Dlaczego psu śmierdzi z pyska? To pytanie, które bardzo często zadają sobie opiekunowie czworonogów różnych ras. Z pozoru to tylko niewinny defekt kosmetyczny, jednak brzydki zapach może być czasem objawem przeróżnych dolegliwości. Szczególnie jeżeli pojawił się nagle, a jego intensywność wzrasta, Podpowiadamy, jak mu zapobiegać i kiedy powinieneś zacząć się niepokoić. Sprawdź, kiedy przykrego zapachu z pyska psa zwiastuje coś poważnego. 

Dlaczego psu śmierdzi z pyska?

Dlaczego psu śmierdzi z pyska? Opiszemy główne przyczyny nieprzyjemnego zapachu, ale najpierw musisz je poznać. Są to przede wszystkim:

  • infekcje w obszarze jamy ustnej;
  • zalegające resztki pokarmu;
  • gromadzenie się kamienia nazębnego;
  • jedzenie śmieci lub koprofagia;
  • choroby układowe;
  • cukrzyca.

Infekcje w obszarze jamy ustnej

Bardzo często zdarza się, że psu śmierdzi z pyska z powodu stanów zapalnych w obszarze jamy ustnej. Najczęściej są to infekcje dziąseł, psujące się zęby i afty. 

W przypadku zapalenia dziąseł bezpośrednią przyczyną przykrego zapachu jest zbierająca się ropa. Bardzo często występują wtedy problemy z gryzieniem, a zwierzę w końcu odmawia jedzenia lub ma z nim wyraźny problem. Dziąsła są zaczerwienione, a w ich obszarze tworzą się kieszonki.

Zalegające resztki pokarmu 

Czasami przykry zapach z pyska psa wiąże się po prostu z resztkami jedzenia, które zalegają między zębami. Rozpoczyna się proces gnilny. Bakterie odpowiedzialne za rozkładanie pokarmu sprawiają, że zapach staje się trudny do zniesienia. 

Na takie przypadki bardziej narażone są psy z ubytkami zębowymi. Wbrew pozorom nie należy tego lekceważyć. Dlaczego? Toksyny z rozkładającego się jedzenia rozprzestrzeniają się po organizmie, tworząc potencjalne niebezpieczeństwo dla serca, nerek i innych ważnych organów wewnętrznych. 

Gromadzenie się kamienia nazębnego

Dlaczego jeszcze psu śmierdzi z pyska? Kamień nazębny to jedna z najczęstszych przyczyn przykrego oddechu u psów i kotów. Niektóre rasy są bardziej narażone od innych, jednak prawda jest taka, że ta przypadłość może dopaść każdego psa. 

Duża ilość kamienia nazębnego może doprowadzić do stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, zniszczenia zębów. W konsekwencji kamień staje się przyczyną wielu chorób układowych i stanów zapalnych w organizmie. 

Jedzenie śmieci lub koprofagia

Niektóre zwierzęta mają tendencję do zjadania znalezionych na spacerze przedmiotów – resztek jedzenia czy organicznych lub nieorganicznych śmieci. Takie zachowanie często prowadzi do przykrego zapachu z pyska. 

Nieco bardziej nieprzyjemnym przypadkiem jest koprofagia, czyli skłonność do jedzenia odchodów. Psy dotknięte tym zaburzeniem mają tendencję do konsumpcji kału innych zwierząt lub nawet ludzi. U wielu opiekunów budzi to zrozumiałe obrzydzenie i złość, jednak przy nasileniu się takich zachowań warto poinformować o nich lekarza weterynarii. Czasami bowiem koprofagia jest wynikiem niedoboru składników odżywczych. Częściej jednak jest to problem behawioralny. 

Choroby układowe

Za przykry zapach z pyska psa czasami odpowiedzialne są procesy chorobowe, jednak nie tylko w obszarze jamy ustnej, lecz także układu pokarmowego. Psu śmierdzi z pyska, kiedy choruje na refluks, ma problemy trawienne czy nadkwaśność. 

Oddech zwierzęcia (zarówno psa, jak i kota) zmienia się na mniej korzystny także w zaawansowanym stadium niewydolności nerek. 

Cukrzyca

Nieprawidłowe procesy metabolizowania cukru w organizmie psa wpływają na jego oddech. Opiekunowie zwierząt z cukrzycą często określają woń z ich pyska jako smród fermentujących owoców. Jeżeli zauważysz coś takiego, koniecznie zgłoś psa do lekarza weterynarii. 

Przykry zapach z pyska psa – przypadek szczeniąt

Pierwsze tygodnie szczeniaka w nowym domu często obfitują w niespodzianki. Jedną z nich jest podejrzanie nieprzyjemny oddech. Gdy małemu psu śmierdzi z pyska, w wielu opiekunach budzi to niepokój, jednak najczęściej przyczyną jest przejściowe zapalenie dziąseł. Towarzyszy ono wymianie zębów mlecznych na stałe. 

Proces ten rozpoczyna się w trzecim miesiącu życia psa i może trwać nawet do ukończenia ósmego miesiąca. Nieciekawy zapach z pyska jest wówczas fizjologicznym zjawiskiem, którym nie trzeba się szczególnie przejmować, ponieważ mija samoistnie. 

Przykry zapach z pyska psa i odpowiednio wczesna reakcja

W przypadku psich dzieci warto także pamiętać, że mają one tendencję do gryzienia, a często także jedzenia napotkanych po drodze przedmiotów. Oduczanie takich zachowań jest elementem treningu posłuszeństwa, który zawsze musi trochę potrwać. Uzbrój się więc w cierpliwość. Zjadanie odchodów czy śmieci przez szczeniaka nie powinno budzić twojej złości. Trzeba natomiast czytelnie komunikować pieskowi, że takie zachowanie nie jest akceptowane. To świetny wstęp do wprowadzenia komendy „fe” lub „zostaw”. 

Psu śmierdzi z pyska – co robić? 

Przykry zapach z pyska psa – jeśli nie jest to wymieniający zęby szczeniak – zawsze powinien wzbudzić w tobie podejrzenia. W większości przypadków znalezienie przyczyny nie jest trudne, jednak aby podjąć konkretne działania, trzeba najpierw postawić odpowiednią diagnozę. 

Oddech psa nigdy nie będzie całkowicie neutralny, jednak w żadnym wypadku nie powinien śmierdzieć. Gdy psu śmierdzi z pyska, to w przytłaczającej większości przypadków sygnał, że w organizmie zwierzaka dzieje się coś niedobrego. 

Psu śmierdzi z pyska – higiena jamy ustnej

Mało kto zdaje sobie sprawę, że dbanie o higienę jamy ustnej psa leży całkowicie w rękach opiekuna. Niestety, zazwyczaj właściciele ograniczają się do kupowania przysmaków, które według reklam mają czyścić zęby. Niektóre przysmaki dentystyczne mają jako taką skuteczność, jednak zazwyczaj nie wystarczają. Co zatem zrobić?

  • Najlepszym rozwiązaniem jest przyzwyczajanie psa od szczeniaka do szczotkowania zębów. Szczoteczki i pasty można kupić niemal w każdym sklepie zoologicznym.
  • To jednak nie jedyna forma troszczenia się o pysk psa. Ostatnio coraz popularniejsze są płyny do higieny jamy ustnej, które codziennie dodaje się do wody.
  • Ciekawym rozwiązaniem są także płatki czyszczące, które można założyć sobie na palec i w ten sposób oczyścić zęby czworonoga. 

Psu śmierdzi z pyska – leczenie problemów zdrowotnych

Podczas każdej wizyty kontrolnej u weterynarza (na przykład podczas szczepień lub odrobaczania) warto poprosić specjalistę, aby przejrzał pysk psa. Stany zapalne jamy ustnej bardzo często powodowane są przez kamień nazębny. Do usuwania kamienia można stosować specjalistyczne preparaty weterynaryjne. Jednak najskuteczniejszym rozwiązaniem jest prosty zabieg pod narkozą, który pozwala pozbyć się go w całości. 

Doprowadzenie pyska psa do porządku (usunięcie kamienia, psujących się zębów i stanów zapalnych dziąseł) powinno wyeliminować przykre zapachy. Jeżeli jednak w dalszym ciągu psu śmierdzi z pyska, potrzebne mogą być dalsze badania diagnostyczne. Najważniejszym zadaniem jest wykluczenie chorób układowych, a w przypadku ich potwierdzenia podjęcie odpowiedniej terapii. 

Przykry zapach z pyska psa a koprofagia

Jeżeli dochodzi do koprofagii czy jedzenia śmieci, nie wahaj się opowiedzieć o tym lekarzowi. W takich przypadkach problem może leżeć w diecie lub wchłanianiu się pokarmów. Jeśli tutaj wszystko będzie w porządku, pomóc powinien psi behawiorysta. Zjadanie odchodów może bowiem być zachowaniem kompulsywnym lub mieć inne podłoże.

Przykry zapach z pyska psa – podsumowanie

Aby zadziałać adekwatnie do problemu, trzeba najpierw go prawidłowo rozpoznać. Właśnie dlatego, jeśli twojemu psu śmierdzi z pyska, nie czekaj, tylko jak najszybciej zacznij działać. Zanim kupisz gryzaki, szczotki do zębów i specjalistyczne płyny odświeżające oddech, umów się do lekarza weterynarii. 

Rozpoznanie zapalenia dziąseł czy nawet kamienia nazębnego możliwe jest na najbardziej podstawowej wizycie, która trwa krótko i nie kosztuje dużo. Im szybkiej wyłapiesz problem, tym łatwiej będzie sobie z nim poradzić. 
Kiedy psu śmierdzi z pyska, lekceważenie tego to najgorsze, co możesz zrobić. Zaniedbanie stanu jamy ustnej to nie tylko problem kosmetyczny, lecz także wstęp do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Długotrwały stan zapalny może przełożyć się na problemy kardiologiczne, a nawet na niewydolność nerek. Lepiej zadziałać szybciej, niż skazać zwierzaka na długotrwałe leczenie.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.