Powiększona prostata u psa powyżej dziesiątego roku życia to bardzo powszechny problem, który dotyka znaczną większość psich seniorów. Wielu opiekunów hasło „prostata” kojarzy przede wszystkim z nowotworem, jednak rak jest tylko jednym z wielu problemów z gruczołem krokowym u czworonoga.

Sprawdź, jakie są objawy kłopotów z prostatą u psa i w jaki sposób na nie reagować. Czytaj nasz artykuł!

Prostata u psa – co to jest?

Prostata u psa to gruczoł krokowy, który ulokowany jest wokół cewki moczowej. Podobnie jak u ludzi, z wiekiem prostata rozrasta się i zmienia, co może powodować dyskomfort oraz różne choroby. Prostata pełni różne funkcje w psim organizmie. Warunkuje między innymi płodność i reguluje metabolizm. 

Prostata u psa – objawy, które powinny niepokoić

Zmiany gruczołu krokowego u psa mogą powodować bardzo różne schorzenia, które jednak zazwyczaj dają podobne objawy. Kiedy w obszarze prostaty zachodzą zmiany, symptomy nie pojawiają się nagle i raczej nie są gwałtowne. To powolne i stosunkowo niewielkie zmiany w zachowaniu i psa, które można łatwo przeoczyć. 

Kiedy zwierzak zbliża się do dziesiątych urodzin, warto być szczególnie wyczulonym na wszelkie nieprawidłowości. Ta granica jest oczywiście umowna. W przypadku ras dużych i olbrzymich może przypadać nawet na szósty rok życia.

Symptomy problemów z prostatą u psa – co powinno zwrócić twoją uwagę?

Powiększająca się prostata u psa daje najczęściej obawy ze strony układu moczowego, jednak nie tylko:

  1. Najbardziej powszechnym objawem jest częstsze oddawanie moczu, który może ograniczać się jedynie do kilku kropel. 
  2. Czasami w moczu pojawia się krew, co jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u weterynarza. 
  3. Powiększająca się prostata u psa wpływa także na oddawanie kału. W takich przypadkach możesz zaobserwować bolesność i napinanie się, a sam stolec jest bardzo cienki. 

Mniej typowe objawy problemów z prostatą u psa

Choroby prostaty dają jednak szereg innych i zdecydowanie mniej swoistych objawów. W wielu przypadkach psy mają problemy z układem ruchu. Można wówczas zaobserwować, że zwierzak mniej chętnie spaceruje i stroni od aktywności fizycznej. Problemy z prostatą mogą skutkować także:

  • niechęcią do jedzenia;
  • wymiotami;
  • utratą masy ciała oraz innymi objawami ze strony układu pokarmowego.

Zazwyczaj tego typu problemy trudno od razu połączyć z prostatą i dopiero kompleksowa diagnostyka rozjaśnia wszystkie wątpliwości. 

Typowym objawem problemów z prostatą u psa jest obniżenie płodności. Dla przytłaczającej większości opiekunów jest to jednak kwestia całkowicie niezauważalna, ponieważ samce w słusznym wieku (szczególnie te niehodowlane) rzadko bywają wykorzystywane do rozrodu. 

Prostata u psa – najczęstsze schorzenia

Zapalenie prostaty

Stany zapalne wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych stają się z wiekiem coraz bardziej prawdopodobne, chociaż zdarzają się raczej rzadko. Zapalenie jąder u psa czy zapalenie prostaty wymagają szybkiej diagnozy i leczenia. Mogą mieć charakter ostry lub przewlekły i mogą powodować szereg niebezpiecznych powikłań. 

Łagodne powiększenie prostaty

Jednym z najczęstszych schorzeń prostaty u psa jest jej łagodne powiększenie (BPH). Niektóre źródła wskazują na to, że problem może dotykać ponad 90% procent samców w podeszłym wieku. Nie u wszystkich psów powiększona prostata daje objawy, jednak najczęściej wskazują na nią stożkowaty kał, zaparcia i problemy z oddawaniem moczu. 

Rak prostaty u psów

Nowotwory prostaty występują na szczęście stosunkowo rzadko, jednak ich rokowania nie są najlepsze. Na domiar złego, rak prostaty u psów jest to choroba, która dotyka zwierząt w podeszłym wieku. Najczęściej więc stosowane jest przede wszystkim leczenie paliatywne, które polega na minimalizowaniu bólu i dyskomfortu w ostatnich miesiącach życia czworonoga. 

Prostata u psa – leczenie

Leczenie problemów z prostatą u psa oparte jest zawsze o diagnostykę i wyróżnienie konkretnej jednostki chorobowej. W przypadku nowotworów, jak już zostało wspomniane, leczenia raczej się nie podejmuje, ponieważ jest ryzykowne, bolesne i najczęściej po prostu nieskuteczne. 

Jak rozwiązuje się problemy z prostatą u psa?

W przypadku łagodnego rozrostu prostaty lub innych związanych z nią problemów najskuteczniejszym rozwiązaniem jest kastracja. Zabieg odcina organizm od źródła testosteronu i tym samym hamuje rozrost gruczołu krokowego. 

W przypadku psów, u których ryzyko narkozy jest zbyt duże (w bardzo podeszłym wieku lub z chorobami przewlekłymi), można stosować farmakoterapię. Jest to jednak rozwiązanie nieskuteczne na dłuższą metę i może powodować szereg skutków ubocznych. 
Objawy problemów z prostatą u psa można łatwo przeoczyć.

Dlatego kiedy zwierzak zaczyna się starzeć, warto dokładnie zwracać uwagę na wszystkie zmiany w jego zachowaniu. Kłopotom można przeciwdziałać prewencyjnie poprzez kastrację dorosłego, ale ciągle jeszcze zdrowego osobnika.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.