Czy psy widzą kolory?

Zadaj pytanieKategoria: PiesCzy psy widzą kolory?
Mikołaj zapytał 1 rok temu

Długo byłem przekonany, że psy widzą świat na czarno-biało, jednak ostatnio usłyszałem, że to tylko mit i w rzeczywistości rozpoznają kilka barw. Czy psy widzą kolory?

1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 1 rok temu

Pytanie czy psy widzą kolory należy do pytań bardzo często zadawanych przez wielbicieli czworonogów. Rzeczywiście, latami panowało przekonanie, że psy widzą wyłącznie w czarno-białych barwach. Dlatego nie dziwi zaskoczenie, jakiego doświadczyło wielu opiekunów czworonogów na wieść, że ich pupile potrafią rozróżniać także inne kolory. Za rozpoznawanie barw odpowiedzialne są receptory siatkówki zwane czopkami. U człowieka występują trzy, dzięki którym rozpoznajemy tzw. barwy podstawowe, czyli czerwoną, niebieską i zieloną, co łącznie pozwala na dostrzeganie wszystkich kolorów. Okazało się, że psy są wrażliwe na barwy niebieską oraz żółtą – oraz ich różne odcienie. Kiepsko natomiast dostrzegają czerwony kolor, który, jak się przypuszcza, przyjmuje dla nich barwę szarą lub czarną.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o sposobie widzenia psów, zapraszamy do zapoznania się z artykułem https://zwierzaki.pl/jak-widzi-pies.