Kocimiętka to stosowany od wieków wabik na koty. Roślina rośnie dziko na trawnikach, łąkach i w ogrodach. Od kiedy ludzie udomowili koty, zaczęli także dostrzegać, że są one bardzo wrażliwe na działanie niektórych ziół, w tym właśnie kocimiętki. Obecnie stała się ona nieodłącznym elementem przemysłu zoologicznego. Niemal każdy właściciel kota ma w domu jakąś zabawkę z jej dodatkiem. A na czym dokładnie polega jej specyficzne działanie? 

Kocimiętka – co to jest?

Zarówno polska, jak i angielska nazwa nawiązują do specyficznego wpływu kocimiętki na koty domowe. Nepeta L., bo tak brzmi łaciński termin określający tę roślinę, to w istocie wiele gatunków bylin z rodziny jasnotowatych. Obrastają one rozległe tereny od Ameryki Północnej przez Europę aż po Północną Afrykę i Azję. 

Wiesz, co to jest kocimiętka, ale jak wygląda ta roślina? Jest niewielka, o uroczych listkach w kształcie serca. W okresie kwitnienia mieni się kolorami – białym, fioletowym lub żółtym. Wbrew pozorom występuje bardzo powszechnie. Jej nasiona można nabyć w sklepach ogrodniczych. Stosunkowo łatwo się rozprzestrzenia i jest odporna na niekorzystne czynniki, dlatego możesz spotkać ją na łąkach, w parkach i na skwerach.

Co ciekawe, kocimiętkę stosuje się także w ziołolecznictwie. To roślina miododajna, która wykorzystywana jest jako odstraszacz na owady. Zupełnie inaczej działa na koty, z którymi jest kojarzona.

Kocimiętka – jak działa na koty?

Naukowcy nie są całkowicie zgodni co do tego, dlaczego to właśnie koty w tak intensywny sposób reagują na kocimiętkę. Wiadomo jednak, że sekretem jej działania jest organiczny związek chemiczny – nepetalakton. Występuje on w olejkach eterycznych, które wydziela roślina. To właśnie on odpowiada za odstraszanie owadów i przyciąganie kotów. 

Jak kocimiętka działa na koty? Kiedy kot styka się z rośliną, za pomocą swojego zmysłu powonienia wyczuwa nepetalakton. Naukowcy są zdania, że uruchamia on w mózgu zwierzęcia receptory, które mogą być odpowiedzialne za jakiś obszar instynktu płciowego. Są to jednak jedynie niepotwierdzone hipotezy. 

Z uwagi na wpływ rośliny na zwierzęta często bywa ona stosowana w sytuacjach stresowych. W takim przypadku zastosowanie kocimiętki skutkuje rozluźnieniem kota i obniżeniem poziomu kortyzolu w jego krwi. To pomocne na przykład podczas procesu oswajania zwierzęcia.

Koty po kocimiętce

Warto zaznaczyć, że nie każdy kot jest podatny na działanie kocimiętki. Szacuje się, że jest ona w stanie wpłynąć na nie więcej niż siedemdziesiąt procent całej kociej populacji. Naukowcy zakładają, że skłonność ta jest przekazywana genetycznie. 

Jak sprawdzić, czy kocimiętka działa na twojego kota? Wystarczy dać mu zabawkę, która jest nią nasączona albo ma wewnątrz susz rośliny. Jeżeli zwierzę jest podatne na jej wpływ, na pewno to zauważysz. Koty po kocimiętce zachowują się w bardzo charakterystyczny sposób, bo mogą:

  • głośno mruczeć;
  • tarzać się w zabawce lub po prostu w podłodze;
  • wokalizować;
  • intensywnie domagać się pieszczot;
  • biegać;
  • skakać;
  • polować na widzianą tylko przez siebie ofiarę;
  • leżeć na plecach i przesuwać się po podłodze .

Wpływ, jaki roślina wywiera na kota, może być bardziej albo mniej zauważalny. Niektóre zwierzęta reagują silniej niż inne. Regułą jest jednak to, że efekt działania kocimiętki nie utrzymuje się długo. Zwykle euforia trwa około dziesięciu minut. Co ciekawe, zazwyczaj koty na pewien czas całkowicie tracą zainteresowanie rośliną i wracają do niej dopiero po jakimś czasie. 

Kocimiętka świeża i suszona – działanie

Niektóre domowe mruczki mają skłonność do zjadania kocimiętki. Jeżeli jest ona podana w formie suszu, nic im nie grozi. Zdarza się jednak, że podgryzają liście rosnącej dziko rośliny. Wówczas jej działanie jest znacznie inne. Koty stają się rozluźnione i nieco spowolnione. Mogą przysypiać lub wpatrywać się w jeden punkt. Ten efekt jednak bardzo szybko mija. 

Kocimiętka – cena

Cena kocimiętki zależy w dużej mierze od tego, w jakiej formie chcesz ją zakupić. Susz kosztuje od pięciu do dwudziestu złotych za opakowania o różnej pojemności. Popularne firmy zoologiczne oferują także roztwór wodny w butelkach z atomizerami, za który zapłacisz około dwudziestu złotych.

Cały sektor zabawek dla kota – od pluszowych myszek aż po ogromne drapaki – jest dostępny w wersjach z kocimiętką. Zabawki i akcesoria różnią się rozmiarem, wyglądem i sposobem wykończenia, co wpływa na cenę. Najprostsze pluszowe myszki lub piłeczki z suszem kosztują mniej niż dziesięć złotych.

Kocimiętka – gdzie kupić? Jaką formę wybrać? 

Kocimiętka jako dodatek do zabawek i akcesoriów jest dostępna w internetowych i stacjonarnych sklepach zoologicznych. Warto jednak mieć świadomość, że nie każdy reklamowany produkt zostanie zaakceptowany przez kota. W wielu przypadkach stężenie nepetalaktonu w suszu jest tak niewielkie, że nawet podatnym na niego kotom nie robi żadnej różnicy. Podczas zakupu wybierz raczej zabawkę zapakowaną w folię, bo masz gwarancję, że zapach zioła nie wywietrzał podczas przechowywania.

Gdzie kupić kocimiętkę, którą posadzisz w ogrodzie? Sadzonki z łatwością znajdziesz w większości sklepów ogrodniczych. Roślina pojawia się także na aukcjach internetowych, gdzie reklamowana jest przede wszystkim jako odstraszacz komarów i kleszczy. W sklepach zielarskich dostępny jest susz, który można zaparzać w formie herbaty.

Kocimiętka – kiedy warto ją wybrać?

Kocimiętka dla kota jest częstym dodatkiem do akcesoriów zoologicznych. Działanie rośliny zostało naukowo udowodnione, chociaż specjaliści wciąż jeszcze nie wiedzą, w jaki dokładnie sposób pobudza ona receptory w kocim mózgu. Jeżeli zastanawiasz się, czy twój pupil jest podatny na tę roślinę, wystarczy, że podsuniesz mu niewielką ilość suszu. W ten sposób szybko uzyskasz odpowiedź.

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.