Ciężarna kotka powinna być pod stałą kontrolą lekarza weterynarii, aby mogła urodzić zdrowe kociaki. W przypadku czworonogów również może dojść do różnych powikłań w czasie porodu, które wymagają szybkiej interwencji lekarza. Jeśli chcesz, aby potomstwo twojego kota przyszło na świat zdrowe, koniecznie powinieneś zapewnić zwierzakowi odpowiednie warunki, spokój i bezpieczeństwo. Niezbędna jest również odpowiednia dieta, gdy kotka jest w ciąży. To czas, gdy wzrasta jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze, ważne jest uzupełnienie witamin i minerałów, aby płód dobrze się rozwijał. Jakie są objawy ciąży kota? Kiedy zwierzak może zajść w ciążę? Czym jest ciąża urojona? Jak przebiega poród kota i kiedy udać się do weterynarza? Dowiedz się już teraz!

Ciąża u kota

Kiedy kotka może zajść w ciążę? Do zapłodnienia dochodzi w czasie rui, która ma miejsce kilka razy w ciągu roku. Ciąża kota trwa około 9 tygodni. Pierwsze objawy pojawiają się dopiero po upływie 3-4 tygodni. Zazwyczaj w jednym miocie przychodzi na świat od 3 do 5 małych kociąt, choć oczywiście nie jest to regułą. Poród kota trwa średnio od 2 do 6 godzin, jednak zdarzają się znacznie dłuższe, trudne porody. To kwestia indywidualna i zależy od stanu zdrowia kotki i rozwoju ciąży. Gdy mruczek wie, że nieuchronnie zbliża się termin porodu, szuka sobie wygodnego i bezpiecznego legowiska. Kotka zaczyna spędzać w tym miejscu coraz więcej czasu na kilka dni przed porodem, a gdy nadchodzi jego dzień, nie opuszcza już wybranego legowiska.

Objawy ciąży u kota

Jakie objawy mogą wskazywać na ciążę kota? Nadchodzący poród kota mogą zwiastować:

  • brak rui;
  • ociężałość;
  • ospałość;
  • niechęć do zabawy;
  • częste mruczenie;
  • większa czułość wobec właścicieli;
  • zmiany w obrębie kocich sutków,
  • zwiększony apetyt;
  • stopniowe przybieranie na wadze;
  • wymioty;
  • większy brzuch;

Przed samym porodem pupil może stać się niespokojny.

Jeśli podejrzewasz, że twoja kotka jest w ciąży, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby potwierdzić swoje przypuszczenia. Zwierzak powinien być pod kontrolą weterynarza.

Zachowanie kotki w trakcie ciąży urojonej?

Ciąża urojona u kotki ma miejsce wtedy, gdy wydaje się jej, że jest w ciąży. Może się tak zdarzyć ze względu na zaburzenia hormonalne. Taki stan pojawia się w wyniku owulacji, podczas której nie dochodzi do zapłodnienia. Objawy mogą być podobne do tych, jakie da się zaobserwować w prawdziwej kociej ciąży. Ciało zwierzaka w ciąży urojonej może się nieco zmieniać. Niebezpieczne jest powiększenie gruczołów i wydzielanie mleka, które może prowadzić między innymi do infekcji. Warto pamiętać, że to duże przeżycie dla zwierzaka, dlatego koniecznie trzeba udać się do lekarza weterynarii, które będzie mógł zastosować odpowiednią terapię, po której mruczek poczuje się znacznie lepiej, a objawy znikną.

Poród kota – jak pomóc kotce tuż przed porodem?

Jeśli jesteś właścicielem kota, który spodziewa się potomstwa, z pewnością zastanawiasz się nad tym, jak możesz przygotować się do przyjęcia małych kociąt.

  1. Przede wszystkim zadbaj o to, aby przyszła kocia mama miała przed porodem komfortowe i bezpieczne miejsce, w którym na świat będą mogły przyjść maluchy.
  2. Mruczek powinien mieć zapewniony bezwzględny spokój, dlatego najlepiej nie dopuszczać do kotki innych zwierząt i dzieci.
  3. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu i wilgotność powietrza.
  4. Przed porodem kota odpowiedzialny właściciel powinien również zapewnić swojemu zwierzakowi pokarm dobrej jakości i w odpowiednich porcjach, a także stały dostęp do dużej ilości wody.

Przebieg porodu u kotki

Chcesz wiedzieć, jak przebiega poród kota? Od razu warto zaznaczyć, że od pierwszych objawów świadczących o tym, że zbliża się poród, do pojawienia się malutkich kociąt na świecie może minąć wiele godzin. Symptomy świadczące o tym, że rozpoczyna się poród kota to między innymi skurcze i rozwarcie szyjki macicy. Bardzo często kotka zaczyna intensywnie się wylizywać i może zachowywać się w nieco dziwny sposób. Jednak nie powinno to budzić obaw. W takiej sytuacji powinieneś zapewnić zwierzakowi komfortowe i bezpieczne warunki. Podstawą jest wygodne legowisko. Odczuwany ból może sprawiać, że twój zwierzak zacznie głośno miauczeć i mruczeć, więc trzeba zapewnić mu jak największy komfort.

Narodziny kociąt

Przerwy między narodzinami poszczególnych kociaków mogą wynosić około 30 minut lub nawet kilka godzin. Gdy maluch pojawia się na świecie, kotka od razu zaczyna go wylizywać, przegryza również pępowinę. Chwilę po porodzie zwierzak wydala i zjada łożysko. Koty instynktownie wiedzą, jak się zachować, więc twoja rola przede wszystkim polega na tym, aby nie przeszkadzać i dodatkowo nie stresować zwierzaka. Co kilkanaście minut sprawdzaj, czy nie dzieje się nic niepokojącego. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Problemy podczas porodu kota

W trakcie porodu kota mogą pojawić się niespodziewane problemy, które będą wymagały interwencji weterynarza. Do szukania pomocy u specjalisty powinny skłonić cię następujące sytuacje:

  • zanik parcia u pupila;
  • wczesne oderwanie łożyska i niewydalenie go;
  • urodzenie martwych płodów;
  • śmierć kociąt chwilę po przyjściu na świat;
  • osłabienie organizmu samicy;
  • brak siły na zajęcie się potomstwem;
  • owinięcie pępowiny wokół szyi malucha.

Problemy poporodowe nie zdarzają się często. Jednak wymienione sytuacje powinny od razu skłonić cię do konsultacji ze specjalistą.

Poród kota to bardzo ważne wydarzenie zarówno w życiu mruczka, jak i jego właściciela. Jeśli zauważysz u swojego zwierzaka objawy mogące świadczyć o ciąży, warto skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie ma powodów do obaw i ciąża przebiega prawidłowo.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.