Na świecie istnieje kilkaset ras i wciąż rejestrowane są nowe. Psy angielskie mają długą tradycję, ponieważ wykorzystywane były nawet kilka wieków wcześniej. Sprawdź, jak wyglądają angielskie rasy psów.

Cocker spaniel angielski – charakter i wygląd

Jeśli chodzi o psy angielskie, ta rasa jest jedną z najpowszechniejszych. Zwierzę to wyhodowane zostało jako aporter i płochacz, pomocny przy wypłaszaniu ptactwa i przynoszeniu postrzałek z wody. Rasa stała się bardzo popularna jako towarzysząca, co niestety skutkowało poważnymi problemami z agresją u złotej odmiany. Cecha ta nazywana była rage syndrome.

Mastif angielski

Poprzednikami tego molosa w typie mastifa były psy bojowe hodowane w Rzymie do walk z bykami i lwami. Jest to pies rasy olbrzymiej, dorastający do 90 cm w kłębie, osiągający nawet 120 kg masy ciała. Nazywany bywa dogiem z Anglii.

Przedstawiciel tej rasy jest na ogół zrównoważony i bardzo lojalny w stosunku do opiekuna. Może mieć cechy psa obronnego, dlatego należy uważać w kontaktach z obcymi osobami, zwłaszcza wchodzącymi na teren zajmowany przez zwierzę.

Buldog angielski – opis rasy

Rasa znana z polskiego serialu podbiła serca wielu osób. Buldog angielski jest psem średnich rozmiarów, dorastającym do 40 cm i ważącym do 25 kg. Buldog angielski to pies wesoły i zwykle łagodny, jednak jego hodowla często uznawana jest za nieetyczną. Dlaczego?

Pielęgnacja buldoga angielskiego nie jest trudna, jeśli chodzi o okrywę. Wymaga on jednak regularnego czyszczenia fałd skórnych i dbania o oczy, które mają tendencję do chorób gruczołu trzeciej powieki. Według statystyk nawet 3/4 przedstawicieli rasy cierpi na dysplazję stawu biodrowego.

Bedlington terrier

Charakterystyczna rasa dopiero podbija serca opiekunów z całego świata. Te psy angielskie wyglądem zbliżone są do małych owieczek, zwłaszcza gdy mają fryzurę wystawową. Mierzą do ok. 41 cm w kłębie i ważą do ok. 10 kg. Rasa zdecydowanie nie budzi respektu wyglądem, choć niegdyś używana była do polowania na wydry, lisy i borsuki, a jej przodków wystawiano w walkach. Dziś to przede wszystkim psy rodzinne o stosunkowo zrównoważonym charakterze.

Bulterier

Bull terrier to pies o charakterystycznej kufie. Rasa ta budzi skrajne emocje. W przeszłości służyła do wyłapywania szczurów, a z czasem również do walk psów. Z tego powodu socjalizacja od szczenięcia jest szczególnie istotna. Jest to pies średniej wielkości, dorastający do 45 cm wysokości w kłębie.

Yorkshire terrier – najpopularniejsze psy angielskie

Nie da się ukryć, że yorki to najpopularniejsze psy angielskie. Historia rasy niekoniecznie jednak pokrywa się z tym, co myślą o niej współcześnie opiekunowie. Był to bowiem pies należący głównie do osób biednych, łapiący szczury i myszy. Dopiero potem ewoluował w psa do towarzystwa.

York nie powinien być zbyt mały – optymalna waga wynosi do 3,2 kg, psy miniaturowe często chorują. To potężny pies w małym ciele, o czym powinien pamiętać opiekun.

Beagle – jedna z popularniejszych ras psów

Psa rasy beagle można dziś powszechnie spotkać na ulicach. Te psy rasowe wykorzystywane były wszechstronnie w myślistwie jako tropowce, gończaki, posokowce i dzikarze. Dziś są psami angielskimi do towarzystwa, co niestety przekłada się na często występującą otyłość.

Zwierzęta mają tendencję do ucieczek. Od szczeniaka warto je szkolić, aby pilnowały się człowieka. Nie należy puszczać ich luzem tam, gdzie mogłyby biec za tropem.

Basset hound

Te psy angielskie uznawane są za leniwe i uparte. To tylko częściowo prawda. Basset to pies polujący o charakterystycznym wyglądzie, obwisłej skórze i krótkich łapach. Zwierzęta te mimo niewielkiej wysokości – do 38 cm – mogą ważyć nawet 33 kg. Hodowla tej rasy rozpoczęła się, bo poszukiwano dobrego psa tropowego do nagonek na zające. Dziś jest to raczej zwierzę towarzyszące, choć bardzo uparte i wymagające szkolenia już jako szczenię.

Seter angielski

Seter angielski to pies pracujący, który osiąga ok. 64 cm w kłębie i masie ciała ok. 28 kg. To rasa myśliwska wykorzystywana przede wszystkim do aportowania i wystawiania ptactwa. Może być, przy odpowiednim szkoleniu, świetnym psem towarzyszącym, łagodnym wobec dzieci i przyjaznym dla otoczenia. Ma charakterystyczną, pstrokatą, długą sierść, zawsze z dodatkiem bieli.

Cavalier king Charles spaniel

Te psy angielskie mają łagodne usposobienie i często wykorzystywane są w dogoterapii. Są nieduże – ważą do 8 kg i mają do 35 cm w kłębie. Dodatkowo zachwyca ich wygląd, czyli nieco dłuższa sierść i charakterystyczny, proszący wyraz pyska. Niestety rasa obciążona jest licznymi chorobami, m.in. związanymi z pracą serca czy układem oddechowym.

Chart szkocki

Jeden z rzadziej występujących przedstawicieli psów angielskich. Te charty dorastają do minimum 71 cm w kłębie i ważą ok. 45 kg, przy czym suczki są nieco mniejsze. Mają szare umaszczenie i szorstką sierść. Psy tej rasy wykorzystywane były przede wszystkim do pracy z myśliwymi i wyścigów. Dziś spełniają się też jako zwierzęta towarzyszące, ale potrzebują dużej dawki ruchu.

Psy angielskie różnią się charakterami i wyglądem. Z tego powodu warto wybrać dla siebie takiego czworonoga, który będzie spełniał oczekiwania domowników. Bierz pod uwagę usposobienie i to, czy zwierzę nadaje się dla osób doświadczonych, czy raczej tych, które po raz pierwszy mają psa.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.