Pyszczak, często błędnie nazywany paszczakiem – ryba ta fascynuje naukowców od wielu lat. W większości pyszczaki występują jedynie w kilku miejscach na ziemi. Niektóre gatunki można znaleźć wyłącznie w jednej lokalizacji. Robią wrażenie, a przy okazji są nieco mniej agresywne niż na przykład pielęgnice. Nadal jednak zachwycają swoją prezencją. Jakie wymagania mają jako rybki pyszczaki? Sprawdź!

Pyszczaki – pochodzenie

pyszczaki pochodzenie

W zasadzie większość populacji pyszczaków to gatunki endemiczne. Oznacza to, że występują one wyłącznie w jednym obszarze, zazwyczaj konkretnym zbiorniku wodnym. Na całym świecie są to pielęgnice, które zwykle żerują w jeziorze Tanganika, a także pyszczaki, które znajdują się naturalnie w jeziorze Malawi.

Pyszczaki – odmiany ryb akwariowych

Wiele gatunków pyszczaków, zwłaszcza tych popularnych, pochodzi z jednego miejsca. Są to tak zwane pyszczaki Malawi, pochodzące z jeziora o tej samej nazwie. Oto te gatunki, które najczęściej pojawiają się w akwariach.

Pyszczak żółty

Pyszczaki Yellow to słodkowodne ryby zaliczane według systematyki do pielęgnicowatych. Wyróżnia je przede wszystkim żółte umaszczenie. Nic więc dziwnego, że ryba ta znana jest również jako pyszczak żółty. Pochodzi z jeziora Malawi. Żeruje nawet na głębokości do 25 m. Jest niewielka, osiąga rozmiary do 10 cm. Jest stosunkowo łagodna jak na przedstawiciela tej rodziny, ale nadal uważa się tego pyszczaka za rybę terytorialną.

Pyszczak Maingano

pyszczaki maingano

Pomimo przynależności do tej rodziny jest to roślinożerna ryba. Pyszczak Maingano pochodzi z jeziora Malawi, żyje na maksymalnej głębokości 20 metrów. Dorasta maksymalnie do 10 cm. Ma charakterystyczne, niezwykle efektowne ubarwienie – czarne z jaskrawymi, błękitnymi paskami, kropkami i znaczeniami na ciele, głowie i płetwach. Wymaga dużego zbiornika od 150 l. Jest terytorialna, agresywna i najlepiej czuje się w akwarium jednogatunkowym, w którym na samca przypadają cztery samice.

Pyszczak saulosi

To kolejny pyszczak Malawi, choć rybę tę spotyka się też w jeziorze Malombe. Żeruje na głębokości około 20 metrów, przy piaszczystym dnie. Dorasta do 25 cm, a nawet czasem 30 cm, jeśli ma ku temu warunki. Są to pyszczaki drapieżne, dlatego nie poleca się ich do akwariów towarzyskich. Do akwarium o pojemności 500 litrów może przynależeć jeden dorosły samiec. Samic z kolei może być kilka.

Pyszczak hełmiasty

pyszczak hełmiasty

Charakterystyczny wygląd to coś, czym wyróżnia się ta ryba. Pyszczak ten należy do tak zwanych pyszczaków frontosa, jest w stanie żyć na głębokości nawet 50 metrów. Żyje, co niespotykane, w ławicach, w jeziorze Tanganika. Dorasta do 30 cm. Ma charakterystyczny garb na g łowie, a także niebiesko-szare ubarwienie z pionowymi pasami. Jak na pyszczaki, ryby te są stosunkowo przyjazne. Wymagają jednak bardzo dużego zbiornika – minimum dla małego stada to 500 l.

pyszczaki

Pyszczak wspaniały

Inny niż wszystkie pyszczaki, dorasta tylko do 8 cm długości. Żyje w jeziorze Malawi, w ławicach poruszających się na głębokości do 15 metrów. Samice są żółte, zaś samce – niebieskie z czarnymi paskami. Nie wymaga tak dużego zbiornika, bo na jednego samca i kilka samic wystarczy zbiornik 100 l z piaszczystym dnem.

Ryby pyszczaki – z jakimi rybami mogą dzielić akwarium?

pyszczaki z jakimi rybami mogą być

Agresywne, terytorialne, niechętne – takie często są ryby pyszczaki. Z jakimi rybami mogą być w jednym zbiorniku? To zależy od konkretnego gatunku. Zazwyczaj pyszczaki mogą przebywać z przedstawicielami tego samego gatunku w parze, ewentualnie małej grupie. Niektóre, mniejsze i spokojniejsze gatunki tworzą nawet ławice. Im większa ryba, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że sprawdzi się w akwarium wielogatunkowym.

Pyszczaki to ryby o ciekawym wyglądzie. Jednakże trzeba pamiętać, że wiele z nich nie nadaje się do akwariów towarzyskich. Zawsze sprawdź to przed wyborem konkretnej ryby. Pamiętaj, że pyszczaki mają konkretne potrzeby związane z warunkami. Spełnij je, a ryby wpuść do dojrzałego zbiornika.

Źródło zdjęcia: Cedricguppy – Loury Cédric via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.