Do kotów odnosi się wiele stereotypów i przesądów. Niektórzy nie rozumieją kotów, a tym samym nie wie, jak zapewnić im przyjazne otoczenie. Często można spotkać się z przekonaniem, że kota należy zostawić w spokoju. Nic bardziej mylnego! Koty potrzebują kontaktu z człowiekiem i istnieje wiele sposobów na to, aby je uszczęśliwić. Co lubią koty? Na to pytanie może być naprawdę wiele odpowiedzi! Poruszamy bowiem różne aspekty kociego życia. Sprawdź, co koty lubią najbardziej. Przeczytaj więcej!

Co lubią koty? Kontakt z opiekunem

Mit o tym, że koty to samotniki, jest niezwykle powszechny. Tymczasem mamy do czynienia ze zwierzętami, które bardzo potrzebują kontaktu z człowiekiem. Oczywiście, ich osobiste granice i preferencje są wypadkową wielu czynników. 

Koty, które doznały przemocy ze strony człowieka lub po prostu przez większość życia nie miały z nim kontaktu, mogą zachowywać dystans. Wówczas trzeba uszanować ich granice i zaakceptować kontakt na ich zasadach. Większość domowych mruczków jednak bardzo lubi pieszczoty i chętnie się ich domaga.

Co lubią koty w codziennym kontakcie?

Co zatem lubią koty? Na pewno głaskanie na obszarze powyżej łopatek. Śmiało dotykaj ich głowy, pyszczka i uszu. To tam znajduje się większość gruczołów, które produkują feromony. Ten rodzaj kontaktu sprawia kotu przyjemność, a jednocześnie pozwala na włączenie cię do osobistej mapy zapachowej mruczka. 

Jak uszczęśliwić kota? Zapewnij mu komfort 

Przekonanie, że koty większość swojego życia przesypiają, jest mitem. Mimo wszystko jednak sen zajmuje tym zwierzętom mnóstwo czasu. Warto zaznaczyć, że liczy się nie tylko czas snu, lecz także jego jakość. To, w jakich warunkach kot ucina sobie drzemki, będzie miało znaczący wpływ na jego poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny. 

Głęboki sen pozwala zrelaksować się i wypocząć. Koty wolnożyjące i wychodzące bardzo rzadko mają możliwość skorzystania z tego rodzaju odpoczynku. Jest on bowiem możliwy tylko wtedy, kiedy kot czuje się bezpiecznie. Jak można mu w tym pomóc?

  1. Możesz zapewnić swojemu mruczkowi bardzo wygodne posłanie, jednak najbardziej liczy się miejsce, w którym będzie ono ulokowane. 
  2. Głęboki sen w miejscu, które jest centrum domu, to przywilej bardzo pewnych siebie kotów, które zbudowały mocną więź ze swoją rodziną. 
  3. Zazwyczaj zwierzęta te wybierają się na drzemkę w spokojnym miejscu. Umieść posłanie cichszej części domu, ale jednocześnie w pokoju, z którego zwierzak będzie mógł w każdej chwili wyjść. 

Co lubią koty? Surowe mięso!

Podstawą kociej diety jest mięso. Co więcej, kot jest surojadem, dlatego nie powinien jeść posiłków poddanych obróbce termicznej. W dobrych jakościowo mokrych karmach znajduje się odpowiednio przetworzone mięso i podroby, które suplementowane są potrzebnymi składnikami odżywczymi. 

Koty żywione gotowymi karmami, a nie dietą BARF jak najbardziej mogą spożywać surowe mięso. W diecie dorosłego kota może ono pojawić się trzy razy w tygodniu. Zmielone mięso można podawać już sześciotygodniowym kociętom, trzeba jednak robić to ostrożnie. 

A jakiego mięsa koty nie lubią?

Obalamy stereotyp. Koty jedzące surowe mięso nie stają się agresywne! To dla nich najbardziej naturalna forma żywienia, która zazwyczaj przyjmowana jest bardzo entuzjastycznie. Co lubią koty? Wybieraj kawałki poprzerastane, zawierające skórę, żyły i ścięgna. W ten sposób pobudzisz kota do gryzienia i zadbasz o kondycję jego zębów. 

A czego nie powinny jeść?

  • unikaj wieprzowych podrobów i mięsa z dzika;
  • nigdy nie podawaj kotu gotowanych kości.

Co do reszty dostępnych na rynku mięs masz pełną dowolność. 

Co lubią koty? Czystą kuwetę

Kuweta to dla kota najsilniejszy ślad zapachowy, ale mimo to mruczek jest niezwykle czystym zwierzęciem. Nieposprzątana toaleta to dla niego bardzo często duży dyskomfort. 

Tolerancja jest tutaj bardzo różna. Niektóre koty w ogóle nie zwracają uwagi na stan kuwety. Inne z kolei załatwiają się z obrzydzeniem i jak najszybciej uciekają z brudnego pudełka. Musisz liczyć się z tym, że część kotów w ogóle odmówi korzystania z brudnej kuwety.

Koty a higiena

Koty mają reputację śmierdzących zwierząt. Prawda jest jednak taka, że wykastrowany kot, którego kuweta jest regularnie sprzątana, nie będzie wydobywał żadnych nieprzyjemnych zapachów. 

  1. Sprzątaj nieczystości przynajmniej raz dziennie. 
  2. Pełną wymianę żwirku i mycie kuwety zaplanuj mniej więcej raz na trzy tygodnie. Czysta i świeża kuweta jest tym, co koty lubią najbardziej. 

W tym wypadku ważny jest także aspekt higieniczny. Jeżeli w twoim domu mieszka kilka kotów, musisz sprzątać kuwety jak najczęściej. W ten sposób minimalizujesz ryzyko przenoszenia groźnych patogenów (między innymi bardzo niebezpiecznego koronawirusa FCoV). 

Co lubią koty? Wysokie punkty obserwacyjne

A co lubią koty, jeśli mowa o obserwacji i zabawie? To zwierzęta, które bardzo cenią sobie przestrzeń wertykalną. Istnieją wprawdzie rasy bardziej naziemne, jednak zwykle koty czują się lepiej, kiedy mają możliwość wspinania się. Wysoki drapak to absolutne minimum, jakie musisz zapewnić swojemu mruczkowi.

A jak uszczęśliwić kota? Zbuduj mu autostradę na wysokości. Jackson Galaxy, znany amerykański behawiorysta, ukuł termin „kotyfikacja” (catification). Jest to nic innego, jak tylko dostosowanie domu do potrzeb gatunkowych kota.

Jak zapewnić kotu odpowiednią przestrzeń?

Półki, które stworzą bezpieczną trasę z salonu do kuchni, będą dla kota prawdziwym wesołym miasteczkiem. Legowiska na wysokości czy poziome drapaki umieszczone na ostatnim piętrze regału z książkami to tylko przykłady. Ogranicza cię wyłącznie przestrzeń mieszkaniowa i własna wyobraźnia. 

Co lubią koty? Zabawę łowiecką

Na pytanie o to, co lubią koty, mamy kolejną odpowiedź. Polowanie to jedna z najważniejszych czynności wyznaczających rytm kociego dnia. W warunkach domowych rytuał łapania i zjadania ofiary możesz odtworzyć za pomocą zabawy. Chcesz zapewnić swojemu kotu mnóstwo frajdy? Jak najczęściej się z nim baw! Oto kilka porad.

  1. Zamiast popularnych laserów lepiej użyć wędki, która imituje ofiarę. 
  2. Ty wprawiasz ją w ruch, a kot zaczaja się, skacze, drapie zabawkę na końcu wędki i gryzie ją.
  3. W końcu bierze w pyszczek i z dumnie uniesioną głową opuszcza pokój. W naturze w następnej kolejności pojawiłaby się konsumpcja upolowanej ofiary. Dobrze więc po zabawie podać zwierzakowi posiłek. 

Odtwarzając w warunkach domowych cykl łowiecki, zapewniasz swojemu kotu rozrywkę i psychiczny komfort. 

Jak uszczęśliwić kota? Zaoferuj mu zdrowe przysmaki

Niektóre koty są większymi łasuchami od innych. Ze świecą jednak szukać mruczka, który pogardzi pysznym smaczkiem. Wybierając je, zawsze kieruj się składem. Niestety, wiele dostępnych w sklepach kolorowych przysmaków to tłuste, pełne zbóż i innych wypełniaczy niezdrowe przekąski. Ich regularne podawanie może prowadzić do otyłości i problemów zdrowotnych. 

Jakie przysmaki polubi twój kot?

Co lubią koty, jeśli mowa o smaczkach? Najlepiej postawić po prostu na suszone mięso. Większość propozycji na rynku jest niestety kierowana do psów. Smaczki dla kotów są drobniejsze i powinny mieć delikatniejszą strukturę. 

Inną ciekawą propozycją są liofilizowane kawałki mięsa. To naturalne, bezpieczne i zdrowe przysmaki. Pamiętaj jednak, żeby nie podawać ich zbyt dużo, ponieważ są kaloryczne. 

Co lubią koty? Gryzaki!

Koty, których dieta opiera się na mokrej karmie, nie mają zbyt wielu okazji do gryzienia i tym samym do czyszczenia zębów. Czy w takim razie konieczne jest wprowadzanie do ich diety suchej karmy? W żadnym wypadku! Lepiej postawić na naturalne i zdrowe gryzaki. 

W tej roli świetnie sprawdzają się patyczki matatabi. Ta pochodząca z Azji roślina oddziałuje na koty podobnie jak kocimiętka – zachęca je do gryzienia i zabawy. Niektóre koty bardzo entuzjastycznie podchodzą także do suszonych króliczych uszu, choć ich specyficzny zapach może być trudny do zaakceptowania przez domowników.. 

Co lubią koty? Zróżnicowane otoczenie

Co się kryje za tym określeniem? Świadomi opiekunowie wychodzą z założenia, że kot bezpieczny to kot niewychodzący. Często w dyskusjach na ten temat pojawiają się zarzuty, że zamknięty w domu zwierzak cierpi. Tymczasem to od opiekuna zależy, jak zwierzak będzie odbierał otoczenie, w którym żyje. Co lubią koty? Wiele stymulacji.

  1. Kot nie jest zwierzęciem bezobsługowym. Potrzebuje zróżnicowanego otoczenia.
  2. Zapewnij mu różnorodne miejsca do ukrywania, wiele zabawek, punkty obserwacyjne na wysokości i regularny kontakt z domownikami. 
  3. W ten sposób zwierzak uniknie nudy i monotonii, a tym samym również niebezpiecznego dla jego zdrowia stresu. 

Co lubią koty? Zdrowie i bezpieczeństwo

Wizyty u weterynarza zazwyczaj nie kojarzą się przyjemnie. Właśnie dlatego ten punkt możesz uznać za nieco przewrotny w tekście o tym, co lubią koty. Tymczasem kluczem do dobrego samopoczucia zwierzaka jest zdrowie. Jego podstawą są zaś regularne kontrole u weterynarza. Oto kilka kolejnych wskazówek.

  1. Już od kociaka przyzwyczajaj pupila do podróży.
  2. Transporter powinien być akcesorium dobrze mu znanym. Niech stoi w widocznym miejscu. 
  3. W żadnym wypadku nie wyciągaj go tylko wtedy, kiedy macie w planach szczepienie. 
  4. Wizyty u weterynarza można warunkować pozytywnie. Pierwsze badanie jest zazwyczaj nieinwazyjne. 
  5. Do gabinetu zabierz ze sobą zabawki. Niech lekarze będą sympatycznymi osobami, które rozdają kotu głaski i odnoszą się do niego przyjaźnie. W ten sposób zminimalizujesz stres podczas wizyt. 

Pamiętaj o szczepieniach i odrobaczeniach. Kontroluj stan uzębienia kota i raz w roku zafunduj mu badania profilaktyczne. To ma zdecydowanie większą wartość niż najbardziej wymyślna zabawka.

Jak uszczęśliwić kota – podsumowanie

Twój kot będzie najszczęśliwszy wtedy, kiedy będziesz w stanie odpowiedzieć na jego oczekiwania. Pamiętaj, że te czworonogi to zwierzęta, które mają określone potrzeby gatunkowe. Według wielu badaczy proces ich udomowienia nie jest zakończony. Im lepiej opanujesz komunikację ze swoim zwierzęciem, tym lepsze życie mu zapewnisz. Na pytanie o to, co lubią koty, nie ma jednej prostej odpowiedzi. Może być ich naprawdę wiele. Mamy nadzieję, że nasze propozycje pozwolą ci lepiej zrozumieć swojego zwierzaka.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.