Popielica afrykańska, zwana także popielicą szarą, to uroczy gryzoń, który może wydawać się nieco egzotyczny. Tymczasem dziko żyjące popielice można spotkać także w Polsce. Chociaż w naszym kraju nie ma tych zwierząt zbyt wiele, to jednak naukowcy pracują nad zwiększeniem ich populacji. Hodowla popielic w domu nie jest jeszcze rozpowszechniona, dlatego wiele osób nie wie, jak dobrze się nimi zająć. Powodów do zmartwień nie ma jednak zbyt wiele, ponieważ ten gryzoń (określany czasem błędnie mianem wiewiórki afrykańskiej) nie jest trudny w utrzymaniu. Trzeba jednak zapewnić mu dobre warunki. Czym się odżywia i czego potrzebuje? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule!

Pilch afrykański – skąd pochodzi?

Popielica to zwierzątko, którego obszar występowania jest wyjątkowo szeroki. Żyje praktycznie w całej Europie, w tym także w Polsce. Najczęściej możemy spotkać ją w liściastych lasach na wyżynach i w górach. Poza Europą znajdziemy te zwierzątka także:

 • w Azji Mniejszej;
 • w Iranie;
 • w Palestynie;
 • na Kaukazie.
Kliknij!
Szynszyla mała – piękna przyjaciółka dla miłośników gryzoni

Jak wygląda popielica afrykańska?

popielica jak wygląda

Popielica często bywa mylona z wiewiórką, chociaż w istocie te dwa zwierzaki nie mają ze sobą wiele wspólnego. Oto kilka cech, które wyróżniają ten gatunek.

 1. Pilch może dorosnąć do 32 centymetrów, jednak zazwyczaj połowę tej długości stanowi długi i puchaty ogon. Jest on bardzo ważną częścią ciała, która umożliwia zachowywanie równowagi podczas wspinania się po drzewach i gałęziach. 
 2. Popielice są bardzo lekkie. Ich waga nie przekracza 250 gramów. 
 3. Cechą charakterystyczną tych gryzoni są okrągłe, bardzo duże i czarne oczy. 
 4. Nieco pod nimi znajduje się różowy nosek, a na szczycie głowy zwierzak ma półokrągłe uszy. 
 5. Na grzbiecie futerko jest ciemnoszare (popielate), a na brzuchu i łapkach – jasnoszare lub białe. 

Pilch – zwierzę o ciekawym charakterze

Jedna popielica czy więcej?

Zanim postanowisz kupić popielicę, musisz pamiętać, że jest to zwierzątko silnie stadne. Samotność dla tych zwierząt jest bardzo przykra i prędzej czy później odbija się na ich zdrowiu. Właśnie dlatego przygodę z tymi sympatycznymi gryzoniami warto zaczynać przynajmniej od parki. 

Tryb życia popielicy afrykańskiej

Podobnie jak znacznie popularniejsze chomiki, te zwierzaki także prowadzą nocny tryb życia. Większość dnia przesypiają, natomiast budzą się w okolicach wieczora i wtedy rozpoczynają swoją największą aktywność. 

Pamiętaj, że budzenie popielic w ciągu dnia jest bardzo złym pomysłem. Nie oszukasz biologii i nie zmienisz ich naturalnego zegara. Możesz natomiast dostarczyć tym delikatnym zwierzątkom dużo stresu. 

Popielice jako zwierzęta stadne

Na wolności osobniki żyją w dużych stadach. Podczas żerowania komunikują się ze sobą w bardzo charakterystyczny sposób. Ich głosy przypominają chrząknięcia i są trudne do pomylenia z czymkolwiek innym. 

Pilch afrykański – oswajanie

Pilchy to bardzo przyjacielskie zwierzątka, które szybko się oswajają. Jeżeli były socjalizowane z ludźmi, mogą wspinać się i skakać po opiekunie. Jeżeli masz stadko popielic, możesz być pewny, że prędzej czy później wejdą ci na głowę. Dosłownie i w przenośni!

Kliknij!
Co jedzą wiewiórki i czy na pewno są to tylko orzechy?

Pilch afrykański – sen zimowy

W warunkach naturalnych pilchy afrykańskie przesypiają całą zimę bez konieczności budzenia się. W miesiącach jesiennych budują sobie gniazda i zbierają zapasy energetyczne na czas największych chłodów. 

Zapadając w sen zimowy, przykrywają się ogonkami, zwijają w kłębek i rozpoczynają hibernację. Wszystkie funkcje życiowe są wtedy obniżone. Serce zwalnia, a temperatura ciała się obniża. 

Popielica – żywienie

popielica żywienie

Pilch afrykański to zwierzątko wszystkożerne, jednak podstawą jego diety są pokarmy roślinne. W naturze popielice jedzą przede wszystkim znalezione w drzewach nasiona oraz owoce. Możesz podawać im między innymi:

 • jabłka;
 • czereśnie;
 • bukiew;
 • marchew; 
 • paprykę;
 • orzechy laskowe.

Popielica – hodowla domowa a dieta gryzonia

W hodowli domowej warto podawać pupilom wysokiej jakości karmy dla gryzoni, które opierają się na ziarnach i zawierają niewielki dodatek białka zwierzęcego. Można sięgać po mieszanki dla szczurów lub myszy. 

Raz na jakiś czas możesz wzbogacać dietę popielic o gotowane bez przypraw mięso drobiowe. W naturze te gryzonie jedzą głównie owady. Czasami pokuszą się jednak o kradzież jajek z ptasich gniazd. Bywa, że (podobnie jak wiewiórki) nie gardzą również pisklętami. 

Popielica – w jakich warunkach powinna mieszkać? 

Popielica – w jakich warunkach powinna mieszkać

Jeżeli chcesz rozpocząć hodowlę pilchów afrykańskich w swoim domu, zapewne zastanawiasz się, jaka klatka będzie im potrzebna do szczęśliwego życia. 

Gdzie popielica będzie czuła się dobrze?

Na początku warto zaznaczyć, że mowa o zwierzątku, które żyje na drzewach. Oznacza to, że jego tryb życia jest bardziej wertykalny niż horyzontalny. Oto kilka ważnych uwag w związku z tym tematem.

 1. Wybieraj klatki z orientacją pionową. Dobrym przykładem są klatki przeznaczone dla szynszyli lub koszatniczek. 
 2. W sklepach zoologicznych możesz jednak napotkać na pewien problem. Popielice afrykańskie to bardzo drobne zwierzątka. Większość obecnych na rynku klatek komercyjnych ma zaś zbyt szeroko rozstawione pręty. 
 3. Grozi to ucieczką, dlatego taką klatkę trzeba jeszcze dodatkowo zabezpieczyć siatką na woliery, dostępną w sklepach budowlanych. 
 4. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jednak budowa własnej woliery lub zlecenie jej wykonania na zamówienie.
Kliknij!
Szczur domowy – niezwykle inteligentny mały przyjaciel. Czym karmić i jak sprawować opiekę nad szczurem hodowlanym?

Woliera dla popielic

Jak duże powinno być mieszkanie popielic? Minimalne wymiary dla dwóch osobników (przypominamy, że pilch to zwierzątko silnie stadne) to 50 × 40 × 70 cm. Największy wymiar to oczywiście wysokość. Wiadomo jednak, że im więcej, tym lepiej. 

Pamiętaj, że woliera dla pilchów musi być dobrze wentylowana. Do jej wykonania wykorzystaj naturalne drewno. 

Wyposażenie woliery dla popielic

Pora na kilka kolejnych wskazówek.

 1. Podstawowym wyposażeniem woliery lub klatki powinny być półki, po których zwierzaki wspinają się na samą górę klatki. 
 2. Dobrze sprawdzą się także wszelkie rodzaju kryjówki, domki, czy drewniane mostki. 
 3. Pilnuj, aby wszystkie elementy wyposażenia były wykonane z drewna i naturalnych materiałów. 
 4. Raczej nie korzystaj ze sklejki, która często tworzona jest z wykorzystaniem wielu potencjalnie niebezpiecznych lakierów i klejów. 

Kołowrotek w klatce dla pilcha

W klatce dla popielic może znaleźć się także kołowrotek. Te ruchliwe zwierzątka szybko docenią taką formę zabawy i aktywnego spędzania czasu. Pamiętaj jednak, aby było to kółko bez prętów – z jednolitą bieżnią. W przeciwnym wypadku zwierzątko może utknąć i uszkodzić sobie łapkę. 

Popielica afrykańska – ile żyje?

popielica ile żyje

Popielice afrykańskie mogą żyć nawet 9 lat. Wszystko jednak zależy od tego, czy mają dostęp do odpowiednich warunków. Czynniki, które mogą znacznie skracać życie gryzonia to między innymi:

 • samotność;
 • nieodpowiednie miejsce do życia (na przykład terrarium z kiepską wentylacją);
 • nieprawidłowe żywienie;
 • niebezpieczne akcesoria w klatce;
 • brak opieki weterynaryjnej.

Popielica afrykańska to zwierzątko, które może w każdej chwili zachorować, tak samo jak pies i kot. Nawet najlepsza opieka nie zminimalizuje całkowicie ryzyka przeziębień, problemów z uzębieniem czy nowotworów. Zanim więc przygarniesz pilcha afrykańskiego, musisz upewnić się, czy w twojej okolicy przyjmuje weterynarz, który będzie w stanie się nim zająć.

Kliknij!
Ile kosztuje koszatniczka?

Do jakiego weterynarza z popielicą afrykańską? 

Weterynarze, którzy na co dzień zajmują się przede wszystkim psami i kotami, zazwyczaj nie mają wiedzy na temat leczenia gryzoni. Szczególnie tak rzadkich, jak popielica. 

Nie możesz mieć do nich o to żalu. Specjalizacja w zwierzętach egzotycznych jest stosunkowo rzadka. Żeby ją zdobyć, trzeba skończyć odpowiednie studia podyplomowe. Dyplom ze specjalizacji nie jest jednak kluczowy. Ważne jest przede wszystkim doświadczenie. 

Kto i gdzie może pomóc popielicy afrykańskiej w razie choroby?

Najlepiej więc skierować się do gabinetu osoby, która na co dzień pracuje ze zwierzętami egzotycznymi i poszerza swoją wiedzę na seminariach i konferencjach.

Niestety, specjalistów od bardzo małych zwierząt nie ma wielu i najczęściej przyjmują w dużych miastach. Koniecznie weź to pod uwagę, zanim rozpoczniesz poszukiwania pilcha na sprzedaż. 

Popielica afrykańska – gdzie kupić? 

Popielica afrykańska nie jest szczególnie popularnym w naszym kraju zwierzątkiem domowym. Właśnie dlatego hodowli trzeba szukać z cierpliwością i rozeznaniem. 

Nie kupuj zwierzęcia od pierwszej lepszej osoby, która ogłasza się w internecie. Najlepiej zasięgnąć języka u miłośników gatunku, którzy zazwyczaj najlepiej wiedzą gdzie znaleźć dobrego hodowcę. Zdarza się także, że bezdomne pilchy są do adopcji, chociaż to jednostkowe przypadki. 

Popielica afrykańska – cena

Cena za młodą popielicę afrykańską waha się między 50 a 150 złotych. Koszt jest oczywiście kwestią bardzo indywidualną i trudną do uśrednienia. Cena zwierzęcia nie zawsze świadczy o jakości hodowli. Musisz jednak liczyć się z tym, że doświadczony hodowca ceni swoją pracę bardziej niż osoba, która niechcący rozmnożyła zwierzęta w domu. 

Popielica afrykańska zagrożona wyginięciem

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że pilch afrykański jest gatunkiem poważnie zagrożonym wyginięciem. Popielice zostały objęte konwencją berneńską. Znajdują się także w polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. 

Kliknij!
Klatka dla szczura – jak wybrać i urządzić tę najlepszą?

Jak wygląda odtwarzanie populacji pilchów?

Liczne towarzystwa ochrony przyrody, wspierane przez naukowców, prowadzą zorganizowane na szeroką skalę akcje ratowania pilchów afrykańskich. W tym celu stosuje się reintrodukcję i introdukcję tego gatunku, na terenach, gdzie obecnie nie występuje. 

Introdukcja polega na wypuszczaniu młodych popielic na obszary, w których nie występują, jednak warunki ku rozwojowi gatunku są sprzyjające. Równolegle następuje reintrodukcja, czyli wypuszczenie ich na obszary, gdzie w przeszłości mogły występować, jednak z czasem wyginęły. Przykładem jest Puszcza Bukowa czy Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy. 

Popielica afrykańska – ciekawostki

 • Popielice afrykańskie często mylone są z wiewiórkami, co kompletnie nie ma przełożenia na kwestie gatunkowe. Nie należą one bowiem do rodziny wiewiórkowatych, tylko popielicowatych. 
 • W czasach starożytnego Rzymu popielice stanowiły prawdziwy przysmak w wyższych warstwach społecznych. 
 • Futro z popielic w średniowieczu i nowożytności było bardzo cenionym okryciem wierzchnim, które zapewniało ochronę przed chłodem, a jednocześnie było bardzo miękkie. Na szczęście, obecnie hodowla popielic na futra jest zakazana, ponieważ zwierzęta te mają status gatunku zagrożonego. 

Popielica – podsumowanie

Popielice to bardzo sympatyczne malutkie gryzonie, które bardzo szybko oswajają się z człowiekiem. Są chętnie hodowane w charakterze zwierząt towarzyszących i terrarystycznych ze względu na swój sympatyczny charakter i uroczy wygląd. 

Jeżeli planujesz przyjęcie popielicy pod swój dach, pamiętaj, aby decydować się na sprawdzone hodowle, w których zwierzęta żyją w dobrych warunkach i nie są kojarzone wsobnie. Upewnij się także, że masz dostęp do weterynarza, który specjalizuje się w gatunkach zwierząt egzotycznych. 

Pilch afrykański jest zwierzątkiem stadnym, więc nie skazuj go na samotność. Przygarnij jednak przynajmniej dwa osobniki tej samej płci, aby uniknąć rozmnażania. Warto jeszcze raz podkreślić, że w naturze popielica jest gatunkiem zagrożonym. W hodowli domowej trzeba zaś zapewnić jej dobre warunki. Zdrowa i zadbana będzie towarzyszyła ci przez długie lata.