Jeśli myślisz o tym, aby przygarnąć do swojego domu nowego pupila, koniecznie przed podjęciem ostatecznej decyzji musisz dowiedzieć się wszystkiego o danej rasie. Między innymi na podstawie cech charakteru i potrzeb psa, możesz stwierdzić, czy będzie on dobrze czuł się w twoim domu.

Jaka jest historia posokowca hanowerskiego? Jak wygląda ten pies? Jak należy go pielęgnować? Czy jest narażony na jakieś choroby dziedziczne? Czy będzie dobrym wyborem dla ciebie? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. Po takiej dawce informacji będziesz mógł podjąć decyzję, czy to pupil idealny dla ciebie.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 48 do 53 cm, psy od 50 do 55 cm;
masa ciała: suki od 25 do 35 kg, psy od 30 do 40 kg
Szatasierść: krótka, gruba, raczej sztywna;
maść: jelenia czerwień z maską lub bez, z pręgowaniem bardziej lub mniej widocznym
Długość życia11–13 lat
Charakterspokojny, pewny siebie, wrażliwy na opiekuna, nieufny wobec obcych

Jak wygląda posokowiec hanowerski?

Jednym z istotnych elementów przy wyborze psa jest jego wygląd. Jeśli chodzi o posokowca hanowerskiego, to pies bardzo silny i dostojny. Jest umięśniony, ma głęboką klatkę piersiową i delikatne wcięcie w talii. Na czole widać charakterystyczną zmarszczkę, a stop jest mocno zaznaczony. Nos – zawsze czarny, w niektórych przypadkach ciemnobrązowy – wieńczy kufę, która stanowi połowę długości całej głowy. Posokowiec hanowerski ma ogon wysoko osadzony, długi, lekko wygięty i zwężający się ku końcowi. Rasa osiąga wysokość około 55 cm w kłębie. Waga posokowca hanowerskiego waha się w przedziale 30-40 kg. 

Jeśli chodzi o umaszczenie, dopuszczalne są wszystkie odcienie czerwieni jeleniej. Zazwyczaj występuje słabiej lub mocniej widoczne pręgowanie. Maska jest poprawna, ale nie konieczna. Biel może pojawiać się jedynie w formie białego znaczenia na piersi.

Posokowiec hanowerski – charakter psa myśliwskiego

Czynnikiem, który powinieneś wziąć pod uwagę, decydując się na daną rasę psa, jest oczywiście charakter. Wiesz już, że posokowiec hanowerski jest psem myśliwski. Nie da się ukryć, że wymaga on odpowiedniego szkolenie i właściciela, który będzie wiedział, jak radzić sobie z tak mądrym, silnym czworonogiem.

Posokowiec hanowerski a kontakt z człowiekiem

Z uwagi na rozmiary posokowiec hanowerski może budzić strach. Jest jednak bardzo posłuszny, mądry, opanowany i skupiony w momencie tropienia. Na dworze może spędzać całe dnie i potrzebuje dużej dawki aktywności.

Posokowce hanowerskie potrafią nawiązać świetną więź z właścicielem, jednak w stosunku do obcych ludzi są bardzo nieufne i potrzebują czasu, aby ich zaakceptować. Z kolei są bardzo dobrze nastawione do dzieci i uwielbiają zabawę z nimi. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze kontakt między psem a dzieckiem powinien być nadzorowany przez osobę dorosłą. Z uwagi na rozmiary pies ten może przypadkowo zrobić krzywdę maluchom.

Szkolenie posokowca

Podobnie jak każda inna rasa, ta również wymaga odpowiedniego szkolenia. Może ono jeszcze bardziej zbliżyć do siebie psa i jego właściciela, a także wytworzyć między nimi unikalną więź. Warto przy tym pamiętać, że posokowiec hanowerski nie zmienił się na przestrzeni wieków. Z tego powodu podlega ściśle określonym protokołom szkoleniowym. Zaniechanie ich albo brak szkolenia powodują, że pies jest niezależny, nieposłuszny i może sprawiać wiele problemów. Nie jest to pies dla początkującego opiekuna, który nie chce spróbować przynajmniej tropienia, jeśli nie przygotowania myśliwskiego.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto podkreślić, że posokowiec hanowerski jest znacznie bardziej spokojny i zrównoważony niż jego kuzyn, posokowiec bawarski. Jest również bardzo wytrzymały i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. To pies o łagodnym usposobieniu, który dobrze czuje się w towarzystwie ludzi i innych przedstawicieli swojego gatunku. Jednak równocześnie jest czujny i, gdy tylko coś mu się nie spodoba, od razu zareaguje. Potrafi świetnie współpracować z człowiekiem. 

Czy posokowiec hanowerski często boryka się z chorobami?

Zastanawiasz się pewnie, czy posokowiec hanowerski jest narażony na różne choroby? Jest to rasa zdrowa, wytrzymała i bardzo odporna. Jedną z chorób, które mogą u niej występować, jest dysplazja stawów biodrowych. Z racji uwielbienia do tropienia, często zdarzają się psu także drobne urazy spowodowane przedzieraniem się przez różne przeszkody podczas pracy.

Posokowce hanowerskie to silne psy, którym niestraszne są trudne warunki atmosferyczne. Mają bardzo dobrą kondycję i świetnie poradzą sobie w każdych warunkach. Ich organizm jest przystosowany do różnych sytuacji. Dzięki badaniom genetycznym i ścisłej selekcji osobników w rasie nie występują praktycznie żadne poważne choroby genetyczne.

Jak pielęgnować posokowca hanowerskiego?

Z racji tego, że sierść u tej rasy jest bardzo krótka, pielęgnacja jest niezwykle prosta. Warto wyczesać psa raz w tygodniu, a w okresach linienia – częściej. Możesz użyć do tego celu gumowej rękawicy albo zgrzebła. Zwróć też uwagę na pielęgnację uszu, oczu, zębów i przycinanie pazurów. 

Hodowla posokowca hanowerskiego

Jeśli zdecydujesz się właśnie na tę rasę, koniecznie wybieraj sprawdzone hodowle, które są legalne i dobrze traktują zwierzęta. Takie miejsca przechodzą szczegółowe kontrole kilka razy w roku. W Polsce posokowce hanowerskie nie są bardzo popularne. Znalezienie szczenięcia nie jest proste. Co więcej, hodowcy często nie chcą sprzedawać tych psów osobom, które nie są związane z myślistwem. Wynika to z faktu, że nie jest to dobra rasa tylko do towarzystwa.

Posokowiec hanowerski – cena pupila

Ile musisz zapłacić za szczeniaka tej rasy? Ceny posokowca hanowerskiego zaczynają się od 3000 zł. Zależą od wybranych hodowli, płci pupila, a także skojarzenia rodziców czy konkretnej linii. Na zakupie psa zdecydowanie nie warto oszczędzać, gdyż niższa cena może sugerować pseudohodowlę, gdzie psy przychodzą na świat w bardzo złych warunkach. W przypadku takich ras duże znaczenie mają już pierwsze tygodnie życia i odpowiednia socjalizacja. Między innymi z tego względu powinno się wybierać sprawdzone miejsca. 

Posokowiec hanowerski – opis rasy i jej historia

Wiesz już, że posokowiec hanowerski jest psem myśliwskim. Jaka jest historia tej rasy? Głównym jej celem jest odnalezienie podczas polowania postrzelonego zwierzęcia, czyli postrzałka. Posokowiec pracuje przy grubej zwierzynie – jeleniach, sarnach, dzikach – w przeciwieństwie do psów dowodnych, użytkowanych głównie przy dzikim ptactwie. Tropi tak zwanym wiatrem dolnym, czyli idzie zapachem krwi pozostawionej przez zwierzę. Od łowieckiego określenia krwi – posoka – wzięła się też nazwa całej grupy psów pracujących w ten sposób.

Przodkowie tej rasy bliscy byli jeszcze plemionom germańskim. Posokowce, znane na terenie Niemiec jako Leithundy, już w średniowieczu wykorzystywano do polowań. Wraz z pojawieniem się broni palnej i wykorzystaniem jej w trakcie łowów w XIX wieku pojawiła się potrzeba znalezienia psa tropiącego po krwi. Z racji tego, że posokowce były wytrzymałe, silne i godzinami mogły biec za tropem, świetnie sprawdzały się w tej roli. W ten sposób od 1894 roku z posokowca niemieckiego został wyodrębniony posokowiec hanowerski, pozostający pod ścisłą kontrolą związku zajmującego się jego hodowlą i szkoleniem.

Posokowiec hanowerski – dla kogo to rasa idealna?

Kto będzie idealnym właścicielem posokowca hanowerskiego? Czy pies tej rasy będzie dobrym towarzyszem w twoim domu? Jako że są to psy od wieków hodowane wyłącznie pod kątem użytkowości, nie sprawdzą się tylko do towarzystwa. Wymagają odpowiedniego szkolenia i wychowania, aby stały się posłuszne i reagowały na polecenia. Choć są łagodne w stosunku do ludzi i innych zwierząt, wymagają jednak regularnej, codziennej pracy.

To jednak nie wszystko – posokowce hanowerskie potrzebują dużej dawki ruchu, uwielbiają długie wędrówki. Zdarza się też, że lubią uciekać i samodzielnie podążać za tropem, co może stanowić duży problem dla właściciela. Nie zmienia to faktu, że pies ten może mieszkać w bloku, o ile ma zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu i codzienną pracę.

Posokowiec hanowerski to świetny pies myśliwski z silnie rozwiniętym instynktem tropiciela. Jest niezwykle inteligentny, spokojny i opanowany, silny i wytrzymały, a do tego wszystkiego przyjaźnie nastawiony do ludzi. W stosunku do obcych może być nieufny, ale nie sprawdzi się jako pies stróżujący. Biorąc do siebie pupila, powinieneś mieć świadomość jego potrzeb i tego, czy jako właściciel będziesz w stanie je zaspokoić. Wybierając czworonoga do domu, zachowuje się odpowiedzialnie. Pies to towarzysz na lata, a nie zabawka, która może ci się znudzić po chwili. 

Bibliografia

FCI-Standard N° 213, 26.05.2015/ EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/213g06-en.pdf, TRANSLATION: C. Seidler, revised by E.Peper, latest corrections & revisions by Christina Bailey / Official language (DE), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 19.03.2015.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)