. 

Złe wychowanie

Zdarza się również, że sytuacja, w której pies wyje w domu, może wynikać ze złego wychowania. Co to oznacza? Gdy pies wył z różnych powodów, ty jako właściciel zupełnie nie potrafiłeś sobie z tym poradzić. Próbowałeś uspokoić psa głaskaniem i przytulaniem lub dawałeś mu smakołyki, aby przestał. To wzmocniło jego zachowanie. Od tej pory pies uważa, że wycie jest całkowicie prawidłowe, a co więcej, dostanie za nie nagrodę!

Lęk separacyjny

Lęk separacyjny dotyczy szczególnie zwierząt, które nie zostały nauczone zostawania w domu bez właściciela. Wiele osób popełnia ogromny błąd i przez pierwsze dni psa w nowym domu nie opuszcza pupila na krok, a już na pewno nie zostawia go samego w domu. Przez to twój pupil nie ma szansy nauczyć się, że jest to całkowicie normalne. Nic więc dziwnego, że później, gdy zaczynasz chodzić do pracy, a on zostaje w domu na kilka godzin, zaczyna panikować, szczekać i wyć. 

Dobrym sposobem na poradzenie sobie z lękiem separacyjnym będzie pozostawienie pupila na kilka minut, a następnie stopniowe zwiększanie tego czasu. W takich sytuacjach niezastąpione są również zabawki interaktywne, maty węchowe i inne, dzięki którym twój pies zajmie się czymś interesującym. 

Choroba

W niektórych przypadkach wycie psa wynika z choroby i odczuwanego bólu. W takich sytuacjach powinieneś sprawdzić, czy na ciele twojego pupila nie ma urazów lub, czy wyciu psa nie towarzyszą jakieś inne niepokojące objawy. Jeśli coś wzbudzi twój niepokój, koniecznie od razu udaj się do weterynarza i skonsultuj z nim swoje obawy. 

Rasy skłonne do skowytu

Niektóre rasy mają naturalne predyspozycje do tego typu zachowań. Wycie jest dla nich czymś naturalnym. Z pewnością zaliczyć można do nich psy należące do ras pierwotnych, np. husky czy shiba inu. W przypadku tych ras może cię obudzić wycie psa w nocy. Wtedy budzi się w nich instynkt, szczególnie gdy usłyszą swoich psich braci. 

Wycie psa – sprawdzone sposoby

Jak poradzić sobie z wyciem psa? Pierwszym krokiem powinno być rozpoznanie przyczyny, dopiero wtedy będziesz mógł skutecznie wyeliminować problem. W innym przypadku tak naprawdę nie wiadomo, od czego zacząć. Najważniejsza jest obserwacja pupila. 

Wizyta u weterynarza

Przede wszystkim musisz być pewny, że twój pupil jest zdrowy i nic mu nie dolega, a wycie nie jest wynikiem bólu i choroby. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który oceni stan zdrowia zwierzęcia. Jeśli okaże się, że pies ma się dobrze, możesz dalej szukać przyczyny.

Nauka zostawania samemu

Jeśli twój pies wyje, gdy zostaje sam w domu, może to wynikać z lęku separacyjnego. To dosyć trudna sytuacja dla obu stron. Ty jako właściciel musisz wykazać się dużą dawką cierpliwości i zaangażowaniem w rozwiązanie problemu. Postaraj się zostawiać psa samego w domu na kilka minut, a następnie stopniowo zwiększaj ten czas. W ten sposób pies będzie wiedział, że to całkiem normalna sytuacja, a ty niedługo wrócisz. 

Aktywność i zajęcie dla psa

Co zrobić, gdy uważasz, że twój pies wyje bez powodu? Po prostu spróbuj trochę się z nim pobawić, zabierz go na długi spacer. Zobaczysz, że problem bardzo szybko zniknie. Być może twój pupil potrzebuje trochę więcej uwagi z twojej strony. 

Ważne jest również, aby od razu nie reagować na wycie psa, a przede wszystkim go nie przytulać, nie głaskać i nie dawać przysmaków. Wtedy pies będzie myślał, że jego zachowanie jest dobre i pożądane przez właściciela.

Pomoc behawiorysty

Jeśli nie będziesz w stanie samodzielnie rozpoznać przyczyny i rozwiązać problemu, jakim jest wycie psa, możesz skorzystać z pomocy doświadczonego behawiorysty. To osoba, która jak nikt inny zna się na psychice i zachowaniach psów. Z pewnością wspólnie dojdziecie do porozumienia, a twój pupil przestanie wyć. 

Wycie psa to jedno z niepożądanych zachowań, które zwierzę może prezentować. Czasami pojawia się wtedy, gdy pies zostaje sam w domu lub, gdy jest znudzony, przestraszony, odczuwa ból albo chce komunikować się z innymi członkami swojego stada. Przyczyn wycia psa jest wiele. Musisz ocenić, o co chodzi w przypadku twojego pupila, aby znaleźć rozwiązanie. 

Jeśli próbowałeś już wszystkiego i wiesz, że nie poradzisz sobie sam z wyciem psa, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy behawiorysty. To prawdziwy zaklinacz psów, który ma ogromną wiedzę na temat ich zachowań i z pewnością pomoże ci rozwiązać problem. Ważne jest jednak, abyś wybrał doświadczoną osobę, która zna się na swojej pracy.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)