Halloween, mimo że nie należy do polskich zwyczajów i wciąż budzi kontrowersje, jest świętem uwielbianym szczególnie przez dzieci. Najmłodsi czekają na to, aby przebrać się w ciekawe stroje i wesoło spędzić czas z przyjaciółmi. Do uczestniczenia w Halloween „zapraszane” są dodatkowo także domowe zwierzęta. W ofercie sklepów znajdziesz wyjątkowo urocze i zabawne przebrania dla psa. Halloween to świetna zabawa dla ludzi, ale czy psy też są zachwycone pomysłem ubierania ich w kostiumy? Poznaj kilka faktów, zanim sprezentujesz twojemu psu halloweenowy strój!

Przebrania dla psa. Halloween – czy to dobry pomysł?

Przebrania dla psów na Halloween wywołują tyle kontrowersji i skrajnych emocji, co sam pomysł obchodzenia tego święta w Polsce. Czworonogi wystylizowane na pająki, dynie czy nietoperze być może wyglądają uroczo, ale czy na pewno dobrze się czują? To kwestia dyskusyjna. Z pewnością istnieją psy, którym zupełnie nie przeszkadza to, że ich opiekun je przebiera, a nawet korzystają wtedy z zainteresowania człowieka i wydawanych przez niego przysmaków. Zwłaszcza w sytuacji, gdy:

  • są do tego odpowiednio przygotowane;
  • sam strój jest wygodny;
  • nie są zmuszone do noszenia kostiumu przez długi czas;
  • jest to dla nich np. forma pracy, zadania, za które otrzymują nagrodę.

Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość psów nie chce się przebierać, nie tylko 31 października, ale w ogóle. Jest to dla nich nieprzyjemne i stresujące – szczególnie wówczas, gdy dzieje się to z zaskoczenia. Niektóre czworonogi zwyczajnie boją się kostiumu, bo nie wiedzą, czym jest. Założone, może uniemożliwiać swobodne poruszanie się lub/i utrudniać widzenie. Zestresowany zwierzak, mający poczucie zagrożenia, może nawet przejawiać zachowania agresywne, jeśli uzna, że musi się bronić.

Przebrania dla psa na Halloween – jak dobrać?

Jeśli już zdecydujesz się na przebranie swojego psa z okazji imprezy halloweenowej, koniecznie znajdź i kup jak najbardziej „symboliczny” świąteczny strój. Zrezygnuj z obszernych, zjawiskowych kreacji (niektóre z nich ważą więcej niż mały piesek!). Niech będzie to np. luźny sweterek czy narzutka z motywem dyni itp. Dokładnie sprawdź rozmiar, kiedy znajdziesz idealne ubranko. Nie może być za małe, bo będzie krępować ruchy, a nawet wywoływać spory dyskomfort. Nie może też być za duże, bo zsuwając się, będzie drażnić i przeszkadzać na każdym kroku psiemu przebierańcowi.

Przebranie dla psa Halloween – jak pies okazuje, że go nie chce?

Psiak, który nie chce zostać przebrany, wcale nie musi od razu uciekać, szczekać czy gryźć podczas próby założenia stroju przez właściciela. Niektóre psy reagują na silny stres tzw. „zamrożeniem”. Stoją nieruchomo, bacznie przy tym obserwując każdy ruch opiekuna i napinając mięśnie. Jeśli zauważysz, że twojemu pupilowi zdecydowanie nie przypadł do gustu pomysł ubierania go w kostium na Halloween, absolutnie nie zmuszaj go do tego! Wydaje ci się, że podopieczny dobrze zniósł samo ubieranie, ale ma problemy z poruszaniem się w przebraniu i czuje się w nim niekomfortowo? Ściągnij je!

Nie przebranie, ale ubranie!

Stosowane na różne okazje przebrania dla psa – Halloween, święta czy eleganckie na wizytę gości – mogą być uznane za swego rodzaju fanaberię. Niektóre psiaki potrzebują jednak ubranek. Dotyczy to przede wszystkim czworonogów mniejszych i tych o niezbyt gęstej sierści, która nie chroni ich dostatecznie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Poza tym drobnej pomocy w dogrzaniu mogą potrzebować m.in. psy starsze i schorowane, u których termoregulacja z różnych względów nie działa prawidłowo.

Tego rodzaju ubranka dla psa znacznie jednak różnią się od strojów na Halloween. Są tworzone z myślą o psiej wygodzie i bezpieczeństwie. Istnieją ponadto specjalne weterynaryjne stroje ochronne dla zwierząt po operacjach, których zastosowanie jest całkowicie uzasadnione.

Mimo że bardzo szeroki wybór strojów na Halloween dla psa i kota (a nawet dla mniejszych zwierząt, jak świnki morskie czy króliki) kusi i zachwyca, warto dobrze zastanowić się nad tym, czy zmuszać pupila do noszenia kostiumu. W większości przypadków przebrania dla psa (Halloween i inne okazje) nie są sytuacją naturalną ani komfortową. Oczywiście można go do tego przyzwyczaić, ale po co? Dla chwilowej uciechy? Zamiast tego, poświęć podopiecznemu czas i naucz go np. ciekawej sztuczki. Zrobi to w towarzystwie z pewnością znacznie większe wrażenie niż nawet najbardziej wymyślny strój!

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.