Psy zaprzęgowe to specjalne rasy, wywodzące się z dalekiej Alaski, Syberii i północnej Skandynawii. W dawnych stuleciach ich rolą było ciągnięcie sań z ludźmi, a także z transportem medycznym i żywnościowym. Dziś zadziwiają nas swoją siłą i sprytem, choć współcześnie pełnią zadanie psów rodzinnych, sportowych i rekreacyjnych. Nic dziwnego, są niezwykle przyjazne dla ludzi i śliczne. Co jeszcze warto wiedzieć o psach zaprzęgowych? Przeczytaj.

Psie zaprzęgi. Kilka faktów z historii

Psie zaprzęgi. Kilka faktów z historii

Historia psich zaprzęgów sięga kilku wieków wstecz, kiedy służyły one za siłę pociągową na dalekiej północy. Ciągnęły sanie z ludźmi, często z upolowaną zwierzyną, a niekiedy z transportem medycznym. Psy zaprzęgowe już wtedy zżyte były z człowiekiem. Eskimosi o nie dbali, karmili je, a one wiernie im służyły, ciągnąc zaprzęgi i ogrzewając ludzi podczas mroźnych nocy. Z tego względu właśnie w rejonach arktycznych wyhodowano specjalne rasy piesków, które są odpowiednie do pracy w zaprzęgu.

Czym charakteryzują się psy zaprzęgowe?

Czym charakteryzują się psy zaprzęgowe?

Są silne, mają gęstą sierść i należą do najszybszych psów. Dzięki temu nie marzną nawet podczas największych mrozów i dają radę prowadzić zaprzęg. Po długiej podróży są wprawdzie zmęczone, ale szybko się regenerują. Są to psy zwykle z grupy szpiców, wyróżniające się trójkątnymi sterczącymi uszami. Ich sierść jest zbudowana z podszerstka i długich włosów. Wyhodowano też rasy mieszane z chartów i wyżłów myśliwskich. Pieski te po wytresowaniu z łatwością współpracują w drużynie, a także z woźnicą. W dzisiejszych czasach spadła rola psich zaprzęgów, jednak to nadal rasy psów sportowych, które są najszczęśliwsze, gdy mają codziennie dużą dawkę ruchu na świeżym powietrzu.

Zobacz także:  Molosowate – jakie rasy psów obejmuje ta grupa? Dowiedz się więcej i poznaj molosy

Poznaj rasy psów zaprzęgowych

Najbardziej znane rasy psów do zaprzęgów, to:

Jak wyglądają psy ras północnych?

Jak wyglądają psy ras północnych?

Alaskany, husky syberyjski i psy grenlandzkie to rasy nieco do siebie podobne, o umaszczeniu biało-szarym, biało-rudym lub biało-brunatnym. Mają migdałowe, skośne oczy, z których często jedno ma inny kolor od drugiego. Ich ogon przypomina lisią kitę. Z kolei samojedy są białe lub kremowe. Mają czarne nosy i oczy, a ogony zakręcone do góry i bardzo puszyste. Eurodogi i greystery wyglądem przypominają myśliwskie wyżły i charty. Są za to lżejsze, równie szybkie, ale mają mniej siły. Sprawdzą się w wyścigach psich zaprzęgów na krótkie dystanse, a także w takich dyscyplinach sportu, jak skijoring czy canicrossing.

Na czym polega tresura psa przed ustawieniem go w zaprzęgu?

Zanim pies pobiegnie w zaprzęgu, musi najpierw przejść szereg różnych treningów. Trener sprawdza, czy konkretny pies nadaje się do takiej aktywności. Trzeba pieska przyzwyczaić do uprzęży i biegu z obciążeniem. Poznać jego osobowość, aby przyporządkować mu odpowiednią pozycję w zaprzęgu. Nauczyć szeregu komend i współpracy z innymi psami w drużynie oraz oczywiście z woźnicą, zwanym tu maszerem.

Jaką rolę pełnią psy w zaprzęgu?

Jaką rolę pełnią psy w zaprzęgu?

Pierwszy w zaprzęgu jest pies prowadzący, czyli lead. To on nadaje tempo i prowadzi drużynę. Drugi z kolei to swing. Jest to często para psów, a ich zadaniem jest „zbieranie” zakrętów. Następne w kolejności są psy drużynowe, czyli team. Ostatnie przed zaprzęgiem są najsilniejsze i największe psy, zwane wheel i to na ich barkach spoczywa największy ciężar prowadzenia sań lub wózka. Z kolei zadaniem maszera jest wydawanie komend. Zaczynając jazdę, odpycha się on nogą od ziemi, a jadąc z górki, hamuje hamulcem, aby psy zanadto się nie rozpędziły.

Zobacz także:  Buldog francuski blue

Jak dbać o psy ras północnych?

Hodowla psów ras północnych nie jest łatwym zadaniem. Pieski te mają długą sierść i zwykle dwa razy w roku linieją. Wymagają przez to regularnego wyczesywania. Poza tym potrzebują wysokokalorycznej diety, a posiłki trzeba podzielić na 23 porcje na dzień. Jako psy domowe są niezwykle przyjacielskie, jednak wymagają codziennej aktywności. Najlepiej, aby mogły się wybiegać na dużym podwórku. Trzymane w ciasnych mieszkaniach, zamknięte przez wiele godzin, są smutne i zapadają na różne choroby.

Zawody psich zaprzęgów to popularna atrakcja w wielu krajach Europy. W Polsce pieczę nad tą dyscypliną trzyma Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów. Psie zaprzęgi są też atrakcją turystyczną w wielu rejonach Polski, na przykład na Podkarpaciu i Podhalu.

Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.