W sklepach zoologicznych możesz znaleźć wiele gotowych zestawów prezentowych, które przeznaczone są specjalnie dla kotów. Ich zawartość jest zazwyczaj bardzo przewidywalna. Smaczki (nie zawsze dobrej jakości), kilka piłeczek, może jakaś wędka. Skuszeni dobrym marketingiem i promocyjną ceną rzadko wahamy się przed zakupem. Niestety, nasze starania nie zawsze spotykają się z entuzjazmem obdarowanego. Tymczasem pomysł na prezent dla małego tygrysa nie musi być taki skomplikowany. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Prezent dla kota na święta – o czym trzeba pamiętać?

Koty żyją w towarzystwie ludzi już od ponad 10 tysięcy lat. Mimo wszystko proces ich udomowienia nie zaszedł tak daleko jak w przypadku psów. Mało tego, według niektórych badaczy on nadal trwa! Dlatego można z pewną dozą pewności stwierdzić, że kot ma w sobie spory pierwiastek dzikiego zwierzęcia.

Jego aktywność polega więc w dużej mierze na odpowiadaniu pierwotnym instynktom. Każdy kot domowy, któremu zdrowie na to pozwala, poluje, drapie, węszy, je i odpoczywa. Najbardziej więc doceni te prezenty, które umilą lub urozmaicą którąś z wymienionych wyżej aktywności.

Idealny prezent dla kota? Drapak!

Każdy kot drapie. To fakt, który wynika bezpośrednio z fizjologii tych zwierząt. Wszelkie próby powstrzymania drapania mogą doprowadzić do kalectwa (chirurgiczne usuwanie pazurów) lub dużego dyskomfortu (popularne w pewnym momencie tipsy dla kota). Jeżeli w twoim domu mieszka mruczek, musi znaleźć się w nim także drapak.

Dobrym pomysłem na prezent świąteczny może okazać się drapak poziomy. Kupując kotu drapak, zazwyczaj skupiamy się na wertykalnych słupkach. Są one oczywiście potrzebne. Warto jednak pamiętać, że koty drapią powierzchnie:

 • pionowe;
 • poziome;
 • skośne.

Jeśli nie masz w domu drapaka odpowiadającego każdej z nich, zwierzak może dosyć szybko znaleźć sobie substytut w postaci jakiegoś elementu wyposażenia mieszkania.

Drapak poziomy pomoże uniknąć niszczenia chodników i dywanów. Jaki naprawdę warto kupić kotu? W sklepach znajdziesz bardzo dużo modeli wykonanych z różnej jakości materiałów. Zakres cenowy jest bardzo szeroki, od 10 do nawet 150 złotych.

Na takim produkcie jednak nie warto oszczędzać. Najtańsze drapaki poddają się już po kilku dniach, te z wyższej półki mogą natomiast służyć czworonogowi przez lata.

Dobrej jakości drapaki są zrobione z falistej tekstury i klejone substancjami obojętnymi dla zdrowia zwierzęcia. Lepsze modele mają zdolność do utrzymywania ciepła, dlatego mogą jednocześnie pełnić rolę legowiska.

Koty uwielbiają przysmaki!

Każdy miłośnik kotów wie, jak ważna dla kondycji pupila jest zdrowa dieta. Warto urozmaicać ją dobrej jakości smaczkami, które świetnie sprawdzają się podczas:

 • treningów;
 • oswajania;
 • zabaw węchowych;
 • umilania smutnych chwil (na przykład wizyty u weterynarza).

Wiele osób wychodzi z założenia, że smaczki podaje się okazyjnie, dlatego ich skład i jakość nie grają roli. Nic bardziej mylnego! Każdy przysmak wlicza się do dziennego bilansu kalorycznego, a podawany regularnie będzie wpływał na pracę ważnych organów: nerek, wątroby i trzustki.

Zdrowe przysmaki dla kota nie powinny zawierać zbóż (w tym ryżu i kukurydzy) ani tłuszczów roślinnych. Najlepiej zdecydować się na suszone lub liofilizowane mięso.

Zabawki dla kota – które z nich ucieszą pupila?

Zabawa jest dla naszych domowych drapieżników ekwiwalentem polowania. Nie służy tylko rozrywce, ale też jest konieczna do zaspokajania bardzo pierwotnych instynktów. Każdy kot powinien więc mieć dostęp do różnorodnych zabawek. Ich wybór w sklepach jest niezwykle szeroki. Na jakie warto zwrócić uwagę?

Wędka

Wędka to podstawa! Możesz przebierać w modelach, dlatego wybór wydaje się skomplikowany i trudny. Na początku odpowiedz sobie na pytanie, jakimi zabawkami najbardziej lubi bawić się twój mały towarzysz. Niektóre koty najlepiej reagują na wędki w postaci sznurka, inne cenią sobie szeleszczące tasiemki na końcu patyka, a jeszcze inne uwielbiają pióra na długim sznurku, które w ruchu imitują ptaka.

Tutaj nie ma złych odpowiedzi, jednak ostateczny wybór najlepiej dostosować do indywidualnych upodobań konkretnego zwierzaka. Na święta możesz wybrać bardziej rozbudowaną i trwalszą wersję tej wędki, którą kot już ma i którą bardzo lubi się bawić.

Pluszowa zabawka

Pluszaki wypełnione kocimiętką są bardzo cenione przez niektóre mruczki. Staraj się wybierać produkty we wzorach i kolorach, które występują w naturze. Obserwacje dowiodły, że kot domowy reaguje lepiej na zabawki, które kształtem i wyglądem przypominają jego ofiary. Szara mysz czy wąż w panterkę sprawdzą się lepiej niż różowy kwiatek lub pomarańczowe serduszko.

A może zabawka interaktywna?

W ostatnich latach coraz częściej można spotkać zabawki interaktywne. To może być dobre rozwiązanie na czas, kiedy nie ma cię w domu. Wybieraj jednak zawsze sprawdzone i bezpieczne propozycje, które cieszą się dobrymi opiniami. Bardzo ważne jest, aby żadna część ruchoma nie była na tyle mała, aby mogła zostać przez kota zjedzona.

Co podarować kotu na święta? Legowisko!

To, że koty spędzają większość swojego życia śpiąc, jest mitem (przez większość czasu pielęgnują swoje futro). Mimo wszystko wygodne posłanie jest przez nie bardzo cenione. Dobrym pomysłem będzie więc rozpatrzenie tego rodzaju prezentu na święta.

Wśród legowisk dostępnych na rynku znajdują się:

 • legowiska na kaloryfer;
 • legowiska na parapet;
 • legowiska wiszące;
 • legowiska do zamocowania na ścianie.

Dobrą praktyką jest zakup legowisk, które można wygodnie i stosunkowo bezinwazyjnie wyprać. Najlepiej sprawdzą się takie, z których można zdjąć poszewkę.

Gadżety to nie wszystko. Podaruj kotu czas

Na co dzień żyjemy w biegu, dlatego jeżeli masz taką możliwość, spędź ze swoim kotem w święta nieco więcej czasu. Wbrew pozorom te zwierzęta bardzo cenią sobie bliskość z człowiekiem i jego towarzystwo. Nawet najlepsza wędka nie sprawi prawdziwej radości, jeżeli nie będziesz znajdował się na drugim jej końcu.

Nietypowy prezent dla mruczka? Pakiet badań

Wizyta u weterynarza to kwestia, która w bardzo niedużym stopniu kojarzy się z radością Bożego Narodzenia. Tymczasem pieniądze przeznaczone na wymyślne gadżety warto czasami zainwestować w szczegółowy pakiet badań kontrolnych. Świadomość, że twój czworonożny przyjaciel jest zdrowy, to pełen spokój ducha, a tego przecież w święta często nam brakuje.

Koty nie przepadają za igłami i głowicami do USG. Krótki dyskomfort wzmaga jednak radość z pysznych smaczków czy nowych zabawek.

A co kupić miłośnikowi kotów?

Poszukując prezentów dla rodziny czy przyjaciół warto sprawdzić, czy któryś z nich nie jest kociarzem. W sklepach roi się od uroczych gadżetów z kocim motywem, które można łatwo dopasować do potrzeb i gustu obdarowanego.

Ciekawym prezentem może być także drobny datek na rzecz bezdomnych kotów lub organizacji, która zajmuje się ich ratowaniem.

W święta pamiętaj o bezdomnych zwierzakach

Przy okazji świąt Bożego Narodzenia warto pamiętać, że nie każdy kot znajdzie w tym roku prezent pod choinką. Przepełnione schroniska i kociarnie dwoją się i troją, aby sprostać potrzebom swoich podopiecznych. Masz trochę wolnych środków? A może zawsze chciałeś mieć kota, ale nie możesz pozwolić sobie na to ze względu na alergię? Wsparcie bezdomniaków będzie świetnym pomysłem na świąteczny prezent!

Przy tym warto wspomnieć, że żołądki kotów bezdomnych nie różnią się znacznie od żołądków tych, które mają własny kąt. Jeśli wybierasz się z darami do schroniska czy domu tymczasowego, zapytaj najpierw, jakiej karmy czy żwirku potrzebują.

Jak jeszcze możesz pomóc?

 1. Wspierając darowizną konkretnego kota lub daną organizację.
 2. Dając dom tymczasowy.
 3. Wspierając programy kastracji kotów wolnożyjących.

Świąteczne prezenty dla kota – podsumowanie

W świąteczny czas myślimy także o swoich pupilach. Poszukując prezentu dla swojego kota, pamiętaj, aby był to produkt, który będzie wspierał jego naturalne skłonności i zachowania. Dobrze, aby nowy gadżet cieszył oko, jednak przede wszystkim powinien być funkcjonalny i dostosowany do kocich potrzeb.

Niestety, w wigilijny wieczór zwierzęta rzadko mówią ludzkim głosem, dlatego recenzji prezentu od twojego pupila raczej nie usłyszysz. Przy odrobinie starań możesz jednak sprawić, że zwierzak będzie chętnie z niego korzystał.

Na święta nie zapominaj także o potrzebujących zwierzętach. Twoja wizyta w schronisku czy kociarni z torbą pełną dobrego jedzenia z pewnością ucieszy więcej niż jeden bezdomny koci brzuszek.