Dlaczego kot wymiotuje?

PytanieDlaczego kot wymiotuje?
Waldek zapytał 6 miesięcy temu

Mojemu kotu czasami zdarza się zwrócić zjedzoną karmę. Dlaczego kot wymiotuje? Czy to może być zwiastunem jakiejś choroby?

1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Wymioty rzeczywiście mogą być objawem chorobowym, jednak w przypadku kotów powodów ich występowania może być naprawdę dużo.
Koty często wymiotują zwracając połknięte podczas pielęgnacji sierści włosy. To naturalna fizjologiczna reakcja organizmu, którą można wspomóc na przykład zapewniając kotu dostęp do trawy. Jeżeli jednak wymioty nie zawierają w sobie kłaczków może chodzić o coś innego.
Wymiotowanie po jedzeniu może być wynikiem tego, że kot zbyt łapczywie rzuca sie na swój obiad i zjada go za dużo w zbyt krótkim czasie. Postaraj się rozbić posiłki na więcej mniejszych porcji. Dobrym rozwiązaniem może być też wdrożenie tak zwanej lick–maty, czyli płaskiej maty z wypustkami, w którą wsmarowuje się mokrą karmę. Taka mata spowalnia proces jedzenia i ma na zwierzaka pozytywny wpływ behawioralny.
Oczywiście wymioty mogą mieć inną przyczynę. Pojawiają się przy zbyt szybkim wprowadzeniu do diety nowej karmy, podczas zarobaczenia a także przy różnych chorobach, także tych poważnych.
Dokładną odpowiedź na pytanie dlaczego kot wymiotuje udzieli Ci wyłącznie lekarz weterynarii po dokładnym rozpatrzeniu tego konkretnego przypadku.