Od razu trzeba wspomnieć o tym, że przepuklina u psa może być niebezpieczna i wymaga bezzwłocznej interwencji specjalisty. W wielu przypadkach jedynym sposobem na pozbycie się problemu jest operacja przepukliny u psa. Jakie są rodzaje przepukliny i jakie daje ona objawy? Jak wyglądają metody leczenia tego schorzenia? Na te i inne nurtujące cię pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Przepuklina u psa – co to jest?

przepuklina u psa - co to

Czym dokładnie jest przepuklina u psa? To wybrzuszenie, najczęściej zlokalizowane na brzuchu. W wyniku przerwy w powłokach brzusznych niektóre narządy lub tkanka tłuszczowa mogą się przemieszczać pod skórę. Wielkość przepukliny zależy od rozmiaru przerwy w powłokach. 

Sytuacja, gdy to narządy wewnętrzne przedostają się pod skórę, jest niezwykle niebezpieczna i może nawet zagrażać życiu zwierzaka. Jeśli tylko zauważysz coś niepokojącego, od razu udaj się do specjalisty. Szybka konsultacja, wykonanie badań i podjęcie leczenia mogą uratować pupilowi zdrowie, a nawet życie. 

Przepuklina u szczeniaka

W większości przypadków przepuklina u starszych psów powstaje na skutek urazu. Jednak sytuacja wygląda inaczej w przypadku młodych zwierząt. Przepuklina u szczeniaka często ma charakter wrodzony i bardzo szybko można ją zdiagnozować. Gdy tylko dostrzeżesz taki problem, udaj się do weterynarza. 

Przepuklina u psa – objawy

przepuklina u psa - objawy

W przypadku przepukliny u czworonoga objawy, które powinny zwrócić twoją uwagę to między innymi: 

  • osłabienie;
  • brak apetytu;
  • wymioty;
  • duszności;
  • ślinienie się;
  • kaszel;
  • wybrzuszenie zlokalizowane na brzuchu lub w okolicy pachwin. 

Jak widzisz, objawy te nie są charakterystyczne dla wyłącznie jednej choroby i mogą wskazywać także na inne przypadłości. Właśnie z tego względu nie należy diagnozować zwierzaka na własną rękę. Powinien zrobić to doświadczony specjalista.

Rodzaje przepukliny u psa

przepuklina u psa - rodzaje

Warto wspomnieć o tym, że wyróżnia się kilka rodzajów przepukliny u psów. 

Przepuklina pępkowa u szczeniaka

Ten rodzaj przepukliny u szczeniaka powstaje w pierwszych tygodniach życia, w miejscu, w którym była pępowina. W większości przypadków to nic groźnego, a przepuklina ustępuje samoistnie. Jeśli nie – wymaga leczenia operacyjnego, gdy zwierzę jest starsze.

Przepuklina pachwinowa u psa

Ta przypadłość pojawia się na skutek zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej i zdecydowanie wymaga szybkiej wizyty u lekarza. Najczęściej taka przepuklina u psa leczona jest operacyjnie.

Przepuklina kroczowa u psa

Przepuklina kroczowa u psa może nawet doprowadzić do problemów z wypróżnianiem. W każdym z tych przypadków konieczna jest szybka wizyta u lekarza, który będzie w stanie pomóc twojemu pupilowi. Czas jest kluczowy.

Przepuklina u psa – leczenie

przepuklina u psa - leczenie

W wielu przypadkach jedynym sposobem na leczenie omawianego schorzenia jest po prostu operacja przepukliny u psa. Nie da się ukryć, że każda operacja u zwierzaka niesie ze sobą ryzyko powikłań. Z tego względu warto wybrać sprawdzone miejsce, gdzie twój zwierzak otrzyma profesjonalną opiekę. 

Po operacji konieczne jest zapewnienie zwierzęciu spokoju i czasu na regenerację i powrót do zdrowia. Niezbędne będą odpowiednie leki, a także dieta. Jednak o wszystkim powinien poinformować cię weterynarz. Pamiętaj, że po zabiegu odbywają się wizyty kontrolne i zmiany opatrunków. Nie obędzie się również bez założenia specjalnego kołnierza, aby zwierzak nie gryzł rany. 

Koszt operacji przepukliny u psa

Zastanawiasz się pewnie, jaki jest koszt operacji przepukliny u psa? Stawka zależy od wielu czynników, w tym konkretnej kliniki, stopnia zaawansowania choroby, wykonanych badań i leków, które będą potrzebne po operacji. W wybranym przez ciebie miejscu na pewno uzyskasz wszystkie niezbędne informacje. 

Przepuklina u psa jest w wielu przypadkach poważną dolegliwością i zdecydowanie nie należy jej lekceważyć. Gdy tylko zauważysz jakieś niepokojące zmiany na ciele zwierzęcia, koniecznie udaj się do weterynarza. Wyłącznie doświadczony specjalista będzie w stanie dokładnie zdiagnozować schorzenie twojego zwierzaka i przywrócić go do zdrowia. Nie podejmuj działań na własną rękę, bo możesz jeszcze bardziej zaszkodzić pupilowi.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)