Koty jako bezwzględni mięsożercy potrzebują zwierzęcych źródeł białka. Z tego powodu ryba wydaje się dobrym wyborem. W niektórych przypadkach zawiera jednak substancje, które mogą negatywnie wpływać na kocie zdrowie. Kiedy i jak podawać ryby dla kotów? Sprawdź w artykule!

Ryby dla kotów – dlaczego tak?

Białko zwierzęce jest dla mięsożercy głównym budulcem organizmu. W naturze koty rzadko kiedy żywią się jak w domach, np. wołowiną czy kurczakiem. O wiele częściej jedzą drobne ptactwo, gryzonie, a jeśli mają taką szansę – również ryby. Są one co prawda o wiele trudniejsze do złowienia, ale nadal figurują w diecie dzikich kotów.

Jednocześnie ryby dla kotów są po prostu zdrowe. Zawierają dobrej jakości białko, a dodatkowo tłuszcze, które dodają zwierzętom energii. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 biorą udział w prawidłowej pracy m.in. układu nerwowego, a także wspierają zdrowie stawów, oczu i mózgu kota. 

Jak podawać ryby dla kotów?

Wielu producentów karm przekonuje, że podawanie kotu innego pożywienia niż sucha czy mokra karma jest dla niego szkodliwe. Jest w tym część prawdy, bo do skomponowania kociej diety oraz jej suplementacji potrzebujesz odpowiedniej wiedzy. Z tego powodu, jeśli ryby dla kotów chcesz podawać w wersji surowej, do spółki z innymi źródłami białka zwierzęcego, udaj się do zoodietetyka. Przygotuje on jadłospis skomponowany dla twojego kota i biorący pod uwagę jego indywidualne potrzeby.

Niemniej rybę można podawać w kilku formach:

  • surowej;
  • gotowanej;
  • parzonej;
  • suszonej;
  • w sosie własnym.

Zawsze jest jednak kilka wyjątków. Ryby dla kotów nie powinny być przetworzone jak te dla ludzi. Jeśli więc chcesz podać rybę z zalewą, wybieraj produkt, który jest wolny od przypraw – zwłaszcza soli – i dodatków takich jak np. cebula czy czosnek. Ryby dla kotów nie powinny być również wędzone, bo zwykle oznacza to użycie szkodliwych substancji podczas obróbki.

Ryby dla kotów – bakterie i pasożyty

Największe zagrożenie kryje się za żywieniem surowym pokarmem. Wszystko dlatego, że surowa ryba dla kota może sytuacji zawierać szkodliwe bakterie oraz pasożyty. Choć w wielu środowiskach ten argument jest bardzo mocno forsowany, warto podejść do niego z pewnym dystansem. Wiele zależy bowiem od tego, skąd bierzesz rybę, którą podajesz swojemu mruczkowi. Produkty dla ludzi zazwyczaj są po prostu wolne od bakterii i pasożytów, które mogłyby zagrozić kotu.

Tiaminaza i tlenek trójmetyloaminy

Te dwie substancje są powodem, dla którego ryby dla kotów są dość ograniczone, jeśli chodzi o gatunki. Obie występują w surowych rybach i ulegają rozkładowi w procesie obróbki termicznej. 

Tiaminaza – co to jest?

Tiaminaza to enzym, który rozkłada witaminę B1. Jego długotrwałe przyjmowanie sprawia, że kot może:

  • być apatyczny;
  • mieć zaburzenia układu nerwowego;
  • odczuwać bóle brzucha;
  • cierpieć na wymioty i biegunkę;
  • mieć objawy niewydolności krążenia.

Tlenek trómetyloaminy – czym jest?

Substancja ta, nazywana w skrócie triox, to niebiałkowy związek azotowy, który znaleźć można w surowym mięsie ryb morskich. Sprawia on, że organizm kota nie przyswaja żelaza z posiłków. W efekcie może doświadczyć anemii i wszystkich innych objawów, które są z nią związane.

Bezpieczne ryby dla kotów

Wśród bezpiecznych ryb dla kotów wyróżnia się:

  • łososia;
  • halibuta;
  • dorsza;
  • pstrąga;
  • węgorza;
  • szczupaka;
  • solę;
  • okonia;
  • flądrę.

Nie poleca się natomiast podawania tuńczyka, który – choć wolny od większości szkodliwych substancji – zawiera zwykle sporo rtęci.

Surowa ryba dla kota – jak ją przygotować?

Jeśli chcesz podawać surową rybę dla kota, eksperci polecają najpierw ją głęboko zamrozić na dwa–trzy dni. Pozwala to zabić ewentualne bakterie oraz pasożyty bez utraty korzyści pokarmowych samego rybiego mięsa. Zawsze mroź ryby pozbawione wnętrzności, np. w formie filetów. Niepatroszone, rozmrażające się ryby są narażone na psucie się i mogą nawet zatruć kota.

Możliwe jest też podawanie kotu gotowanych lub parzonych kawałków mięsa rybiego. Postaraj się, aby ryby dla kotów były pozbawione dużych, twardych ości, zwłaszcza w przypadku mruczków, które jedzą bardzo łapczywie.

Nigdy nie podawaj ryb doprawionych, marynowanych, wędzonych. Zamiast tego, jeśli kot je rybę epizodycznie, a i ty za nią nie przepadasz, wybierz mokrą karmę filetową. Będzie optymalnym rozwiązaniem w przypadku twojego mruczka.

Ryby dla kotów mogą stanowić atrakcyjny dodatek do diety, jednak nie powinny stanowić jej podstawy. Zadbaj o to, aby podawać je w bezpieczny sposób. W ten sposób nie narażasz swojego kota na utratę zdrowia.

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.