Pies, tak samo jak człowiek, może mieć problemy z krzywymi zębami. Niewielkie wady zgryzu u psa zwykle nie wymagają interwencji. Czasem jednak z tego powodu pies kaleczy sobie język i podniebienie. Wtedy potrzebna jest mu fachowa pomoc weterynarza. Co więcej, psy rasowe z chorobami zębów są dyskwalifikowane podczas wystaw. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać wadom zgryzu u szczeniąt, a stan uzębienia regularnie kontrolować w gabinecie weterynaryjnym. Jak rozpoznać przodozgryz u psa i jak dbać o psie uzębienie? Przeczytaj.

Jak wygląda prawidłowy zgryz u psa?

Zgryz u psa to ustawienie względem siebie zębów żuchwy i szczęki górnej. Prawidłowością jest tzw. zgryz nożycowy, w którym siekacze żuchwy, czyli szczęki dolnej, ustawione są tuż za siekaczami szczęki górnej. W przypadku psów pasterskich za odpowiedni uważa się zgryz kleszczowy, zwany też cęgowym. W tym przypadku siekacze żuchwy i szczęki nachodzą na siebie. Prawidłowy zgryz umożliwia psu jedzenie i rozgryzanie różnego rodzaju pokarmu, a także gryzienie kości i zabawę w aportowanie.

Przyczyny i rodzaje wad zgryzu u psów

Powodem nieprawidłowości w budowie jamy ustnej u psa są wady genetyczne oraz zaniedbania w czasie wymiany zębów mlecznych na stałe. Weterynaria i kynologia wyróżnia następujące wady:

  • tyłozgryz, czyli wysunięte siekacze górnej szczęki, a kły górne wyraźnie poprzedzają kły dolne;
  • przodozgryz, czyli wysunięte siekacze dolnej szczęki, przy czym niewielka wada tego rodzaju jest normalna w przypadku niektórych ras psów, takich jak buldog, bokser i pekińczyk;
  • zgryz naprzemienny, w którym siekacze górne raz są przed dolnymi, a raz za nimi, jest to poważna wada w budowie żuchwy.

Krzywe zęby psa. Leczyć czy nie leczyć?

Niewielkie wady nie przeszkadzają pupilowi ani w jedzeniu, ani w zabawie. Nie są też powodem dolegliwości bólowych. Jest to jednak problem w przypadku profesjonalnych hodowli psów rasowych. Krzywy zgryz jest bowiem powodem do dyskwalifikacji przy wystawach. Z kolei poważniejsze nieprawidłowości zgryzu to często powód poranionych dziąseł i języka. Pies może mieć problemy z gryzieniem karmy, a w skrajnych przypadkach nie może domknąć pyska. Wówczas psu pomóc może tylko lekarz weterynarii, z doświadczeniem w stomatologii u psów.

Na czym polega leczenie złego ustawienia łuków zębowych?

Leczenie u dorosłych psów polega na podawaniu psu specjalnych gryzaków i płytek do prostowania zębów. Swój udział mają w tym właściciele pupila, którzy powinni tak ćwiczyć z psem, aby ten traktował to jak zabawę. Duże wady, które utrudniają psu jedzenie, skorygować można za pomocą aparatu ortodontycznego. Wstawia się go podczas ogólnego znieczulenia, a czas leczenia wynosi z reguły kilka miesięcy. Noszenie aparatu powoduje ból i dyskomfort, dlatego leczenie ortodontyczne stosuje się rzadko.

Czy można zapobiec nieprawidłowościom w budowie szczęki?

Jeśli twój szczeniak dorasta, a ciągle jeszcze ma zęby mleczne, to zaprowadź go do lekarza. Zdarza się, zwłaszcza u miniaturowych ras, że zęby stałe rosną obok mlecznych. Wówczas konieczne jest usunięcie mleczaków. Równie ważne jest podawanie odpowiednio zbilansowanej karmy, odpowiedniej dla wieku pupila. Do odpowiedniego rozwoju psa i dobrej kondycji zdrowotnej, niezbędne jest bowiem dostarczenie witamin i minerałów.

Zdrowy pies to radość i duma dla jego właściciela. Choć wymaga troski i opieki, to odwdzięcza się przyjaźnią i miłością. Jeśli zauważyłeś wadę zgryzu u swojego pupila i nie wiesz, czy należy ją leczyć, skonsultuj się z weterynarzem. Specjalista powie ci, czy tyłozgryz lub przodozgryz u psa wymaga leczenia.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.