Owczarek węgierski puli to rasa psa, która dobrze odnajdzie się zarówno w roli stróża, jak i pupila do towarzystwa. Jest bystry i bardzo zaangażowany w szkolenie, a swojego opiekuna darzy ogromnym uczuciem. Warto jednak pamiętać, że pielęgnacja jego specyficznej sierści nie należy do najłatwiejszych. 

Jakie są najważniejsze informacje o puli?

Ogólny wyglądkrzepki ale subtelny pies średniej wielkości, porośnięty obfitą sierścią, tworzącą zbite płaty i sznury;
oczy są niemal niewidoczne; ogon zawinięty nad grzbietem
Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 36 do 42 cm, psy od 39 do 45 cm;
masa ciała: suki od 10 do 13 kg, psy od 13 do 15 kg
Szatasierść: ze szczenięcego, falistego lub kędzierzawego włosa tworzą się płaty i sznury; włos okrywowy jest szorstki, a podszerstek delikatny; proporcje decydują o strukturze sierści;
maść: czarna, w tym jednolita, z rdzawym lub szarym nalotem; płowa z czarną maską; perłowobiała bez żółtego nalotu
Długość życia12–16 lat
Charaktertemperamentny, żywy, chętny do nauki, wszechstronny, łagodny wobec dzieci
PochodzenieWęgry
Użytkowośćpies pasterski
Klasyfikacja FCIgrupa 1 (psy pasterskie i zaganiające z wyjątkiem szwajcarskich psów do bydła), sekcja 1 (psy pasterskie);
bez prób pracy

Jak wygląda owczarek węgierski puli?

Puli to pies średniej wielkości. Wysokość w kłębie u samców nie powinna przekraczać 45 cm. Samice są nieco mniejsze i zazwyczaj mierzą od 38 do 40 cm. Waga tych zwierząt oscyluje w granicach 10-15 kg, w zależności od płci i cech osobniczych. 

Owczarek węgierski to pies o mocnej i krzepkiej, nieco kwadratowej budowie. Zazwyczaj ciężko dostrzec dokładne proporcje kośćca i mięśni, ponieważ całe ciało zwierzęcia pokrywa gęsta i długa sierść, która tworzy zbite płaty i charakterystyczne sznury. Istotne jest to, aby długość tułowia puli równała się wysokości w kłębie, a długość kufy stanowiła jedną trzecią długości głowy. 

Tym, co wyróżnia puli spośród innych owczarków, jest jego charakterystyczna sierść. Szczeniaki mają gęstą i falistą okrywę, która z wiekiem zaczyna zbijać się w płaty i sznury. Sierść jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy puli jest dość szorstki, jednak podszerstek – bardzo miękki. Bardzo ważne są odpowiednie proporcje. Sierści okrywowej powinno być więcej niż podszerstka. Jeżeli przeważa ten drugi, pielęgnacja jest znacznie trudniejsza. We wzorcu uznaje się to zresztą za wadę. 

Owczarek węgierski puli ma sznury różnej długości – najdłuższe zlokalizowane są w okolicach zadu, ud i lędźwi. Mierzą zazwyczaj od 20 do 30 centymetrów. Sierść jest najkrótsza na kończynach i głowie. Cała część twarzowa powinna być przykryta przez włosy. 

Jaki charakter ma puli?

Puli to rasa, która przez wieki wykorzystywana była do wypasania stad i stróżowania. Instynkt stróża ciągle jest w niej bardzo silny, dlatego do obcych zazwyczaj podchodzi z pewną dozą dystansu. Na spacerach raczej ich nie zauważa, jednak na własnym terytorium wita intruzów bardzo głośnym szczekaniem. Owczarki węgierskie uchodzą za rasę dosyć szczekliwą, co trzeba mieć na uwadze przed zakupem szczeniaka. 

Puli biały na czerwonym tle

Puli, tak jak wszystkie owczarki, bardzo kocha swoją rodzinę i jest niezwykle przywiązany do wszystkich jej członków. Lubi aktywność i chętnie pracuje z opiekunami, jednak nie należy do nadaktywnych psów. Będzie świetnie bawił się na długim spacerze, jednak potem z radością potowarzyszy rodzinie na kanapie podczas oglądania filmów. 

Jak szkolić puli?

Inteligentny i chętny do pracy – taki jest puli. Charakter tego psa sprawia, że wiele osób wykorzystuje go do pracy i sportu. Warto rozpocząć szkolenie jak najszybciej, wówczas jego efektywność będzie największa. Tak jak wszystkie owczarki, puli potrzebuje stymulacji intelektualnej i fizycznej. Odpoczynek nie jest jednak dla niego problemem, dlatego świetnie poradzi sobie nawet w małym mieszkaniu, jeżeli oczywiście jego potrzeba aktywności zostanie zaspokojona.

Owczarek węgierski trzyma się blisko swojej rodziny i uwielbia mieć ją obok siebie. Nie należy jednak do psów, które nie mogą obejść się bez opiekuna. O ile nieobecność nie będzie zbyt długa, z pewnością nie będzie stanowiła dla niego dużego problemu. 

Czy puli to zdrowe psy?

Puli rasa psa na białym tle

Owczarki węgierskie, tak jak większość ras stworzonych do pracy, to zdrowe i odporne psy. Trudne warunki atmosferyczne nie stanowią dla nich problemu. Wyjątkiem są duże upały, podczas których należy ograniczać psu aktywność fizyczną na dworze. 

Nie wyodrębniono wielu chorób genetycznych, które dotyczą konkretnie tej rasy. Sporadycznie puli cierpią na dysplazję stawów biodrowych oraz wady serca. Potencjalnymi problemami mogą być choroby oczu, między innymi zaćma.

Jak pielęgnować puli?

Wielu przyszłych opiekunów zastanawia się, jak pielęgnować specyficzną sierść puli. Szczeniaki rodzą się z falującym włosem, który w wieku około dziesięciu miesięcy zaczyna zbijać się w sznury. Od tego momentu czesanie psa staje się niemożliwe. Sznury wymagają stałego rozdzielania przy ciele, co zapobiega tworzeniu nieestetycznej masy. Dodatkowo zbite sznury utrudniają także wentylację skóry, co jest prostą drogą do infekcji. 

Psy rasy puli powinny unikać kąpieli. Myjemy je tylko w razie konieczności, ponieważ sierść wymaga bardzo dokładnego wysuszenia. Jeżeli pozostawimy ją mokrą, może zapleśnieć. Z kolei sam proces suszenia trwa kilka godzin. 

Jak wygląda hodowla puli?

Wprawdzie puli nie jest szczególnie popularną rasą, jednak zakup szczeniąt nie powinien być problemem. Warto jednak pamiętać, że na miot zazwyczaj trzeba trochę poczekać. Rasa jest uznawana przez FCI, dlatego warto szukać przede wszystkim hodowli zarejestrowanych w ZKwP.

Ile kosztuje puli?

Ile zapłacisz za swojego nowego przyjaciela, jeśli interesuje cię owczarek węgierski puli? Cena szczeniaków w hodowlach FCI to obecnie około 7 tysięcy złotych. Waha się w zależności od skojarzenia czy tytułów rodziców.

Dla kogo owczarek węgierski puli będzie dobrym psem?

Puli będzie doskonałym psem dla każdego, kto chce mieć owczarka i zdaje sobie sprawę z tego, jak powinna przebiegać opieka nad psem z tej grupy. Chociaż jego zapotrzebowanie na pracę stosunkowo łatwo zaspokoić, to jest ona nieodłącznym elementem życia ze szczęśliwym puli. Nauka nowych sztuczek, wyprawy na pasienie owiec czy agility – to aktywności, które warto rozważyć.

Puli dobrze sprawdzi się jako pierwszy pies. Jest chętny do nauki i łatwy w szkoleniu. To towarzyski zwierzak, który nawiązuje dobre relacje z innymi psami, jeżeli oczywiście jest nauczony kontaktu z nimi w okresie socjalizacji. Można zaprzyjaźnić puli z kotem, jednak w tym wypadku wiele zależy od konkretnego osobnika. 

Owczarek węgierski odnajdzie się w aktywnych rodzinach, jednak raczej nie jest polecany dla starszych osób. Zapewnienie mu odpowiedniej aktywności może być w takich wypadkach dość trudne. 

Ze względu na niewielkie rozmiary puli będzie doskonałym towarzyszem dla osób, które często podróżują. Dosyć łatwo go przewozić z miejsca na miejsce, dobrze odnajduje się w różnych środowiskach. 

Psy tej rasy często wybierane są do roli stróżów. Wprawdzie nie odstraszają intruzów aparycją, potrafią jednak głośno dać znać, że na posesji znalazł się ktoś nieproszony. Przy tym warto pamiętać, że rasa uchodzi za stosunkowo głośną, dlatego raczej nie będzie odpowiednia dla osób, które cenią sobie ciszę. 

Na koniec warto wspomnieć, że psy te powinny być, w miarę możliwości, trzymane z dala od wody. Jeżeli jesteś fanem wakacji nad jeziorem, lepiej wybierz inną rasę. 

Jaka jest historia rasy puli?

Przodkowie puli przybyli najprawdopodobniej z terenów Azji Środkowej. Na terenie Karpat i dzisiejszych Węgier psy te znane były praktycznie od starożytności. Pierwsze wzmianki o puli pracujących na węgierskich stepach pochodzą z IX wieku. 

Psy pracujące były niezwykle cenione przez pasterzy – tak właśnie selekcjonowano puli. Charakter był istotną cechą psów wybieranych do hodowli. Dodatkowo decydowano się na te osobniki, które były najsilniejsze i najbardziej chętne do wykonywania swoich obowiązków. Tak silna selekcja poskutkowała tym, że owczarski węgierskie do dzisiaj uchodzą za psy niezwykle zdrowe.

W naszym kraju puli nie są szczególnie powszechne, chociaż funkcjonuje kilka hodowli. Największą popularnością zdecydowanie cieszą się w swojej ojczyźnie. 

Jakie są ciekawostki o puli?

  1. Właścicielem psa tej rasy jest założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg. Dzięki temu puli zyskały popularność na całym świecie.
  2. Za przodka rasy uznaje się teriera tybetańskiego.

Puli to średniej wielkości psy, które zapadają w pamięć dzięki swojej charakterystycznej sierści. Będą świetnym wyborem dla aktywnej rodziny, szczególnie jeżeli jej członkowie są zainteresowani pracą z psem i jego rozwojem. Warto jednak pamiętać, że to rasa, która wymaga bardzo specyficznej pielęgnacji, której nie można zaniedbywać. Największą popularnością psy te cieszą się na Węgrzech.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 55, 06.12.2013/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/55.pdf, rewizja tłumaczenia angielskiego Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 20.10.2013.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.