Rasy psów dla alergików są często poszukiwane, jako że alergia na sierść jest, niestety, dość częstym zjawiskiem. Powodują ją rosnąca liczba zwierząt towarzyszących na co dzień człowiekowi i coraz większa tendencja do alergii w populacji. Sprawdź, czy psy poniższych ras to rozwiązanie tego problemu.

Alergia na psy objawia się częstym kichaniem, zapaleniem spojówek, świądem skóry i pokrzywką, astmą, napadami duszności i zatkanym nosem oraz wodnistą wydzieliną z nosa. U osób uczulonych objawy te nie muszą wystąpić jednocześnie. Jednak są uciążliwe nawet w niewielkim nasileniu. Co zrobić, jeśli i tak chcesz mieć psa? Poznaj psy odpowiednie dla alergików.

Psy dla alergików – jak rozpoznać alergię na sierść?

Jeśli istnieje podejrzenie alergii na sierść zwierzęcia, w celu jej potwierdzenia wykonuje się kilka badań. Pierwszym z nich jest test skórny, polegający na nanoszeniu na skórę, która wcześniej zostaje nakłuta lub poddana niewielkim nacięciom, rozcieńczonych wyciągów z różnych alergenów zwierzęcych. Gatunki odpowiedzialne za alergię powodują tzw. reakcję rumieniowo-bąblową w postaci niewielkiego zaczerwienienia w miejscu podania. Test ten nie jest jednak całkowicie miarodajny, gdyż może ulec zafałszowaniu. 

W przypadku niejednoznacznego wyniku stosuje się test RAST, który bada poziom immunoglobuliny skierowanej przeciw konkretnemu alergenowi. Podwyższony poziom IgE może świadczyć o alergii. 

Dowiedziono, że podatność na różnego rodzaju alergie może zwiększać możliwość wystąpienia alergii na alergeny zwierzęce.

Kliknij!
Ile kosztuje chow chow z polskiej hodowli? Sprawdź!

Jakie są główne alergeny zwierzęce?

Jakie są główne alergeny zwierzęce?

Co ciekawe, sama sierść nie uczula. Do głównych alergenów zwierzęcych zalicza się:

  • naskórek, 
  • wydzielinę gruczołów potowych i łojowych,
  • mocz,
  • ślinę,
  • surowicę zwierząt.

Część osób, u których zdiagnozowano alergię na alergeny zwierzęce, nie ma zwierząt domowych. Jednak stwierdzenie uczulenia nie musi się wiązać z rezygnacją z posiadania psa. Istnieje kilka ras psów, które nie stanowią źródła kłopotów zdrowotnych na tle alergicznym. Poznaj rasy psów dla alergików!

Jakie psy nadają się dla alergików? Tak zwane psy hipoalergiczne

Jakie psy nadają się dla alergików? Pudel

Termin „hipoalergiczne rasy psów” nie jest terminem prawidłowym. Trzeba mieć świadomość, że nie ma psów, które w ogóle nie uczulają. Jednak rasy pozbawione podszerstka lub psy z włosami, które uczulają w znacznie mniejszym stopniu. Oto przegląd ras, które sprawdzą się jako domowe pupile osób ze stwierdzoną alergią.

Rasy psów dla alergików

Pudel

Pochodzący z Francji pudel to piękny, majestatyczny pies, który zachwyci swoją urodą każdego konesera. Jeśli ktoś marzy o psie odpowiednim dla alergików, ten wybór okaże się doskonały. Jest to pies myśliwski obdarzony wybitną inteligencją. Dzisiaj zatracił swój pierwotny charakter i jest wykorzystywany głównie jako pies do towarzystwa. 

Według klasyfikacji FCI występuje w kilku odmianach: dużej, średniej, miniaturowej i toy. Pudla zaliczamy do ras psów antyalergicznych (jest to określenie potoczne), gdyż jest psem z naturalnym włosiem. Jest ono, w zależności od odmiany, lokowe lub sznurowe. Lokowe jest bardzo gęste i delikatne, wełniste. Sznurowe z kolei jest dość cienkie i skręcone w charakterystyczne dredy. Pies tej rasy wyróżnia się dużą inteligencją, dzięki której szybko się uczy i nadaje się do uprawiania psich sportów. Polecany jest ludziom energicznym, lubiącym aktywnie spędzać czas ze swoim ulubieńcem.

Yorkshire terrier

yorkshire terrier

Popularny york to przedstawiciel ras dla alergików. Należy do grupy grupy terierów. Osiąga masę do 3 kg. Początkowo pieski tej razy pilnowały domostw i tępiły szkodniki. Dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi szybko trafiły jednak do salonów, gdzie stały się ulubieńcami pań. Popularne yorki są żywe i towarzyskie. Dzięki swojej czujności nadają się na stróża mieszkań. Polecane są osobom starszym, samotnym, które mają dużo czasu na pielęgnację szaty pupila. Ze względu na niewielkie rozmiary nie są dobrym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi.

Kliknij!
Agresja psa w stosunku do dzieci – niebezpieczne zjawisko, do którego nie możesz dopuścić! Co jest przyczyną? Sprawdź!

Maltańczyk

maltańczyk

Maltańczyk to kolejny przedstawiciel małych psów rasy, która nie uczula. Należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Zwraca uwagę lśniącym, gęstym, jedwabistym, długim włosem. Jego szata wymaga starannej pielęgnacji. Ten niezwykle atrakcyjny piesek jest wobec swojego opiekuna niezwykle czuły i delikatny. Odznacza się łagodnym charakterem. Lubi zabawę. Nadaje się nawet do niewielkiego mieszkania. Będzie zawsze chętnie towarzyszył swoim opiekunom w każdej domowej czynności. Ze względu na niewielkie rozmiary nie poleca się go na towarzysza małych dzieci.

Shih tzu

shih tzu

Shih tzu to niewielki piesek o proporcjonalnej budowie. Ma gęsty, długi włos z gęstym podszerstkiem. Jest jednym z najpiękniejszych psów do towarzystwa. Występuje w wielu umaszczeniach. Odznacza się wspaniałym charakterem, dzięki któremu jest doskonałym psem do towarzystwa. To świetny stróż, żywo i czujnie reagujący na otoczenie. Dla domowników czuły i delikatny, wobec obcych jest jednak dość nieufny. Będzie doskonałym kompanem dla osoby samotnej, pracującej w domu, starszej. Wymaga starannej pielęgnacji.

Basenji

Jakie psy nadają się dla alergików? Basenji

Basenji to pies dla znawcy rasy. Ten średnich rozmiarów psiak ma proporcjonalną, doskonałą sylwetkę. Nie należy do ras popularnych, ale swoją elegancją przyciąga uwagę mijających go ludzi. Jego sierść występuje w kolorach czarnym, czarno-białym, biało-płowym oraz pręgowanym. Ma dość charakterystyczny szczek, chociaż nie należy do psów głośnych. Jest bardzo niezależny, nieufny w stosunku do innych. Poddany łagodnemu, konsekwentnemu szkoleniu, będzie dobrym towarzyszem dla zrównoważonego i cierpliwego przewodnika lubiącego długie spacery ze swoim podopiecznym. Jest dobrym wyborem dla osoby konsekwentnej i cierpliwej, która szuka rasy dla alergika.

Bichon frise

bichon frise

Bichon to piesek niewielkich rozmiarów, nie powinien być wyższy niż 30 cm w kłębie. Jego biały, bardzo gęsty i niezbyt długi włos wymaga starannej pielęgnacji. Bichon nie jest psem dla każdego. Cechuje go niezależny charakter. Musi być prowadzony cierpliwie, łagodnie i konsekwentnie. Nadaje się dla osób starszych, nie wymaga bowiem długich spacerów. Nie lubi zostawać sam w domu.

Kliknij!
Ile kosztuje border collie i co wpływa na jego cenę?

Border terrier

Border terrier

Border terrier jest psem średniej wielkości. Jest niezwykle wytrzymały. Jego sierść jest średniej długości, szorstka i gęsta. Cechą charakterystyczną tej rasy są rosnące na pysku wąsiki nadające psu nieco zawadiacki wygląd. Jest psem wymagającym dużo ruchu, będzie więc doskonałym towarzyszem dla osoby lubiącej aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Jak większość psów z grupy terierów może nie tolerować małych zwierząt w domu. Bywa psem jednego pana.

Airedale terrier

Airedale terrier to jeden z najbardziej rozpoznawanych terierów. To pies średniej wielkości o charakterystycznie wydłużonym pysku. Ma gęstą i twardą sierść wymagającą trymowania. Głowa i uszy powinny być płowoczerwone. Jest psem obdarzonym wspaniałym charakterem. Jest odważny, silny i wytrzymały. Bardzo szybko się uczy, nadaje się więc dla osób lubiących pracę z psem. Ponadto jest czujny, więc dobrze radzi sobie w roli stróża. Bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów. Z powodzeniem może mieszkać ze starszymi dziećmi, a dla nastolatka będzie wiernym towarzyszem codziennych wędrówek. Będzie więc dobrym przedstawicielem rasy dla starszych dzieci.

Cavalier king charles spaniel

Cavaliery to nieduże pieski ozdobne o długim włosie, które znane były już w starożytności. Od zawsze ich jedynym zadaniem było towarzyszenie bogatym damom i bycie atrakcją dla otoczenia. Uwieczniane na licznych obrazach, towarzyszyły rodzinom królewskim i możnowładcom. Dzisiaj polecane są głównie mieszkańcom dużych miast. Cavalier lubi zabawę, lecz nie wymaga długich spacerów. Jest bardzo łagodny, przyjacielski, lubi dzieci. Nadaje się zarówno dla osób starszych, jak i rodzin ze starszymi dziećmi. Ze względu na umiarkowaną aktywność nie będzie dobrym wyborem dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek na łonie natury.

Lhasa apso

lhasa apso cena

Słowo „apso” oznacza małego, długowłosego psa. Ojczyzną rasy jest daleki Tybet. W Tybecie wierzono, że te małe pieski, zwane „lwimi pieskami”, są kolejnym wcieleniem zmarłych kapłanów. Otaczano je czcią i szacunkiem i hodowano w klasztorach. Znane były już w VIII w. p.n.e. Do Europy dotarły na przełomie XIX i XX wieku. W 1933 roku Dalajlama zawiózł 13 piesków do Ameryki i to one właśnie zapoczątkowały hodowlę tej rasy poza ojczyzną. 

Kliknij!
Umowa adopcyjna psa – czym jest adopcja psa, jak powinien wyglądać wzór umowy adopcyjnej i co musi zawierać?

Lhasa apso to mocno owłosiony mały piesek o wydłużonej sylwetce. Głowę nosi dumnie do góry. Włos na głowie rozdzielony jest na środku równym przedziałkiem. Jest wesoły, pewny siebie, czujny i ciekawski. Wymaga stałego kontaktu z człowiekiem i systematycznej pielęgnacji, której nie można zaniedbać, gdyż jego włosy mogą się skołtunić. Lubi zabawy i spacery, dlatego będzie dobrym wyborem dla rodzin ze starszymi dziećmi.

Sznaucer olbrzym

sznaucer olbrzym

Doskonałym przedstawicielem dużych ras dla alergików będzie sznaucer olbrzym. Sznaucery to szorstkowłosa odmiana pinczerów. To rasa stosunkowo młoda, jej historia sięga połowy XIX wieku. Początkowo towarzyszyły dyliżansom, pilnowały dobytku podróżnych, a w stajniach tępiły szczury. Jako psy wiejskie pilnowały stad i domostw. 

Sznaucer to pies duży, silny, o żywym, lecz opanowanym usposobieniu. Jest odważny i inteligentny. Jego zamknięta w kwadracie sylwetka przykuwa uwagę swoją elegancją. Ze względu na takie cechy, jak opanowanie, łatwość szkolenia, przywiązanie, cechy obrończe można go polecić osobom aktywnym, lubiącym pracę z psem, sportową rywalizację. Traktowany jedynie jako kanapowy pies towarzyszący nie będzie szczęśliwy. Szorstka sierść sznaucera olbrzyma wymaga trymowania i systematycznej pielęgnacji, inaczej wygląda niechlujnie i kołtuni się. Rasa polecana również dla starszych dzieci.

Sznaucer miniaturowy

sznaucer miniaturowy

To odmiana sznaucera wywodząca się od niemieckich szorstkowłosych psów podwórzowych. Używano ich głównie do pilnowania obejść i tępienia gryzoni. Sznaucer miniaturowy powinien przypominać zminiaturyzowaną wersję większych odmian. Jest mocny i zwarty. Jego wzrost nie powinien przekraczać 35 cm w kłębie. Dopuszcza się następujące odmiany barwne: czarny, pieprz i sól, czarno-srebrny i biały. Żywy temperament, inteligencja i bystrość stawiają go w czołówce psów nadających się do uprawiania psich sportów. Jest polecany ludziom aktywnym, rodzinom z dziećmi, wobec których jest cierpliwy i delikatny.

Alergia nie wymaga rezygnacji z opieki nad tak cudownym zwierzęciem, jakim jest pies. Spośród zaprezentowanych ras osoby uczulone mogą wybrać psa, który najlepiej spełni pokładane w nim oczekiwania co wielkości, temperamentu, warunków mieszkaniowych czy sytuacji rodzinnej. Należy pamiętać, że sam wybór odpowiedniej rasy nie wystarczy, by zabezpieczyć się w stu procentach przed wystąpieniem przykrych objawów alergii. Trzeba właściwie dbać o swojego pupila, dbać o jego higienę. Wtedy długo będziemy się cieszyć obecnością ukochanego czworonoga.